Season 2007-08

First Round
Sep29 0-5 Brora Rangers v Cove Rangers
Sep29 3-1 Golspie Sutherland v Preston Athletic
Sep29 0-4 Coldstream v Dalbeattie Star
Sep29 1-2 Glasgow University v Buckie Thistle
Sep29 3-5 Wigtown & Bladnoch v Burntisland Shipyard Amateurs
Sep29 1-2 Civil Service Strollers v Selkirk
Sep29 0-6 Fort William v Spartans
Sep29 0-6 Newton Stewart v Linlithgow Rose
Sep29 3-1 Vale of Leithen v Gala Fairydean
Sep29 0-5 Wick Academy v Deveronvale
Sep29 7-0 Culter v Hawick Royal Albert
Sep29 1-4 Rothes v Nairn County
Sep29 2-6 St Cuthbert Wanderers v Pollok
Sep29 1-1 Fraserburgh v Huntly
Oct06 2-0 Huntly v Fraserburgh
Sep29 2-0 Girvan v Forres Mechanics
Sep29 1-3 Lossiemouth v Whitehill Welfare
Sep29 2-2 Clachnacuddin v Edinburgh City
Oct06 1-0 Edinburgh City v Clachnacuddin
bye Edinburgh University
Second Round
Oct27 6-1 Whitehill Welfare v Golspie Sutherland
Oct27 4-1 Buckie Thistle v Nairn County
Oct27 1-2 Edinburgh City v East Stirlingshire
Oct27 3-0 Cove Rangers v Keith
Oct27 3-1 Edinburgh University v Deveronvale
Oct27 4-1 Linlithgow Rose v Spartans
Oct27 2-2 Montrose v Pollok
Nov03 0-1 Pollok v Montrose
Oct27 1-1 Forfar Athletic v Dumbarton
Nov06 3-0 Dumbarton v Forfar Athletic
Oct27 0-2 Inverurie Loco Works v East Fife
Oct27 0-2 Selkirk v Dalbeattie Star
Oct27 8-0 Albion Rovers v Burntisland Shipyard Amateurs
Oct27 2-1 Culter v Vale of Leithen
Oct27 1-2 Girvan v Stranraer
Oct27 5-0 Arbroath v Elgin City
Oct27 1-0 Threave Rovers v Stenhousemuir
Oct27 2-5 Annan Athletic v Huntly
Third Round
Nov24 1-5 Albion Rovers v East Stirlingshire
Nov24 2-0 Dumbarton v Berwick Rangers
Nov24 1-3 Culter v Huntly
Nov24 1-1 Brechin City v East Fife
Dec05 1-2 East Fife v Brechin City
Nov24 0-6 Stranraer v Stirling Albion
Nov24 2-0 Clyde v Montrose
Nov24 1-0 Cove Rangers v Edinburgh University
Nov24 2-1 Partick Thistle v Ayr United
Nov24 0-5 Threave Rovers v Raith Rovers
Nov24 3-2 Greenock Morton v Buckie Thistle
Nov24 1-0 Linlithgow Rose v Dalbeattie Star
Nov24 0-1 Arbroath v Cowdenbeath
Nov24 4-0 Ross County v Whitehill Welfare
Nov24 4-0 Livingston v Alloa Athletic
Nov24 0-5 Peterhead v Queen of the South
Nov24 1-1 Airdrie United v Queen's Park
Dec04 2-4 Queen's Park v Airdrie United a.e.t. 2-2
Fourth Round
Jan12 0-0 Hamilton Academical v Brechin City
Jan28 2-1 Brechin City v Hamilton Academical a.e.t. 1-1 B.C. disqualified
Jan12 3-0 St Mirren v Dumbarton
Jan22 2-1 Partick Thistle v Dunfermline Athletic
Jan12 2-2 Falkirk v Aberdeen
Jan22 3-1 Aberdeen v Falkirk
Jan12 3-0 Hibernian v Inverness Caledonian Thistle
Jan15 1-3 Huntly v Dundee
Jan12 2-2 Heart of Midlothian v Motherwell
Jan22 1-0 Motherwell v Heart of Midlothian
Jan23 6-0 Rangers v East Stirlingshire
Jan12 4-0 Queen of the South v Linlithgow Rose
Jan12 2-2 Greenock Morton v Gretna
Jan28 0-3 Gretna v Greenock Morton
Jan28 0-2 Airdrie United v Kilmarnock
Jan15 3-1 St Johnstone v Raith Rovers
Jan23 2-4 Cove Rangers v Ross County
Jan16 0-1 Clyde v Dundee United
Jan15 2-0 Livingston v Cowdenbeath
Jan12 3-0 Celtic v Stirling Albion
Fifth Round
Feb02 0-2 Greenock Morton v Queen of the South
Feb02 1-0 Aberdeen v Hamilton Academical
Feb02 1-5 Kilmarnock v Celtic
Feb11 1-2 Motherwell v Dundee
Feb02 0-0 Livingston v Partick Thistle
Feb12 1-1 Partick Thistle v Livingston a.e.t. 1-1 pens 5-4
Feb03 0-0 Hibernian v Rangers
Mar09 1-0 Rangers v Hibernian
Feb12 0-1 Ross County v St Johnstone
Feb02 0-0 St Mirren v Dundee United
Feb13 0-1 Dundee United v St Mirren
Sixth Round
Mar08 2-0 Queen of the South v Dundee
Mar08 1-1 St Johnstone v St Mirren
Mar18 1-3 St Mirren v St Johnstone
Mar19 1-1 Rangers v Partick Thistle
Apr13 0-2 Partick Thistle v Rangers
Mar09 1-1 Aberdeen v Celtic
Mar18 0-1 Celtic v Aberdeen
Semi-finals
Apr20 1-1 St Johnstone v Rangers at Hampden Park a.e.t. 0-0 pens 3-4
Apr12 4-3 Queen of the South v Aberdeen at Hampden Park
Final
May24 3-2 Rangers v Queen of the South at Hampden Park