Season 2021-22
 Preliminary Round
Aug28  1-2  Linlithgow Rose v Banks O’Dee
Aug28  1-1  Burntisland Shipyard v Dalkeith Thistle
Sep04  3-3  Dalkeith Thistle v Burntisland Shipyard a.e.t. 3-3 pens 6-5
Aug28  1-3  Newton Stewart v Coldstream
Aug28  2-1  Irvine Meadow XI v Musselburgh Athletic
Aug28  1-3  Dundonald Bluebell v Penicuik Athletic
Aug28  2-0  Preston Athletic v Threave Rovers
Aug28  0-2  Hawick Royal Albert United v Golspie Sutherland
Aug28  2-1  Blackburn United v Easthouses Lily Miners Welfare
Aug28  4-2  Tynecastle v Girvan
Aug28  4-1  Jeanfield Swifts v Whitehill Welfare
Aug28  3-1  Dunbar United v Broxburn Athletic
       bye  Lothian Thistle Hutchison Vale, Dunipace,
            Auchinleck Talbot, Darvel, Newtongrange Star,
            Clydebank, Camelon, Glasgow University,
            Sauchie Juniors, St Cuthbert Wanderers,
            Tranent Juniors, Cumnock Juniors, Wigtown & Bladnoch,
            Haddington Athletic, Hill of Beath Hawthorn
 First Round
Sep18  4-0  Nairn County v Strathspey Thistle
Sep18  0-8  Wigtown & Bladnoch v St Cuthbert Wanderers
Sep18  1-2  Fraserburgh v Sauchie Juniors
Sep18  1-0  Banks O’Dee v Turriff United
Sep18  1-1  Newtongrange Star v Dalbeattie Star
Sep25  3-2  Dalbeattie Star v Newtongrange Star
Sep17  1-1  Cumbernauld Colts v Buckie Thistle
Sep25  4-1  Buckie Thistle v Cumbernauld Colts
Sep18  0-1  Spartans v Gala Fairydean Rovers
Sep18  1-3  Penicuik Athletic v Tranent Juniors
Sep18  1-2  Blackburn United v Rothes
Sep18  6-0  Broomhill v Glasgow University
Sep17  3-0  East Stirlingshire v Fort William
Sep18  1-10 Coldstream v East Kilbride
Sep19  2-2  Lothian Thistle Hutchison Vale v Edinburgh University
Sep25  0-3  Edinburgh University v Lothian Thistle Hutchison Vale
Sep18  7-0  Clydebank v Dalkeith Thistle
Sep20  2-1  Berwick Rangers v Gretna 2008
Sep18  0-1  Caledonian Braves v University of Stirling
Sep18  0-3  Lossiemouth v Preston Athletic
Sep18  2-0  Dunbar United v Camelon
Sep18  5-0  Brechin City v Vale of Leithen
Sep18  0-3  Inverurie Loco Works v Jeanfield Swifts
Sep18  1-2  Keith v Darvel
Sep18  0-3  Golspie Sutherland v Civil Service Strollers
Sep18  2-2  Wick Academy v Bo’ness United
Sep25  4-2  Bo’ness United v Wick Academy abandoned 58min player injury
Sep28  4-1  Bo’ness United v Wick Academy
Sep18  2-2  Formartine United v Cumnock Juniors
Sep25  1-5  Cumnock Juniors v Formartine United
Sep18  3-0  Huntly v Hill of Beath Hawthorn
Sep18  1-3  Irvine Meadow XI v Auchinleck Talbot
Sep18  0-2  Forres Mechanics v Bonnyrigg Rose Athletic
Sep18  2-2  Deveronvale v Haddington Athletic
Sep25  1-1  Haddington Athletic v Deveronvale pens 5-3
Sep18  1-2  Clachnacuddin v Dunipace
Sep18  0-6  Tynecastle v Brora Rangers
 Second Round
Oct23   –   Cowdenbeath v Civil Service Strollers
Oct23   –   Preston Athletic v Auchinleck Talbot
Oct25   –   Clydebank v Elgin City
Oct23   –   Brechin City v Haddington Athletic
Oct23   –   Stenhousemuir v Huntly
Oct23   –   St Cuthbert Wanderers v Gala Fairydean Rovers
Oct23   –   Dunbar United v Lothian Thistle Hutchison Vale
Oct23   –   East Stirlingshire v Bonnyrigg Rose Athletic
Oct23   –   Broomhill v Tranent Juniors
Oct23   –   Annan Athletic v Jeanfield Swifts
Oct23   –   Edinburgh City v Bo’ness United
Oct23   –   Sauchie Juniors v Dunipace
Oct23   –   Berwick Rangers v Stirling Albion
Oct23   –   Banks O’Dee v Nairn County
Oct23   –   Kelty Hearts v Buckie Thistle
Oct23   –   Formartine United v Forfar Athletic
Oct23   –   Stranraer v Darvel
Oct23   –   Brora Rangers v Albion Rovers
Oct23   –   Dalbeattie Star v Rothes
Oct23   –   East Kilbride v University of Stirling