Season 1954-55

First Round
Sep11 3-1 Babcock & Wilcox v Shawfield Amateurs
Sep11 3-3 Aberdeen University v Girvan Amateurs
Sep18 2-0 Girvan Amateurs v Aberdeen University
Sep11 2-2 Ross County v Peebles Rovers
Sep18 5-1 Peebles Rovers v Raith Rovers
Sep11 2-4 Wick Academy v Coldstream
Sep11 3-5 Newton Stewart v Elgin City
Sep11 2-3 Eyemouth United v Buckie Thistle
Sep11 1-7 Burntisland Shipyard Amateurs v Forres Mechanics
Sep11 1-1 Tarff Rovers v Duns
Sep18 3-0 Duns v Tarff Rovers
Sep11 5-3 Gala Fairydean v Keith
Sep11 2-3 Civil Service Strollers v Vale of Leithen
Sep11 1-4 Chirnside United v Peterhead
Sep11 5-1 St Cuthbert Wanderers v Vale of Atholl
w/o Selkirk v Leith Athletic scr
w/o Clachnacuddin v Nairn County scr
Sep11 1-5 Glasgow University v Huntly
Sep11 0-4 Deveronvale v Inverness Thistle
Sep11 9-0 Fraserburgh v Edinburgh University
Sep11 6-0 Lossiemouth v Murrayfield Amateurs
Sep11 7-3 Inverness Caledonian v Rothes
bye Brora Rangers, Whithorn, Wigtown & Bladnoch
Second Round
Sep25 4-2 St Cuthbert Wanderers v Whithorn
Sep25 5-1 Forres Mechanics v Huntly
Sep25 1-1 Elgin City v Clachnacuddin
Oct02 7-1 Clachnacuddin v Elgin City
Sep25 1-8 Duns v Buckie Thistle
Sep25 7-0 Peterhead v Babcock & Wilcox
Sep25 7-1 Inverness Thistle v Selkirk
Sep25 2-0 Brora Rangers v Coldstream
Sep25 4-3 Peebles Rovers v Girvan Amateurs
Sep25 1-0 Lossiemouth v Gala Fairydean
Sep25 5-0 Inverness Caledonian v Wigtown & Bladnoch
Sep25 0-4 Vale of Leithen v Fraserburgh
Third Round
Oct09 0-4 Peterhead v Buckie Thistle
Oct09 2-1 Inverness Thistle v Stranraer
Oct09 4-2 Fraserburgh v East Stirlingshire
Oct09 2-2 Lossiemouth v Forres Mechanics
Oct16 5-3 Forres Mechanics v Lossiemouth a.e.t. 3-3
Oct09 3-3 Brora Rangers v Inverness Caledonian
Oct16 8-2 Inverness Caledonian v Brora Rangers
Oct09 5-2 Peebles Rovers v St Cuthbert Wanderers
Oct09 3-3 Berwick Rangers v Clachnacuddin
Oct16 2-1 Clachnacuddin v Berwick Rangers
Oct09 3-1 Montrose v Dumbarton
Fourth Round
Oct23 2-2 Cowdenbeath v Ayr United
Oct30 3-3 Ayr United v Cowdenbeath a.e.t. 3-3
Nov10 1-3 Cowdenbeath v Ayr United at Firhill Park
Oct23 1-2 Clachnacuddin v Inverness Thistle
Oct23 2-0 Arbroath v Brechin City
Oct23 1-1 Buckie Thistle v Queen's Park
Oct30 1-2 Queen's Park v Buckie Thistle
Oct23 1-3 Dundee United v Forfar Athletic
Oct23 1-3 Montrose v Inverness Caledonian
Oct23 4-2 Alloa Athletic v Fraserburgh
Oct23 0-2 Peebles Rovers v Forres Mechanics
Fifth Round
Feb05 0-6 Stirling Albion v Aberdeen
Feb05 2-4 Alloa Athletic v Celtic
Feb05 3-0 Clyde v Albion Rovers
Feb05 2-1 Hamilton Academical v St Mirren
Feb05 1-1 Inverness Caledonian v Ayr United
Feb09 2-4 Ayr United v Inverness Caledonian a.e.t. 2-2
Feb05 1-2 East Fife v Kilmarnock
Feb05 0-4 Arbroath v St Johnstone
Feb05 1-3 Greenock Morton v Raith Rovers
Feb05 4-3 Airdrieonians v Forfar Athletic
Feb05 3-4 Forres Mechanics v Motherwell
Feb05 4-2 Dunfermline Athletic v Partick Thistle
Feb05 0-0 Rangers v Dundee
Feb09 0-1 Dundee v Rangers
Feb05 4-0 Falkirk v Stenhousemuir
Feb05 5-0 Heart of Midlothian v Hibernian
Feb05 2-0 Buckie Thistle v Inverness Thistle
Feb05 2-1 Third Lanark v Queen of the South
Sixth Round
Feb19 1-3 Third Lanark v Motherwell
Feb19 1-1 Kilmarnock v Celtic
Feb23 1-0 Celtic v Kilmarnock
Feb19 2-1 Aberdeen v Rangers
Feb19 0-6 Buckie Thistle v Heart of Midlothian
Feb19 0-7 Inverness Caledonian v Falkirk
Feb19 0-1 St Johnstone v Hamilton Academical
Feb19 3-1 Clyde v Raith Rovers
Feb19 7-0 Airdrieonians v Dunfermline Athletic
Seventh Round
Mar05 4-1 Airdrieonians v Motherwell
Mar05 2-1 Celtic v Hamilton Academical
Mar05 5-0 Clyde v Falkirk
Mar05 1-1 Heart of Midlothian v Aberdeen
Mar09 2-0 Aberdeen v Heart of Midlothian
Semi-finals
Mar26 2-2 Clyde v Aberdeen at Easter Road Park
Apr04 1-0 Clyde v Aberdeen at Easter Road Park
Mar26 2-2 Airdrieonians v Celtic at Hampden Park
Apr04 0-2 Airdrieonians v Celtic at Hampden Park
Final
Apr23 1-1 Clyde v Celtic at Hampden Park
Apr27 1-0 Clyde v Celtic at Hampden Park