Season 2020-21St Johnstone
 First Preliminary Round
Nov28  2-3  Penicuik Athletic v Musselburgh Athletic a.e.t. 2-2
Nov28  2-1  Lothian Thistle Hutchison Vale v St Cuthbert Wanderers a.e.t. 1-1
 Second Preliminary Round
Dec12  2-1  Spartans v East Kilbride
Dec13  1-2  Glasgow University v Linlithgow Rose
Dec12  4-4  Lothian Thistle Hutchison Vale v Lossiemouth a.e.t. 3-3 pens 4-2
Dec12  0-4  Strathspey Thistle v Buckie Thistle
Dec12  3-0  Huntly v Dalbeattie Star
Dec12  5-1  Keith v Fort William
Dec12  1-4  Deveronvale v Camelon Juniors
Dec21  2-1  Formartine United v Turriff United
Dec21  3-1  Wick Academy v Musselburgh Athletic a.e.t. 1-1
Dec12  1-2  Edinburgh University v Tranent Juniors
Dec12  1-1  Blackburn United v Civil Service Strollers a.e.t. 1-1 pens 2-4
Dec12  2-3  Tynecastle v Cumbernauld Colts
Dec12  3-1  Jeanfield Swifts v University of Stirling
Dec12  6-0  Gala Fairydean Rovers v Wigtown & Bladnoch
Dec12  0-3  Newton Stewart v Broxburn Athletic
Dec16  0-2  Coldstream v Bo’ness United
Dec12  0-4  Newtongrange Star v Rothes
Dec12  1-3  Dunipace v Berwick Rangers
Dec12  2-1  Hill of Beath Hawthorn v Whitehill Welfare
Dec12  4-0  Nairn County v Threave Rovers
Dec12  2-3  BSC Glasgow v Haddington Athletic
Dec12  5-0  East Stirlingshire v Inverurie Loco Works
Dec16  3-2  Preston Athletic v Hawick Royal Albert United
Dec12  6-1  Banks O’Dee v Vale of Leithen
Dec12  4-2  Dundonald Bluebell v EastHouses Lily Miners Welfare
Dec12  1-2  Clachnacuddin v Caledonian Braves
 First Round
Dec26  1-2  Haddington Athletic v Formartine United
Jan06  3-1  Huntly v Cumbernauld Colts
Dec26  4-2  Keith v Hill of Beath Hawthorn a.e.t. 2-2
Dec26  2-1  Kelty Hearts v Jeanfield Swifts
Dec26  4-0  Elgin City v Civil Service Strollers.
Jan01  5-2  Bonnyrigg Rose Athletic v Bo’ness United
Dec26  1-2  Gala Fairydean Rovers v Annan Athletic
Dec26  0-3  Albion Rovers v Buckie Thistle
Dec26  0-3  Lothian Thistle Hutchison Vale v Banks O’Dee
Dec26  3-1  Edinburgh City v Caledonian Braves
Dec26  2-3  Brechin City v Linlithgow Rose
Dec26  4-1  Stenhousemuir v Preston Athletic
Dec26  0-0  Nairn County v Broxburn Athletic a.e.t. 0-0 pens 4-3
Dec26  2-0  Cowdenbeath v Wick Academy
Dec26  0-3  Berwick Rangers v Stirling Albion
Dec26  4-1  Tranent Juniors v East Stirlingshire
Dec28  1-3  Dundonald Bluebell v Queen’s Park  at New Central Park a.e.t. 1-1
Dec26  1-3  Rothes v Fraserburgh
Dec26  0-0  Camelon Juniors v Brora Rangers abandoned 45min weather conditions
Jan11  1-2  Camelon Juniors v Brora Rangers
Dec26  5-0  Stranraer v Spartans
 Second Round
Jan09  2-3  Kelty Hearts v Stranraer  at Stark’s Park
Mar23  0-2  Keith v Clyde
Mar23  1-2  Arbroath v Falkirk
Mar23  4-0  Dumbarton v Huntly
Mar23  0-2  Stirling Albion v Raith Rovers
Mar23  2-3  Buckie Thistle v Inverness Caledonian Thistle
Jan09  4-1  Forfar Athletic v Linlithgow Rose a.e.t. 1-1
Mar23  2-1  Brora Rangers v Heart of Midlothian
Jan09  3-2  Dundee v Bonnyrigg Rose Athletic a.e.t. 1-1
Jan12  1-1  Formartine United v Annan Athletic a.e.t. 1-1 pens 3-1
Mar23  1-7  Nairn County v Montrose
Mar23  0-4  Elgin City v Ayr United
Jan09  5-1  East Fife v Tranent Juniors
Jan09  2-3  Alloa Athletic v Cove Rangers
Jan10  0-1  Airdrieonians v Edinburgh City
Mar23  0-1  Peterhead v Stenhousemuir
Jan09  2-1  Fraserburgh v Banks O’Dee
Mar23  0-0  Greenock Morton v Dunfermline Athletic a.e.t. 0-0 pens 6-5
Mar23  3-0  Partick Thistle v Cowdenbeath
Jan08  0-3  Queen’s Park v Queen of the South
 Third Round
Apr03  2-2  Forfar Athletic v Edinburgh City a.e.t. 2-2 pens 5-3
Apr03  2-1  Dundee United v Partick Thistle
Apr03  2-1  Livingston v Raith Rovers a.e.t. 1-1
Apr03  1-3  Brora Rangers v Stranraer a.e.t. 1-1
Apr03  0-4  Stenhousemuir v Kilmarnock
Apr04  4-0  Rangers v Cove Rangers
Apr03  3-0  Celtic v Falkirk
Apr02  1-3  Ross County v Inverness Caledonian Thistle
Apr05  1-3  Queen of the South v Hibernian
Apr03  0-1  Dumbarton v Aberdeen
Apr03  1-2  East Fife v Greenock Morton a.e.t. 1-1
Apr03  0-3  Hamilton Academical v St Mirren
Apr03  0-1  Dundee v St Johnstone
Apr03  0-1  Ayr United v Clyde
Apr03  0-5  Formartine United v Motherwell
Apr03  2-4  Fraserburgh v Montrose
 Fourth Round
Apr18  0-4  Stranraer v Hibernian
Apr16  1-1  Motherwell v Greenock Morton a.e.t. 0-0 pens 5-3
Apr16  2-1  St Mirren v Inverness Caledonian Thistle
Apr17  2-0  St Johnstone v Clyde
Apr18  2-0  Rangers v Celtic
Apr17  2-2  Aberdeen v Livingston a.e.t. 1-1 pens 5-3
Apr16  0-1  Forfar Athletic v Dundee United
Apr17  3-1  Kilmarnock v Montrose
 Fifth Round
Apr25  1-1  Rangers v St Johnstone a.e.t. 0-0 pens 2-4
Apr26  3-3  Kilmarnock v St Mirren a.e.t. 2-2 pens 4-5
Apr25  0-3  Aberdeen v Dundee United
Apr24  2-2  Hibernian v Motherwell a.e.t. 2-2 pens 4-2
 Semi-finals
May09  1-2  St Mirren v St Johnstone  at Hampden Park
May08  0-2  Dundee United v Hibernian  at Hampden Park
 Final
May22  1-0  St Johnstone v Hibernian  at Hampden Park