Season 2011-12

First Round
Sep24 0-3 Rothes v Clachnacuddin
Oct01 0-4 Fort William v Bo'ness United
Sep24 3-0 Edinburgh City v Brora Rangers
Sep24 2-1 Nairn County v Selkirk
Sep24 4-3 Fraserburgh v Civil Service Strollers
Sep24 2-0 Wigtown & Bladnoch v Preston Athletic
Sep24 1-2 Lossiemouth v Auchinleck Talbot
Sep24 6-1 Huntly v Newton Stewart
Sep24 2-2 Forres Mechanics v Irvine Meadow XI
Oct01 6-3 Irvine Meadow XI v Forres Mechanics
Sep24 1-6 Dalbeattie Star v Inverurie Loco Works
Sep24 9-1 Wick Academy v Coldstream
Sep24 0-4 Glasgow University v Cove Rangers
Sep24 1-0 Vale of Leithen v Girvan
Sep24 8-1 Gala Fairydean v Hawick Royal Albert
Sep24 4-0 Culter v Burntisland Shipyard Amateurs
Sep24 0-3 Edinburgh University v Whitehill Welfare
Sep24 0-2 St Cuthbert Wanderers v Keith
bye Golspie Sutherland
Second Round
Oct22 1-1 Clachnacuddin v Inverurie Loco Works
Oct29 3-2 Inverurie Loco Works v Clachnacuddin
Oct22 3-2 Vale of Leithen v Cove Rangers
Oct22 5-2 Gala Fairydean v Golspie Sutherland
Oct22 2-1 Bo'ness United v Whitehill Welfare
Oct22 0-0 Fraserburgh v Elgin City
Oct29 5-2 Elgin City v Fraserburgh
Oct22 0-9 Wigtown & Bladnoch v Stranraer
Oct22 2-0 Peterhead v Nairn County
Oct22 0-1 Wick Academy v Keith
Oct22 0-2 Culter v Spartans S. expelled ineligible player
Oct22 2-2 Alloa Athletic v Annan Athletic
Oct29 2-0 Annan Athletic v Alloa Athletic
Oct22 4-0 Deveronvale v Berwick Rangers
Oct22 8-1 Auchinleck Talbot v Threave Rovers
Oct23 1-1 East Stirlingshire v Buckie Thistle
Oct29 2-4 Buckie Thistle v East Stirlingshire a.e.t. 2-2
Oct22 0-3 Huntly v Queen's Park
Oct22 2-1 Montrose v Clyde
Oct22 0-1 Edinburgh City v Irvine Meadow XI
Third Round
Nov19 1-1 Culter v Partick Thistle
Nov26 4-0 Partick Thistle v Culter
Nov19 2-2 Ayr United v Montrose
Nov22 1-2 Montrose v Ayr United
Nov19 0-6 Irvine Meadow XI v Livingston
Nov19 1-2 Stirling Albion v Dundee
Nov19 4-0 Stenhousemuir v Annan Athletic
Nov19 5-1 Greenock Morton v Deveronvale
Nov19 11-0 Airdrie United v Gala Fairydean
Nov19 0-1 Keith v Arbroath
Nov19 1-1 Elgin City v Queen's Park
Nov26 3-1 Queen's Park v Elgin City
Nov19 1-1 Stranraer v Forfar Athletic
Nov26 3-0 Forfar Athletic v Stranraer
Nov19 2-4 Inverurie Loco Works v Peterhead
Nov19 4-0 Ross County v Albion Rovers
Nov19 0-3 Bo'ness United v Cowdenbeath
Nov19 3-1 Auchinleck Talbot v Vale of Leithen
Nov19 3-0 Brechin City v Dumbarton
Nov19 5-0 East Fife v East Stirlingshire
Fourth Round
Jan07 7-0 Ross County v Stenhousemuir
Jan07 1-2 Livingston v Ayr United
Jan07 1-2 Raith Rovers v Greenock Morton
Jan07 1-0 Heart of Midlothian v Auchinleck Talbot
Jan07 2-3 Cowdenbeath v Hibernian
Jan07 2-1 St Johnstone v Brechin City
Jan07 0-4 Forfar Athletic v Aberdeen
Jan07 0-1 Partick Thistle v Queen of the South
Jan07 1-1 Inverness Caledonian Thistle v Dunfermline Athletic
Jan18 1-3 Dunfermline Athletic v Inverness Caledonian Thistle a.e.t. 1-1
Jan07 2-0 Falkirk v East Fife
Jan07 4-0 Motherwell v Queen's Park
Jan08 0-4 Arbroath v Rangers
Jan08 0-3 Peterhead v Celtic
Jan07 2-6 Airdrie United v Dundee United
Jan07 1-1 Dundee v Kilmarnock
Jan17 2-1 Kilmarnock v Dundee
Jan07 0-0 St Mirren v Hamilton Academical
Jan17 0-1 Hamilton Academical v St Mirren
Fifth Round
Feb04 1-0 Hibernian v Kilmarnock
Feb04 6-0 Motherwell v Greenock Morton
Feb04 1-1 St Mirren v Ross County
Feb14 1-2 Ross County v St Mirren
Feb04 0-2 Inverness Caledonian Thistle v Celtic
Feb15 2-1 Ayr United v Falkirk
Feb05 0-2 Rangers v Dundee United
Feb05 1-1 Heart of Midlothian v St Johnstone
Feb14 1-2 St Johnstone v Heart of Midlothian a.e.t. 1-1
Feb04 1-1 Aberdeen v Queen of the South
Feb14 1-2 Queen of the South v Aberdeen
Sixth Round
Mar10 2-2 Heart of Midlothian v St Mirren
Mar21 0-2 St Mirren v Heart of Midlothian
Mar10 0-2 Ayr United v Hibernian
Mar11 0-4 Dundee United v Celtic
Mar11 1-2 Motherwell v Aberdeen
Semi-finals
Apr14 1-2 Aberdeen v Hibernian at Hampden Park
Apr15 1-2 Celtic v Heart of Midlothian at Hampden Park
Final
May19 1-5 Hibernian v Heart of Midlothian at Hampden Park