Season 1929-30Rangers

16th May 1929
S.F.A. Council Meeting
In regard to the exemption of 42 clubs from the qualifying competition, it was mentioned that last year the First and Second Division clubs, with Brechin City and Montrose had been exempted. The absence of Arthurlie and Bathgate meant that two other clubs had to be exempted, and Mr Fleming, the vice president, suggested that the clubs in the First and Second Division as at present constituted, with Nithsdale Wanderers, Beith, Brechin City, and Montrose, be exempted. Agreed.
Ref: Scotsman 17th May 1929

 Qualifying Cup First Round
 Ayrshire, Lanarkshire, Renfrewshire, and Glasgow
Sep07  w/o  Arthurlie Amateurs v Arthurlie scr
Sep07  3-3  Royal Albert v Paisley Grammar School F.P.
Sep14  2-5  Paisley Grammar School F.P. v Royal Albert
Sep07  4-1  Galston v Moorpark
       bye  Glasgow University, Paisley Academicals
 Dumfries-shire, and Kirkcudbrightshire
Sep07  3-3  Thornhill v St Cuthbert Wanderers
Sep14  4-1  St Cuthbert Wanderers v Thornhill
Sep07  scr  Creetown v Mid-Annandale w/o
Sep07  1-2  Douglas Wanderers v Dalbeattie Star
       bye  Solway Star
 Wigtownshire
Sep07  9-2  Stranraer v Wigtown and Bladnoch
Sep07  5-1  Newton Stewart v Tarff Rovers
       bye  Whithorn
 East of Scotland, and Border Counties
Sep07  0-7  Gala Fairydean v Vale of Leithen
Sep07  4-4  Bathgate v Peebles Rovers
Sep14  1-3  Peebles Rovers v Bathgate
Sep07  1-2  Edinburgh City v Civil Service Strollers
Sep07  3-1  Leith Amateurs v Coldstream
Sep07  2-1  Murrayfield Amateurs v Berwick Rangers
Sep07  2-2  Selkirk v Duns
Sep14  2-2  Duns v Selkirk
Sep21  3-1  Duns v Selkirk  at Duns
       bye  Edinburgh University
 Perthshire, Stirlingshire, and Clackmannanshire
Sep07  6-2  Vale of Atholl v Dunkeld and Birnam
Sep07  1-7  Breadalbane v Falkirk Amateurs
Sep07  4-2  Huntingtower v Blairgowrie
       bye  Clackmannan
 Fifeshire
Sep07  1-4  Lochgelly Amateurs v Burntisland Shipyard Amateurs
       bye  St Andrews University
 Aberdeenshire, and Banffshire
Sep07  5-3  Keith v Huntly
Sep07  2-2  Fraserburgh v Buckie Thistle
Sep14  2-0  Buckie Thistle v Fraserburgh
Sep07  3-9  Banff v Peterhead
       bye  Aberdeen University
 North of Scotland
Sep07  3-1  Inverness Citadel v Ross County
Sep07  3-2  Clachnacuddin v Elgin City
Sep07  3-2  Wick Academy v Inverness Thistle
Sep07  1-1  Nairn County v Forres Mechanics
Sep14  3-1  Forres Mechanics v Nairn County
       bye  Inverness Caledonian
 Qualifying Cup Second Round
 Southern Counties
Sep21  3-2  Dalbeattie Star v Newton Stewart
Sep21  3-2  Solway Star v Whithorn
       bye  Stranraer, St Cuthbert Wanderers, Mid-Annandale
 Ayrshire, Lanarkshire, Glasgow, and Renfrewshire
Sep21  5-0  Royal Albert v Glasgow University
        –   Arthurlie Amateurs v Paisley Academicals
       bye  Galston
 East of Scotland, and Border Counties
Sep21  6-0  Murrayfield Amateurs v Edinburgh University
Sep28  5-1  Bathgate v Duns
       bye  Leith Amateurs, Civil Service Strollers, Vale of Leithen
 Perthshire, Stirlingshire, Clackmannanshire, and Fifeshire
Sep21  1-0  St Andrews University v Clackmannan
Sep21  1-5  Vale of Atholl v Burntisland Shipyard Amateurs
Sep21 10-1  Falkirk Amateurs v Huntingtower
 Aberdeenshire, and Banffshire
Sep21  3-3  Aberdeen University v Peterhead
Sep28  1-0  Peterhead v Aberdeen University
       bye  Keith, Buckie Thistle
 North of Scotland
Sep21  4-1  Inverness Citadel v Wick Academy
Sep21  1-3  Forres Mechanics v Inverness Caledonian
       bye  Clachnacuddin
 Qualifying Cup Third Round – These 22 teams qualified for the First Round proper
 South of Scotland
Oct05  2-3  Galston v Dalbeattie Star
Oct05  0-6  Paisley Academicals v St Cuthbert Wanderers
Oct05  4-1  Royal Albert v Solway Star
Oct05  5-0  Mid-Annandale v Stranraer
 Midlands
Oct05  0-0  Leith Amateurs v Falkirk Amateurs
Oct12  3-1  Falkirk Amateurs v Leith Amateurs
Oct05  2-0  Vale of Leithen v Burntisland Shipyard Amateurs
Oct05  0-1  Murrayfield Amateurs v Bathgate
Oct05  7-0  Civil Service Strollers v St Andrews University
 North of Scotland
Oct05  0-2  Inverness Caledonian v Keith
Oct05  2-1  Peterhead v Clachnacuddin
Oct05  3-1  Inverness Citadel v Buckie Thistle
 Qualifying Cup Fourth Round
 South
       bye  Dalbeattie Star, St Cuthbert Wanderers, Royal Albert,
            Mid-Annandale
 Midlands
Oct19  3-1  Bathgate v Vale of Leithen
Oct19  2-0  Civil Service Strollers v Falkirk Amateurs
 North
Oct19  1-1  Keith v Inverness Citadel
Oct26  3-2  Inverness Citadel v Keith
       bye  Peterhead
 Qualifying Cup Fifth Round
 South
Nov02  2-2  Royal Albert v St Cuthbert Wanderers
Nov09  1-0  St Cuthbert Wanderers v Royal Albert
Nov02  2-5  Mid-Annandale v Dalbeattie Star
 Midlands
Nov02  1-2  Civil Service Strollers v Bathgate
 North
Nov02  0-3  Peterhead v Inverness Citadel
 Qualifying Cup Semi-finals
 South
Nov16  1-0  St Cuthbert Wanderers v Dalbeattie Star
 Midlands, and North
Nov16  1-1  Inverness Citadel v Bathgate
Nov23  1-0  Bathgate v Inverness Citadel
 Qualifying Cup Final
Dec07  1-0  St Cuthbert Wanderers v Bathgate  at Palmerston Park, Dumfries
 First Round
Jan18  6-0  Motherwell v East Stirlingshire
Jan18  6-1  Arbroath v Galston
Jan18  4-2  Albion Rovers v Alloa Athletic
Jan18  1-6  Dalbeattie Star v Partick Thistle
Jan18  5-3  St Bernard’s v Third Lanark
Jan18  0-2  Buckie Thistle v Falkirk
Jan11  2-2  Murrayfield Amateurs v Burntisland Shipyard Amateurs
Jan18  3-0  Murrayfield Amateurs v Burntisland Shipyard Amateurs
Jan18  0-2  Stranraer v Dundee United
Jan18  0-6  Inverness Caledonian v Celtic
Jan18  3-3  Raith Rovers v Aberdeen
Jan22  7-0  Aberdeen v Raith Rovers
Jan18  1-4  Dumbarton v Cowdenbeath
Jan18  2-0  Dundee v Greenock Morton
Jan18  0-2  Civil Service Strollers v Clachnacuddin
Jan18  0-0  Bo’ness v St Johnstone
Jan22  3-1  St Johnstone v Bo’ness a.e.t. 1-1
Jan18  5-0  Ayr United v* Mid-Annandale
Jan18  3-1  Airdrieonians v Dunfermline Athletic
Jan18  2-0  Hibernian v Leith Athletic
Jan18  6-0  Hamilton Academical v Stenhousemuir
Jan18  1-2  East Fife v Queen of the South
Jan18  7-0  Clyde v Keith
Jan18  7-2  Forfar Athletic v Brechin City
Jan18  3-3  Peterhead v Vale of Leithen
Jan25  2-1  Vale of Leithen v Peterhead
Jan18  1-4  Royal Albert v Beith
Jan18  6-2  King’s Park v Bathgate
Jan18  6-1  Nithsdale Wanderers v St Andrews University
Jan15  1-0  Inverness Citadel v Armadale
Jan18  1-5  St Cuthbert Wanderers v St Mirren
Jan18  0-1  Queen’s Park v Rangers
Jan18 11-1  Kilmarnock v Paisley Academicals
Jan18  8-0  Montrose v* Solway Star
Jan18  1-0  Heart of Midlothian v Clydebank
Jan18  0-3  Falkirk Amateurs v Leith Athletic
 Second Round
Feb01  0-3  Dundee United v Partick Thistle
Feb01  3-0  Motherwell v Clyde
Feb01  8-3  Airdrieonians v Murrayfield Amateurs
Feb01  2-1  Albion Rovers v Beith
Feb01  2-7  Vale of Leithen v King’s Park
Feb01  0-0  Forfar Athletic v St Mirren
Feb04  3-0  St Mirren v Forfar Athletic
Feb01  4-2  Hamilton Academical v Kilmarnock
Feb01  2-0  Leith Athletic v Clachnacuddin
Feb01  5-0  Celtic v Arbroath
Feb01  3-1  Montrose v Inverness Citadel
Feb01  0-0  Heart of Midlothian v* St Bernard’s
Feb05  5-1  Heart of Midlothian v St Bernard’s
Feb01  5-1  Aberdeen v Nithsdale Wanderers
Feb01  4-1  Dundee v St Johnstone
Feb01  1-3  Ayr United v Hibernian
Feb01  2-2  Rangers v Cowdenbeath
Feb05  0-3  Cowdenbeath v Rangers
Feb01  1-1  Falkirk v Queen of the South
Feb06  3-4  Queen of the South v Falkirk
 Third Round
Feb15  4-0  Hamilton Academical v King’s Park
Feb15  3-2  Partick Thistle v Aberdeen
Feb15  1-3  Hibernian v Heart of Midlothian
Feb15  0-0  Dundee v Airdrieonians
Feb19  0-0  Airdrieonians v Dundee a.e.t. 0-0
Feb24  2-1  Dundee v Airdrieonians  at Ibrox Park
Feb15  1-3  Celtic v St Mirren
Feb15  0-0  Falkirk v Leith Athletic
Feb19  1-1  Leith Athletic v Falkirk a.e.t. 1-1
Feb24  1-1  Falkirk v Leith Athletic a.e.t. 1-1
Feb25  0-1  Leith Athletic v Falkirk  at Tynecastle Park
Feb15  2-2  Albion Rovers v Montrose
Feb19  3-1  Montrose v Albion Rovers
Feb15  2-5  Motherwell v Rangers
 Fourth Round
Mar01  2-2  Dundee v Heart of Midlothian
Mar05  4-0  Heart of Midlothian v Dundee
Mar01  3-1  Partick Thistle v Falkirk
Mar01  3-0  Rangers v Montrose
Mar01  3-4  St Mirren v Hamilton Academical
 Semi-finals
Mar22  1-3  Hamilton Academical v Partick Thistle  at Celtic Park
Mar22  1-4  Heart of Midlothian v Rangers  at Hampden Park
 Final
Apr12  0-0  Partick Thistle v Rangers  at Hampden Park
Apr16  1-2  Partick Thistle v Rangers  at Hampden Park