Season 2022-23TBD
 Preliminary Round
Aug27  4-1  Clydebank v Bonnyton Thistle
Aug27  2-0  Glasgow University v Golspie Sutherland
Aug27  1-3  Haddington Athletic v Darvel
Aug26  1-0  Syngenta v Threave Rovers
Aug27  7-0  Auchinleck Talbot v Coldstream
Aug27  1-3  Dalkeith Thistle v Lochee United
Aug27  1-4  Whitehill Welfare v Camelon Juniors
Aug27  1-1  Irvine Meadow XI v Hill of Beath Hawthorn
Sep03  3-0  Hill of Beath Hawthorn v Irvine Meadow XI
Aug27  9-0  Linlithgow Rose v St Cuthbert Wanderers
Aug27  3-0  Broxburn Athletic v Blackburn United
Aug27  scr  Tower Hearts v Cumnock Juniors w/o
Aug27  4-2  Sauchie Juniors v St Andrews United
Aug27  1-5  Invergordon v Newtongrange Star
Aug27  0-2  Vale of Leithen v Dunbar United
Aug27  0-1  Preston Athletic v Newton Stewart
Aug27  0-12 Wigtown & Bladnoch v Dunipace
Aug27  0-4  Fort William v Benburb
Aug27  3-1  Dundonald Bluebell v Tayport
Aug27  3-0  Drumchapel United v Easthouses Lily Miners Welfare
Aug27  0-1  Penicuik Athletic v Musselburgh Athletic
Aug27  1-1  Carnoustie Panmure v Hawick Royal Albert
Sep03  0-3  Hawick Royal Albert v Carnoustie Panmure
Aug27  2-2  Rutherglen Glencairn v Kilwinning Rangers
Sep03  2-1  Kilwinning Rangers v Rutherglen Glencairn
Aug27  6-0  Pollok v Girvan
Aug27  1-5  Burntisland Shipyard v Lothian Thistle Hutchison Vale
       bye  Jeanfield Swifts, Tynecastle
 First Round
Sep17  3-1  Gretna 2008 v Edinburgh University
Sep17  0-1  Cumbernauld Colts v Dalbeattie Star
Sep17  1-5  Jeanfield Swifts v Brechin City
Sep17  1-2  Musselburgh Athletic v Newtongrange Star a.e.t. 1-1
Sep17  2-3  Forres Mechanics v Glasgow University
Sep17  1-4  Gala Fairydean Rovers v Sauchie Juniors
Sep17  1-2  Keith v Cumnock Juniors
Sep16  2-4  Syngenta v Auchinleck Talbot
Sep17  4-2  Benburb v Dundonald Bluebell
Sep17  4-0  Banks O’Dee v Turriff United B O’D disqualified for fielding ineligible player
Sep17  4-2  Kilwinning Rangers v Tranent Juniors
Sep17  0-5  Strathspey Thistle v Camelon Juniors
Sep17  8-0  Darvel v Tynecastle
Sep17  3-1  Formartine United v East Stirlingshire
Sep17  3-1  Carnoustie Panmure v Rothes
Sep17  5-1  Wick Academy v Lochee United
Sep17  1-2  Civil Service Strollers v Fraserburgh
Sep17  2-1  Linlithgow Rose v Berwick Rangers
Sep17  1-2  Lossiemouth v Buckie Thistle
Sep17  1-3  Nairn County v Drumchapel United
Sep17  0-1  Cowdenbeath v Bo’ness United
Sep16  6-0  Pollok v Huntly
Sep17  3-2  Dunbar United v Clachnacuddin a.e.t. 2-2
Sep17  1-1  Dunipace v Broxburn Athletic a.e.t. 1-1 pens 4-2
Sep17  6-1  Caledonian Braves v Newton Stewart
Sep17  2-4  Deveronvale v East Kilbride
Sep17  1-3  Clydebank v Spartans
Sep17  3-1  Hill of Beath Hawthorn v Inverurie Loco Works
Sep16  3-2  Open Goal Broomhill v Brora Rangers a.e.t. 2-2
Sep18  3-0  University of Stirling v Lothian Thistle Hutchison Vale
 Second Round
Oct22  1-1  Bo’ness United v Auchinleck Talbot a.e.t. 2-2 pens 3-5
Oct21  1-3  Cumnock Juniors v Dumbarton
Oct22  0-1  Newtongrange Star v Hill of Beath Hawthorn
Oct22  2-2  Brechin City v Stirling Albion a.e.t. 2-2 pens 7-8
Oct22  1-3  Kilwinning Rangers v Forfar Athletic
Oct22  5-2  Dunipace v Turriff United
Oct22  1-7  Dalbeattie Star v Darvel
Oct22  4-0  Elgin City v Camelon Juniors
Oct22  5-0  East Kilbride v Caledonian Braves
Oct22  3-2  Sauchie Juniors v Bonnyrigg Rose
Oct22  2-0  Wick Academy v Benburb
Oct22  2-1  Stenhousemuir v East Fife
Oct24  4-3  Pollok v Annan Athletic
Oct22  2-1  Fraserburgh v Stranraer
Oct22  1-4  Gretna 2008 v Drumchapel United
Oct22  4-0  Linlithgow Rose v Spartans
Oct22  1-2  Carnoustie Panmure v Formartine United
Oct22  1-4  Glasgow University v Albion Rovers a.e.t. 1-1
Oct22  1-3  Buckie Thistle v Open Goal Broomhill
Oct22  1-3  Dunbar United v University of Stirling
 Third Round
Nov26  1-3  Formartine United v Stenhousemuir
Nov26  2-5  Montrose v Darvel
Nov26  1-0  Drumchapel United v FC Edinburgh
Nov26  0-3  Peterhead v Queen’s Park
Nov26  1-2  Hill of Beath Hawthorn v Elgin City
Nov26  0-6  Wick Academy v Falkirk
Nov26  4-0  Hamilton Academical v East Kilbride
Nov26  3-0  Partick Thistle v Kelty Hearts
Nov26  0-2  Fraserburgh v Arbroath
Nov26  3-0  Raith Rovers v Auchinleck Talbot
Nov25  1-2  Open Goal Broomhill v Alloa Athletic
Nov26  0-1  Albion Rovers v University of Stirling a.e.t. 0-0
Nov28  1-0  Ayr United v Pollock
Nov26  7-0  Cove Rangers v Dunipace
Nov26  6-2  Dundee v Airdrieonians a.e.t. 2-2
Nov26  4-1  Greenock Morton v Queen of the South
Nov26  1-0  Linlithgow Rose v Sauchie Juniors
Nov26  3-2  Inverness Caledonian Thistle v Stirling Albion
Nov26  4-0  Dunfermline Athletic v Forfar Athletic
Nov26  1-3  Clyde v Dumbarton
 Fourth Round
Jan21   –   Hibernian v Heart of Midlothian
Jan21   –   Kilmarnock v Dumbarton
Jan21   –   Dundee United v University of Stirling
Jan21   –   St Mirren v Dundee
Jan21   –   Celtic v Greenock Morton
Jan21   –   St Johnstone v Rangers
Jan21   –   Elgin City v Drumchapel United
Jan21   –   Partick Thistle v Dunfermline Athletic
Jan21   –   Arbroath v Motherwell
Jan21   –   Linlithgow Rose v Raith Rovers
Jan21   –   Alloa Athletic v Falkirk
Jan21   –   Darvel v Aberdeen
Jan21   –   Stenhousemeuir v Livingston
Jan21   –   Hamilton Academical v Ross County
Jan21   –   Inverness Caledonian Thistle v Queen’s Park
Jan21   –   Cove Rangers v Ayr United