Season 2008-09

First Round
Sep27 1-3 Rothes v Buckie Thistle
Sep27 0-3 Golspie Sutherland v Threave Rovers
Sep27 10-0 Banks O'Dee v Fort William
Sep27 3-1 Lochee United v Bathgate Thistle
Sep27 1-1 Selkirk v Coldstream
Oct04 2-2 Coldstream v Selkirk a.e.t. 2-2 pens 2-3
Sep27 0-3 St Cuthbert Wanderers v Wick Academy
Sep27 6-3 Fraserburgh v Hawick Royal Albert
Sep27 1-1 Newton Stewart v Brora Rangers
Oct04 2-1 Brora Rangers v Newton Stewart a.e.t. 1-1
Sep27 1-0 Huntly v Girvan
Sep27 1-1 Pollok v Spartans
Oct04 1-0 Spartans v Pollok
Sep27 2-0 Edinburgh City v Nairn County
Sep27 5-2 Inverurie Loco Works v Deveronvale
Sep27 5-1 Dalbeattie Star v Lossiemouth
Sep27 1-2 Edinburgh University v Civil Service Strollers
Sep27 3-1 Preston Athletic v Gala Fairydean
Sep27 2-2 Wigtown & Bladnoch v Forres Mechanics
Oct04 2-0 Forres Mechanics v Wigtown & Bladnoch
Sep27 4-0 Clachnacuddin v Burntisland Shipyard Amateurs
Sep27 0-1 Glasgow University v Vale of Leithen
Second Round
Oct25 1-0 Clachnacuddin v Crichton
Oct25 0-0 Edinburgh City v Wick Academy
Nov01 1-4 Wick Academy v Edinburgh City
Oct25 1-0 Cove Rangers v Whitehill Welfare
Oct25 6-0 Dalbeattie Star v Selkirk
Oct25 2-0 Montrose v Huntly
Oct26 4-2 East Stirlingshire v Preston Athletic
Oct25 0-1 Fraserburgh v Dumbarton
Oct25 1-2 Berwick Rangers v Albion Rovers
Nov01 0-1 Civil Service Strollers v Vale of Leithen
Oct25 5-1 Inverurie Loco Works v Banks O'Dee
Oct25 5-0 Stenhousemuir v Threave Rovers
Nov01 1-2 Annan Athletic v Spartans
Oct25 1-3 Brora Rangers v Forfar Athletic
Oct25 3-0 Lochee United v Buckie Thistle
Oct25 1-2 Cowdenbeath v Elgin City
Oct25 1-1 Forres Mechanics v Keith
Nov01 1-1 Keith v Forres Mechanics a.e.t. 1-1 pens 0-3
Third Round
Nov29 2-3 Stirling Albion v Partick Thistle
Dec15 2-0 Forfar Athletic v Stranraer
Dec17 1-1 Lochee United v Ayr United
Dec23 3-1 Ayr United v Lochee United
Dec06 2-2 Forres Mechanics v Dalbeattie Star
Dec15 2-4 Dalbeattie Star v Forres Mechanics a.e.t. 1-1
Dec13 4-0 Inverurie Loco Works v Vale of Leithen
Dec06 2-1 Elgin City v Spartans E.C. ineligible player
Dec15 1-2 Elgin City v Spartans S. £2500 fine for ineligible player in 1st match
Nov29 2-1 East Stirlingshire v Livingston
Dec08 0-3 Edinburgh City v Brechin City
Nov29 1-2 Albion Rovers v Queen's Park
Nov29 2-0 East Fife v Arbroath
Nov29 2-1 Peterhead v Greenock Morton
Nov29 2-0 Clyde v Montrose
Nov29 3-0 Airdrie United v Cove Rangers
Nov29 0-0 Raith Rovers v Alloa Athletic
Dec09 2-1 Alloa Athletic v Raith Rovers
Nov29 0-5 Clachnacuddin v Stenhousemuir
Nov29 2-2 Ross County v Dumbarton
Dec15 1-2 Dumbarton v Ross County
Fourth Round
Jan10 2-2 Peterhead v Queen's Park
Jan20 1-0 Queen's Park v Peterhead
Jan13 0-2 St Johnstone v Rangers
Jan10 1-2 Alloa Athletic v Aberdeen
Jan10 4-2 Falkirk v Queen of the South
Jan10 2-1 Airdrie United v Spartans
Feb02 0-3 Inverurie Loco Works v Motherwell
Jan10 0-1 Ross County v Hamilton Academical
Jan13 6-1 Forfar Athletic v Forres Mechanics
Jan10 3-0 Inverness Caledonian Thistle v Partick Thistle
Jan10 2-1 Celtic v Dundee
Jan11 0-4 East Stirlingshire v Dundee United
Jan10 0-1 Stenhousemuir v East Fife
Jan11 0-2 Hibernian v Heart of Midlothian
Jan10 2-2 Ayr United v Kilmarnock
Jan22 3-1 Kilmarnock v Ayr United
Jan10 2-0 Dunfermline Athletic v Clyde
Jan13 1-3 Brechin City v St Mirren
Fifth Round
Feb18 0-4 Forfar Athletic v Rangers
Feb17 1-2 Airdrie United v Dunfermline Athletic
Feb07 0-1 Heart of Midlothian v Falkirk
Feb07 1-1 Motherwell v St Mirren
Feb19 1-0 St Mirren v Motherwell
Feb17 5-0 Aberdeen v East Fife
Feb07 2-1 Celtic v Queen's Park
Feb07 2-1 Hamilton Academical v Dundee United
Feb07 2-0 Inverness Caledonian Thistle v Kilmarnock
Sixth Round
Mar07 1-0 St Mirren v Celtic
Mar07 1-1 Dunfermline Athletic v Aberdeen
Mar18 0-0 Aberdeen v Dunfermline Athletic a.e.t. 0-0 pens 2-4
Mar07 0-1 Inverness Caledonian Thistle v Falkirk
Mar08 5-1 Rangers v Hamilton Academical
Semi-finals
Apr25 3-0 Rangers v St Mirren at Hampden Park
Apr26 2-0 Falkirk v Dunfermline Athletic at Hampden Park
Final
May30 1-0 Rangers v Falkirk at Hampden Park