Season 2016-17

Preliminary Round One
Aug13 2-2 Edusport Academy v Colville Park
Aug20 1-0 Colville Park v Edusport Academy at New Tinto Park
Aug13 0-4 Newton Stewart v Beith Juniors
Aug13 0-4 Wigtown & Bladnoch v Auchinleck Talbot
Aug14 2-8 Glasgow University v Bonnyrigg Rose Athletic
Aug13 0-3 St Cuthbert Wanderers v Leith Athletic
bye Burntisland Shipyard Amateurs, Girvan, Linlithgow Rose,
Threave Rovers, Coldstream, Golspie Sutherland,
Banks O'Dee
Preliminary Round Two
Sep03 1-0 Leith Athletic v Coldstream
Sep03 14-0 Bonnyrigg Rose Athletic v Burntisland Shipyard Amateurs
Sep03 0-1 Colville Park v Girvan at New Tinto Park
Sep03 2-2 Beith Juniors v Auchinleck Talbot
Sep10 0-3 Auchinleck Talbot v Beith Juniors
Sep03 1-2 Threave Rovers v Linlithgow Rose
Sep03 4-0 Banks O'Dee v Golspie Sutherland
First Round
Sep24 1-1 Turriff United v Bonnyrigg Rose Athletic
Oct01 4-1 Bonnyrigg Rose Athletic v Turriff United
Sep25 0-0 Leith Athletic v Cumbernauld Colts
Oct05 1-0 Cumbernauld Colts v Leith Athletic
Sep24 1-4 Fort William v Brora Rangers
Sep24 2-2 Forres Mechanics v Lossiemouth
Oct01 0-4 Lossiemouth v Forres Mechanics
Sep24 9-1 East Kilbride v Vale of Leithen
Sep24 3-1 BSC Glasgow v Rothes
Sep24 0-3 Deveronvale v Gretna 2008
Sep24 0-1 Keith v Banks O'Dee
Sep24 0-1 Edinburgh University v Whitehill Welfare
Sep24 3-1 Gala Fairydean Rovers v Fraserburgh
Sep24 1-1 Civil Service Strollers v Hawick Royal Albert
Oct01 6-2 Hawick Royal Albert v Civil Service Strollers
Sep24 2-3 Nairn County v Preston Athletic
Sep24 0-6 Inverurie Loco Works v Buckie Thistle
Sep24 1-2 Clachnacuddin v University of Stirling
Sep24 1-2 Dalbeattie Star v Wick Academy
Sep24 0-3 Selkirk v Linlithgow Rose
Sep24 1-2 Girvan v Huntly
Sep24 6-0 Beith Juniors v Strathspey Thistle
Second Round
Oct22 0-0 Annan Athletic v East Stirlingshire
Oct29 1-2 East Stirlingshire v Annan Athletic
Oct22 2-2 Banks O'Dee v Formartine United
Oct29 7-2 Formartine United v Banks O'Dee
Oct22 0-2 Brora Rangers v Clyde
Oct22 0-1 BSC Glasgow v Beith Juniors
Oct22 2-1 Bonnyrigg Rose Athletic v Cove Rangers
Oct22 2-3 Berwick Rangers v Hawick Royal Albert
Oct22 0-3 Linlithgow Rose v Stirling Albion
Oct22 4-1 Wick Academy v Whitehill Welfare
Oct22 0-3 Preston Athletic v Montrose
Oct22 0-2 Huntly v Spartans
Oct22 0-0 Edinburgh City v Forfar Athletic
Nov01 0-1 Forfar Athletic v Edinburgh City
Oct22 0-1 Cowdenbeath v East Kilbride
Oct22 2-2 Cumbernauld Colts v Forres Mechanics
Oct29 4-0 Forres Mechanics v Cumbernauld Colts
Oct22 3-1 Arbroath v University of Stirling
Oct22 0-4 Gala Fairydean Rovers v Elgin City
Oct22 1-1 Buckie Thistle v Gretna 2008
Oct29 2-6 Gretna 2008 v Buckie Thistle
Third Round
Nov26 8-1 Elgin City v Hawick Royal Albert
Nov26 1-2 Airdrieonians v Livingston
Nov26 3-5 Buckie Thistle v Dunfermline Athletic
Dec03 2-0 Stirling Albion v Wick Academy
Nov29 5-1 St Mirren v Spartans
Dec03 2-1 Stranraer v East Kilbride
Nov26 2-2 Forres Mechanics v Stenhousemuir
Dec03 3-1 Stenhousemuir v Forres Mechanics
Nov29 1-1 East Fife v Edinburgh City
Dec07 0-1 Edinburgh City v East Fife
Nov29 2-1 Albion Rovers v Queen of the South
Dec06 5-0 Clyde v Arbroath
Dec03 4-0 Formartine United v Annan Athletic
Dec03 0-6 Beith Juniors v Greenock Morton
Nov29 0-1 Brechin City v Ayr United
Nov26 0-0 Bonnyrigg Rose Athletic v Dumbarton
Dec06 0-1 Dumbarton v Bonnyrigg Rose Athletic
Nov26 0-1 Peterhead v Alloa Athletic
Nov29 2-0 Queen's Park v Montrose
Fourth Round
Jan21 6-2 Ross County v Dundee United
Jan21 2-0 St Johnstone v Stenhousemuir
Jan22 0-3 Albion Rovers v Celtic at Excelsior Stadium
Jan21 0-1 Livingston v East Fife
Jan21 2-1 Rangers v Motherwell
Jan21 4-0 Aberdeen v Stranraer
Jan21 1-2 Elgin City v Inverness Caledonian Thistle
Jan22 1-1 Raith Rovers v Heart of Midlothian
Jan25 4-2 Heart of Midlothian v Raith Rovers a.e.t. 1-1
Jan21 0-1 Kilmarnock v Hamilton Academical
Jan21 1-8 Bonnyrigg Rose Athletic v Hibernian at Tynecastle Park
Jan21 0-0 Ayr United v Queen's Park
Jan24 2-2 Queen's Park v Ayr United a.e.t. 2-2 pens 4-5
Jan21 4-0 Partick Thistle v Formartine United
Jan21 2-2 Stirling Albion v Clyde
Jan31 3-2 Clyde v Stirling Albion
Jan21 2-3 Alloa Athletic v Dunfermline Athletic
Jan21 0-2 Dundee v St Mirren
Jan21 2-0 Greenock Morton v Falkirk
Fifth Round
Feb11 1-1 Dunfermline Athletic v Hamilton Academical
Feb14 1-1 Hamilton Academical v Dunfermline Athletic a.e.t. 1-1 pens 3-0
Feb12 0-0 Heart of Midlothian v Hibernian
Feb22 3-1 Hibernian v Heart of Midlothian
Feb11 0-1 St Johnstone v Partick Thistle
Feb11 1-1 Ayr United v Clyde
Feb14 1-2 Clyde v Ayr United a.e.t. 1-1
Feb11 2-3 East Fife v St Mirren
Feb11 0-1 Ross County v Aberdeen
Feb11 6-0 Celtic v Inverness Caledonian Thistle
Feb12 2-1 Rangers v Greenock Morton
Sixth Round
Mar05 4-1 Celtic v St Mirren
Mar05 1-0 Aberdeen v Partick Thistle
Mar04 3-1 Hibernian v Ayr United
Mar04 6-0 Rangers v Hamilton Academical
Semi-finals
Apr23 2-0 Celtic v Rangers at Hampden Park
Apr22 2-3 Hibernian v Aberdeen at Hampden Park
Final
May27 2-1 Celtic v Aberdeen at Hampden Park