Season 2018-19

First Preliminary Round
Aug11 0-5 Hawick Royal Albert v Bonnyrigg Rose Athletic
Aug12 0-2 Tynecastle v Shortlees AFC
Aug11 1-4 Golspie Sutherland v Burntisland Shipyard
Aug11 3-1 Auchinleck Talbot v Banks O'Dee
Aug11 4-2 Coldstream v St Cuthbert Wanderers
Aug11 3-1 Preston Athletic v Glasgow University
Aug11 0-3 Threave Rovers v Beith Juniors
bye Wigtown & Bladnoch, Girvan, Lothian Thistle Hutchison Vale,
Newton Stewart, Linlithgow Rose
Second Preliminary Round
Sep01 0-1 Girvan v Burntisland Shipyard
Sep01 0-3 Newton Stewart v Coldstream
Sep01 10-0 Auchinleck Talbot v Wigtown & Bladnoch
Sep01 3-0 Bonnyrigg Rose Athletic v Shortlees AFC
Sep01 0-2 Preston Athletic v Linlithgow Rose
Sep01 3-2 Beith Juniors v Lothian Thistle Hutchison Vale
First Round
Sep23 2-1 University of Stirling v Keith
Sep22 4-3 Brora Rangers v Turriff United
Sep22 6-0 Gala Fairydean Rovers v Lossiemouth
Sep21 3-4 Inverurie Loco Works v Fraserburgh
Sep22 3-1 Edusport Academy v Buckie Thistle
Sep22 1-3 Nairn County v Beith Juniors
Sep22 2-2 Forres Mechanics v Civil Service Strollers
Sep29 2-1 Civil Service Strollers v Forres Mechanics
Sep22 1-4 Burntisland Shipyard v Cumbernauld Colts
Sep22 3-0 Linlithgow Rose v Fort William
Sep22 3-2 Gretna 2008 v Vale of Leithen
Sep22 0-0 Dalbeattie Star v Kelty Hearts
Sep29 3-1 Kelty Hearts v Dalbeattie Star
Sep22 4-0 Rothes v Clachnacuddin
Sep22 1-0 Whitehill Welfare v Edinburgh University
Sep22 1-2 Wick Academy v Auchinleck Talbot
Sep22 0-2 Strathspey Thistle v Coldstream
Sep22 2-1 Deveronvale v Bonnyrigg Rose Athletic
Sep22 1-4 Huntly v East Stirlingshire
bye BSC Glasgow
Second Round
Oct20 2-1 Cowdenbeath v Clyde
Oct20 0-1 Rothes v Annan Athletic
Oct20 1-2 Stirling Albion v Queen's Park
Oct20 1-4 Cumbernauld Colts v BSC Glasgow
Oct20 1-2 Edusport Academy v Fraserburgh
Oct20 2-0 Elgin City v Whitehill Welfare
Oct20 6-0 Brora Rangers v Coldstream
Oct20 1-0 Edinburgh City v Civil Service Strollers
Oct20 1-2 Deveronvale v University of Stirling
Oct20 1-1 Cove Rangers v Auchinleck Talbot
Oct27 2-1 Auchinleck Talbot v Cove Rangers
Oct20 4-0 Beith Juniors v Linlithgow Rose
Oct20 3-1 East Kilbride v Spartans
Oct20 0-2 Albion Rovers v Formartine United
Oct20 3-2 Peterhead v Kelty Hearts
Oct20 2-0 Gala Fairydean Rovers v East Stirlingshire
Oct20 3-1 Berwick Rangers v Gretna 2008
Third Round
Nov24 3-0 Alloa Athletic v Brechin City
Nov25 1-1 Edinburgh City v Inverness Caledonian Thistle
Dec04 - Inverness Caledonian Thistle v Edinburgh City
Nov24 0-4 University of Stirling v Elgin City
Nov24 1-2 Berwick Rangers v East Fife
Nov24 2-0 Forfar Athletic v BSC Glasgow
Nov24 1-0 East Kilbride v Gala Fairydean Rovers
Nov24 1-0 Cowdenbeath v Brora Rangers
Nov24 0-3 Beith Juniors v Ayr United
Nov24 0-3 Queen's Park v Raith Rovers
Nov24 4-2 Stenhousemuir v Falkirk
Nov24 0-1 Arbroath v Stranraer
Nov24 0-0 Montrose v Annan Athletic
Nov27 3-4 Annan Athletic v Montrose
Nov24 1-1 Greenock Morton v Peterhead
Nov27 0-3 Peterhead v Greenock Morton
Nov24 4-1 Queen of the South v Formartine United
Nov24 3-0 Airdrieonians v Dumbarton
Nov24 0-1 Fraserburgh v Auchinleck Talbot
Fourth Round
- Cowdenbeath v Rangers
- East Fife v Greenock Morton
- Auchinleck Talbot v Ayr United
- St Mirren v Alloa Athletic
- Edinburgh City or Inverness Caledonian Thistle v East Kilbride
- Hibernian v Elgin City
- Celtic v Airdrieonians
- Heart of Midlothian v Livingston
- Aberdeen v Stenhousemuir
- St Johnstone v Hamilton Academical
- Dundee v Queen of the South
- Motherwell v Ross County
- Raith Rovers v Dunfermline Athletic
- Montrose v Dundee United
- Kilmarnock v Forfar Athletic
- Partick Thistle v Stranraer