Season 2010-11

First Round
Sep25 2-2 Golspie Sutherland v Fort William
Oct02 2-3 Fort William v Golspie Sutherland
Sep25 2-2 Rothes v Nairn County
Oct02 4-1 Nairn County v Rothes
Sep25 1-2 Civil Service Strollers v Wigtown & Bladnoch
Sep25 1-0 Edinburgh City v Clachnacuddin
Sep25 1-0 Glasgow University v Burntisland Shipyard Amateurs
Sep25 2-0 Beith Juniors v Linlithgow Rose
Sep25 1-3 Coldstream v Forres Mechanics
Sep25 3-3 Fraserburgh v St Cuthbert Wanderers
Oct02 3-1 St Cuthbert Wanderers v Fraserburgh
Sep25 0-3 Hawick Royal Albert v Dalbeattie Star
Sep25 1-1 Newton Stewart v Preston Athletic
Oct02 3-0 Preston Athletic v Newton Stewart
Sep25 2-2 Edinburgh University v Brora Rangers
Oct02 2-1 Brora Rangers v Edinburgh University
Sep25 0-0 Deveronvale v Inverurie Loco Works
Oct02 0-5 Inverurie Loco Works v Deveronvale
Sep25 0-2 Lossiemouth v Whitehill Welfare
Sep25 1-3 Vale of Leithen v Keith
Sep25 2-2 Huntly v Girvan
Oct02 2-1 Girvan v Huntly
Sep25 1-6 Selkirk v Bo'ness United
Sep25 1-6 Gala Fairydean v Sunnybank
bye Wick Academy
Second Round
Oct23 1-0 Deveronvale v Dalbeattie Star
Oct23 0-0 Forres Mechanics v East Stirlingshire
Oct30 4-0 East Stirlingshire v Forres Mechanics
Oct23 0-0 Preston Athletic v Annan Athletic
Oct30 5-0 Annan Athletic v Preston Athletic
Oct23 1-2 Clyde v Berwick Rangers
Oct23 1-7 Wigtown & Bladnoch v Buckie Thistle
Oct23 8-1 Beith Juniors v Glasgow University
Oct23 0-1 Nairn County v Cove Rangers
Oct23 0-3 Keith v Spartans
Oct23 9-0 Stranraer v St Cuthbert Wanderers
Oct23 2-1 Bo'ness United v Queen's Park
Oct30 4-3 Whitehill Welfare v Wick Academy
Oct23 2-2 Golspie Sutherland v Girvan
Nov01 4-0 Girvan v Golspie Sutherland
Oct23 1-1 Montrose v Arbroath
Oct30 2-3 Arbroath v Montrose a.e.t. 2-2
Oct23 2-4 Edinburgh City v Threave Rovers
Oct23 0-1 Albion Rovers v Sunnybank
Oct23 5-3 Elgin City v Brora Rangers
Third Round
Nov20 2-0 Peterhead v Cowdenbeath
Nov20 4-1 Ross County v Deveronvale
Nov20 3-1 East Fife v Forfar Athletic
Nov20 0-2 Bo'ness United v Buckie Thistle
Nov20 1-2 Spartans v East Stirlingshire
Nov20 1-3 Stirling Albion v Partick Thistle
Nov20 0-3 Cove Rangers v Berwick Rangers
Nov20 2-2 Stenhousemuir v Threave Rovers
Jan12 1-5 Threave Rovers v Stenhousemuir
Nov20 2-2 Brechin City v Annan Athletic
Jan04 2-5 Annan Athletic v Brechin City
Nov20 2-2 Airdrie United v Beith Juniors
Jan04 3-4 Beith Juniors v Airdrie United
Nov20 1-2 Dumbarton v Greenock Morton
Nov20 4-2 Alloa Athletic v Raith Rovers
Nov20 3-1 Montrose v Whitehill Welfare
Nov20 5-0 Ayr United v Sunnybank
Nov20 2-1 Elgin City v Livingston
Nov20 4-2 Stranraer v Girvan
Fourth Round
Jan08 6-0 Aberdeen v East Fife
Jan08 0-0 Dundee United v Ross County
Jan18 0-0 Ross County v Dundee United a.e.t. 0-0 pens 3-4
Jan11 1-2 Queen of the South v Brechin City
Jan08 2-2 Montrose v Dunfermline Athletic
Jan18 5-3 Dunfermline Athletic v Montrose
Jan18 2-2 Greenock Morton v Airdrie United
Jan25 2-5 Airdrie United v Greenock Morton
Jan11 2-2 Falkirk v Partick Thistle
Jan18 1-0 Partick Thistle v Falkirk
Jan09 0-2 Berwick Rangers v Celtic
Jan19 1-0 East Stirlingshire v Buckie Thistle E.S. expelled ineligible player rule 39.1b
Jan10 3-0 Rangers v Kilmarnock
Jan08 0-0 Hibernian v Ayr United
Jan18 1-0 Ayr United v Hibernian
Jan18 0-0 Stenhousemuir v Stranraer
Jan25 4-3 Stranraer v Stenhousemuir
Jan08 2-0 Hamilton Academical v Alloa Athletic
Jan08 0-0 St Mirren v Peterhead
Jan18 1-6 Peterhead v St Mirren
Jan08 2-0 Inverness Caledonian Thistle v Elgin City
Jan09 0-4 Dundee v Motherwell
Jan11 0-1 Heart of Midlothian v St Johnstone
Fifth Round
Feb06 1-0 Aberdeen v Dunfermline Athletic
Feb05 5-1 Inverness Caledonian Thistle v Greenock Morton
Feb05 1-3 Hamilton Academical v Dundee United
Feb05 0-2 Stranraer v Motherwell
Feb05 0-2 Buckie Thistle v Brechin City
Feb06 2-2 Rangers v Celtic
Mar02 1-0 Celtic v Rangers
Feb05 1-2 Ayr United v St Mirren
Feb09 2-0 St Johnstone v Partick Thistle
Sixth Round
Mar12 2-2 Brechin City v St Johnstone
Mar22 1-0 St Johnstone v Brechin City
Mar13 2-2 Dundee United v Motherwell
Mar30 3-0 Motherwell v Dundee United
Mar16 1-2 Inverness Caledonian Thistle v Celtic
Mar12 1-1 St Mirren v Aberdeen
Mar16 2-1 Aberdeen v St Mirren
Semi-finals
Apr16 3-0 Motherwell v St Johnstone at Hampden Park
Apr17 0-4 Aberdeen v Celtic at Hampden Park
Final
May21 0-3 Motherwell v Celtic at Hampden Park