Season 2013-14

First Round
Sep14 0-2 Edinburgh University v Spartans
Sep14 3-0 Threave Rovers v Rothes
Sep14 0-4 Golspie Sutherland v Edinburgh City
Sep14 3-4 Huntly v Preston Athletic
Sep14 0-6 Coldstream v Wick Academy
Sep14 1-5 Girvan v Auchinleck Talbot
Sep14 1-3 Selkirk v Turriff United
Sep14 0-0 Fort William v Newton Stewart
Sep21 3-1 Newton Stewart v Fort William
Sep14 4-5 Forres Mechanics v Keith
Sep14 4-0 Fraserburgh v Civil Service Strollers
Sep14 3-1 Gala Fairydean Rovers v Glasgow University
Sep14 3-4 Wigtown & Bladnoch v Buckie Thistle
Sep14 1-0 Brora Rangers v Vale of Leithen
Sep14 5-0 Deveronvale v Clachnacuddin
Sep14 3-0 Inverurie Loco Works v Burntisland Shipyard Amateurs
Sep14 0-1 Hawick Royal Albert v St Cuthbert Wanderers
Sep14 0-0 Lossiemouth v Culter
Sep21 3-1 Culter v Lossiemouth
Sep14 2-0 Linlithgow Rose v Nairn County
Second Round
Oct05 0-3 Gala Fairydean Rovers v Clyde
Oct05 4-2 Turriff United v Wick Academy
Oct05 1-0 Albion Rovers v Spartans
Oct05 2-2 Queen's Park v Preston Athletic
Oct12 1-2 Preston Athletic v Queen's Park
Oct05 1-1 Brora Rangers v Cove Rangers
Oct12 0-3 Cove Rangers v Brora Rangers
Oct05 0-1 Dalbeattie Star v Montrose
Oct05 4-4 Edinburgh City v Fraserburgh
Oct12 2-0 Fraserburgh v Edinburgh City
Oct05 2-1 Berwick Rangers v Peterhead
Oct05 0-4 Keith v Elgin City
Oct06 6-0 East Stirlingshire v Threave Rovers
Oct05 2-2 Stirling Albion v Whitehill Welfare
Oct12 1-2 Whitehill Welfare v Stirling Albion
Oct05 4-0 Auchinleck Talbot v St Cuthbert Wanderers
Oct05 0-2 Formartine United v Inverurie Loco Works
Oct05 0-6 Newton Stewart v Culter
Oct05 0-0 Buckie Thistle v Annan Athletic
Oct19 4-0 Annan Athletic v Buckie Thistle
Oct05 2-2 Deveronvale v Linlithgow Rose
Oct12 1-3 Linlithgow Rose v Deveronvale
Third Round
Nov02 2-1 Forfar Athletic v East Fife
Nov02 1-1 Culter v Berwick Rangers
Nov09 3-1 Berwick Rangers v Culter
Nov02 3-5 Elgin City v Dunfermline Athletic
Nov02 2-2 Stranraer v Auchinleck Talbot
Nov09 2-3 Auchinleck Talbot v Stranraer
Nov02 3-0 Alloa Athletic v Inverurie Loco Works
Nov02 3-2 Ayr United v Queen's Park
Nov01 3-0 Rangers v Airdrieonians
Nov02 2-1 Dumbarton v Cowdenbeath
Nov02 0-2 Arbroath v Brechin City
Nov02 2-2 Stenhousemuir v Annan Athletic
Nov12 2-4 Annan Athletic v Stenhousemuir a.e.t. 2-2
Nov02 2-1 Fraserburgh v Montrose
Nov02 0-3 Turriff United v Stirling Albion
Nov03 0-2 East Stirlingshire v Raith Rovers
Nov02 1-0 Albion Rovers v Deveronvale
Nov02 2-1 Clyde v Brora Rangers
Nov02 1-0 Queen of the South v Hamilton Academical
Fourth Round
Nov30 0-2 Falkirk v Rangers
Nov30 1-0 Albion Rovers v Motherwell
Nov30 1-3 Berwick Rangers v Dumbarton
Nov30 1-1 Clyde v Stranraer
Dec10 4-1 Stranraer v Clyde
Nov29 5-2 Dundee United v Kilmarnock
Nov30 2-2 Queen of the South v St Mirren
Dec10 3-0 St Mirren v Queen of the South
Nov30 3-0 Stenhousemuir v Fraserburgh
Nov30 1-1 Brechin City v Forfar Athletic
Dec10 3-3 Forfar Athletic v Brechin City a.e.t. 2-2 pens 4-3
Nov30 3-2 Alloa Athletic v Stirling Albion
Nov30 0-1 Ross County v Hibernian
Nov30 0-1 Dundee v Raith Rovers
Nov30 2-0 St Johnstone v Livingston
Dec01 0-1 Partick Thistle v Aberdeen
Dec01 0-7 Heart of Midlothian v Celtic
Nov30 1-1 Ayr United v Dunfermline Athletic
Dec04 1-0 Dunfermline Athletic v Ayr United
Nov30 4-0 Inverness Caledonian Thistle v Greenock Morton
Fifth Round
Feb08 0-1 Alloa Athletic v Dumbarton
Feb08 2-2 Stranraer v Inverness Caledonian Thistle
Feb18 2-0 Inverness Caledonian Thistle v Stranraer
Feb08 2-3 Hibernian v Raith Rovers
Feb08 2-0 Albion Rovers v Stenhousemuir
Feb08 0-4 Forfar Athletic v St Johnstone
Feb08 1-2 Celtic v Aberdeen
Feb09 2-1 Dundee United v St Mirren
Feb07 4-0 Rangers v Dunfermline Athletic
Sixth Round
Mar08 1-3 Raith Rovers v St Johnstone
Mar08 1-0 Aberdeen v Dumbarton
Mar09 0-5 Inverness Caledonian Thistle v Dundee United
Mar09 1-1 Rangers v Albion Rovers
Mar17 0-2 Albion Rovers v Rangers
Semi-finals
Apr13 2-1 St Johnstone v Aberdeen at Ibrox Stadium
Apr12 1-3 Rangers v Dundee United at Ibrox Stadium
Final
May17 2-0 St Johnstone v Dundee United at Celtic Park