Season 2014-15

Preliminary Round
Aug16 3-0 Lothian Thistle Hutchison Vale v Burntisland Shipyard Amateurs
Aug16 5-1 Auchinleck Talbot v St Cuthbert Wanderers
Aug16 2-2 Hurlford United v Edinburgh University
Aug23 0-5 Edinburgh University v Hurlford United
Aug16 1-9 Glasgow University v Cove Rangers
Aug16 0-1 Vale of Leithen v Gala Fairydean Rovers
Aug16 2-2 Newton Stewart v Hawick Royal Albert
Aug23 3-0 Hawick Royal Albert v Newton Stewart
Aug16 5-0 Edinburgh City v Fort William
Aug16 1-2 Wigtown & Bladnoch v Civil Service Strollers
bye Coldstream, Culter, Dalbeattie Star,
Golspie Sutherland, Girvan, Bo'ness United
First Round
Sep13 0-4 Lossiemouth v Turriff United
Sep13 0-1 Deveronvale v Nairn County
Sep13 0-4 Selkirk v Bo'ness United
Sep13 2-1 Gretna 2008 v Gala Fairydean Rovers
Sep13 4-2 Culter v Strathspey Thistle
Sep13 1-7 Clachnacuddin v Hurlford United
Sep13 0-4 Rothes v Banks O'Dee
Sep13 1-2 Preston Athletic v Threave Rovers
Sep13 4-1 Forres Mechanics v Civil Service Strollers
Sep13 2-1 Huntly v Wick Academy
Sep13 9-0 Cove Rangers v Hawick Royal Albert
Sep13 1-3 Keith v Formartine United
Sep13 2-1 Edinburgh City v Coldstream
Sep13 0-0 Fraserburgh v Linlithgow Rose
Sep20 2-1 Linlithgow Rose v Fraserburgh
Sep13 0-1 Lothian Thistle Hutchison Vale v East Kilbride
Sep13 1-4 Golspie Sutherland v Dalbeattie Star
Sep13 5-0 Auchinleck Talbot v Buckie Thistle
Sep13 3-1 Whitehill Welfare v Girvan
Second Round
Oct04 5-1 Linlithgow Rose v Dalbeattie Star
Oct04 2-1 Edinburgh City v Auchinleck Talbot
Oct04 2-1 Nairn County v Huntly
Oct04 2-2 Arbroath v Montrose
Oct11 1-3 Montrose v Arbroath a.e.t. 1-1
Oct04 7-0 East Fife v Threave Rovers
Oct04 3-3 Spartans v East Kilbride
Oct11 1-5 East Kilbride v Spartans
Oct04 7-1 Bo'ness United v Culter
Oct04 2-0 Berwick Rangers v Formartine United
Oct04 5-0 Brora Rangers v Banks O'Dee
Oct04 1-2 Cove Rangers v Annan Athletic
Oct04 0-0 Elgin City v Forres Mechanics
Oct11 1-3 Forres Mechanics v Elgin City
Oct04 0-1 Whitehill Welfare v East Stirlingshire
Oct04 0-3 Inverurie Loco Works v Hurlford United
Oct04 0-1 Gretna 2008 v Queen's Park
Oct04 0-3 Turriff United v Clyde
Oct05 1-4 University of Stirling v Albion Rovers
Third Round
Nov01 2-3 East Fife v Berwick Rangers
Nov01 1-3 Forfar Athletic v Cowdenbeath
Nov01 2-3 Edinburgh City v Brora Rangers
Nov01 1-2 Stenhousemuir v Brechin City
Nov01 1-1 Hurlford United v Stirling Albion
Nov08 2-2 Stirling Albion v Hurlford United a.e.t. 1-1 pens 13-12
Nov01 2-1 Arbroath v Nairn County
Nov01 4-4 Elgin City v Bo'ness United
Nov08 5-4 Bo'ness United v Elgin City
Nov01 1-1 Ayr United v Alloa Athletic
Nov11 4-0 Alloa Athletic v Ayr United
Nov01 2-0 Spartans v Clyde
Nov01 0-1 Peterhead v Stranraer
Nov01 0-1 Dumbarton v Rangers
Nov01 1-2 Queen's Park v Albion Rovers
Nov01 0-0 Greenock Morton v Airdrieonians
Nov11 0-2 Airdrieonians v Greenock Morton
Nov01 3-2 Annan Athletic v Livingston
Nov02 1-4 East Stirlingshire v Dunfermline Athletic
Nov01 0-2 Linlithgow Rose v Raith Rovers
Fourth Round
Nov29 2-1 St Johnstone v Ross County
Nov29 1-1 St Mirren v Inverness Caledonian Thistle
Dec02 4-0 Inverness Caledonian Thistle v St Mirren
Nov29 0-2 Stirling Albion v Raith Rovers
Nov30 3-0 Rangers v Kilmarnock
Nov30 0-4 Heart of Midlothian v Celtic
Nov29 4-1 Queen of the South v Brora Rangers
Nov29 2-2 Stranraer v Dunfermline Athletic
Dec09 1-3 Dunfermline Athletic v Stranraer
Nov29 0-5 Bo'ness United v Arbroath
Nov29 1-0 Falkirk v Cowdenbeath
Nov29 2-1 Spartans v Greenock Morton
Nov29 1-1 Berwick Rangers v Albion Rovers
Dec09 0-1 Albion Rovers v Berwick Rangers
Nov29 2-1 Dundee v Aberdeen
Nov29 1-1 Annan Athletic v Brechin City
Dec09 4-2 Brechin City v Annan Athletic
Nov29 1-2 Alloa Athletic v Hibernian
Nov29 1-2 Motherwell v Dundee United
Nov29 2-0 Partick Thistle v Hamilton Academical
Fifth Round
Feb07 2-0 Queen of the South v St Johnstone
Feb08 1-2 Rangers v Raith Rovers
Feb07 0-2 Dundee v Celtic
Feb07 3-1 Hibernian v Arbroath
Feb07 2-1 Falkirk v Brechin City
Feb08 0-3 Stranraer v Dundee United
Feb07 1-2 Partick Thistle v Inverness Caledonian Thistle
Feb07 1-1 Spartans v Berwick Rangers
Feb17 1-0 Berwick Rangers v Spartans
Sixth Round
Mar10 1-0 Inverness Caledonian Thistle v Raith Rovers
Mar06 0-1 Queen of the South v Falkirk
Mar08 4-0 Hibernian v Berwick Rangers
Mar08 1-1 Dundee United v Celtic
Mar18 4-0 Celtic v Dundee United
Semi-finals
Apr19 3-2 Inverness Caledonian Thistle v Celtic at Hampden Park a.e.t. 1-1
Apr18 0-1 Hibernian v Falkirk at Hampden Park
Final
May30 2-1 Inverness Caledonian Thistle v Falkirk at Hampden Park