Season 1927-28

25th May 1927
Qualifying Cup Exemptions
The meeting of the Council of the S.F.A. at Glasgow yesterday was very sparsely attended, only eleven members putting in an appearance. Men from the north were conspicuous by their absence. Mr Jas. Fleming (St Mirren), vice-president, was in the chair.
It was agreed, as in recent years, to exempt the First and Second League clubs from the Qualifying Cup, and, in addition Dykehead and Leith Athletic were exempted.
Ref: Dundee Courier 26th May 1927

Qualifying Cup First Round
Wigtownshire
Sep03 1-4 Wigtown and Bladnoch v Newton Stewart
Sep03 3-8 Whithorn v Stranraer
bye Tarff Rovers
Dumfries-shire etc.
Sep03 3-1 Thornhill v St Cuthbert Wanderers
Sep03 1-1 Mid-Annandale v Solway Star
Sep10 0-6 Solway Star v Mid-Annandale
Sep03 1-8 Creetown v Douglas Wanderers
bye Dalbeattie Star
Ayrshire etc.
scr Helensburgh v Beith w/o
Sep03 1-0 Paisley Academicals v Moorpark
Sep03 5-1 Vale of Leven v Paisley Grammar School F.P.
Johnstone v Hamilton Garrison
Sep03 0-4 Galston v Royal Albert
bye Glasgow University
East of Scotland
Sep03 5-2 Berwick Rangers v Gala Fairydean
Sep03 6-1 Civil Service Strollers v Hawick United
Sep03 1-1 Selkirk v Leith Amateurs
Sep10 3-0 Leith Amateurs v Selkirk
bye Coldstream
Perthshire etc.
Sep03 6-3 Clackmannan v Breadalbane
Sep03 npl Arbroath Athletic v Montrose Dispute over when tie was to be played. Awarded to M.
Sep10 3-2 Brechin City v* Dunkeld and Birnam
Aug27 1-4 Blairgowrie v Vale of Atholl
bye Huntingtower, St Andrews University, Lochgelly United
Aberdeenshire etc.
Sep03 3-1 Huntly v Peterhead
Sep03 2-10 Banff v Keith
Sep03 3-0 Fraserburgh v Buckie Thistle
bye Aberdeen University
North of Scotland
Sep03 2-3 Inverness Thistle v Elgin City
Sep03 9-2 Clachnacuddin v Wick Academy
Sep03 5-2 Inverness Caledonian v Nairn County
Sep03 2-1 Forres Mechanics v Inverness Citadel
Qualifying Cup Second Round
South
Sep17 3-4 Thornhill v Stranraer
Sep17 3-3 Douglas Wanderers v Dalbeattie Star
Sep24 3-3 Dalbeattie Star v Douglas Wanderers
Oct01 3-4 Douglas Wanderers v Dalbeattie Star
Sep17 2-7 Tarff Rovers v Mid-Annandale
bye Newton Stewart
Ayrshire etc
Sep17 2-2 Royal Albert v Beith
Sep24 5-0 Beith v Royal Albert
Sep17 1-1 Glasgow University v Paisley Academicals
Sep24 1-4 Paisley Academicals v Glasgow University
bye Johnstone, Vale of Leven
East
Sep17 0-1 Coldstream v Berwick Rangers
bye Civil Service Strollers, Leith Amateurs
Perthshire
Sep17 11-1 Montrose v St Andrews University
Sep17 7-0 Lochgelly United v Huntingtower
bye Brechin City, Vale of Atholl, Clackmannan
Aberdeenshire
Sep17 0-4 Aberdeen University v Keith
bye Fraserburgh, Huntly
North
Sep17 3-1 Inverness Caledonian v Clachnacuddin
bye Elgin City, Forres Mechanics
Qualifying Cup Third Round - These 22 teams qualified for the First Round proper
South
Oct01 7-1 Newton Stewart v Johnstone
Oct01 2-1 Glasgow University v Vale of Leven
Oct08 7-2 Stranraer v Dalbeattie Star
Oct01 1-1 Mid-Annandale v Beith
- Beith v Mid-Annandale
Midlands
Oct01 2-2 Leith Amateurs v Lochgelly United
Oct08 2-5 Lochgelly United v Leith Amateurs
Oct01 8-1 Civil Service Strollers v Vale of Atholl
Oct01 0-1 Brechin City v Berwick Rangers
Oct01 2-5 Clackmannan v Montrose
North
Oct01 1-0 Fraserburgh v Keith
Oct01 4-2 Forres Mechanics v Elgin City
Oct01 1-2 Huntly v Inverness Caledonian
Qualifying Cup Fourth Round
South
bye Newton Stewart, Glasgow University, Stranraer,
Beith
Midlands
Oct15 5-2 Berwick Rangers v Montrose
Oct15 2-1 Civil Service Strollers v Leith Amateurs
North
Oct15 5-4 Forres Mechanics v Inverness Caledonian
bye Fraserburgh
Qualifying Cup Fifth Round
South
Oct29 1-2 Newton Stewart v Stranraer
West
Oct29 4-0 Beith v Glasgow University
East
Oct29 5-2 Civil Service Strollers v Berwick Rangers
North
Oct29 2-1 Forres Mechanics v Fraserburgh
Qualifying Cup Semi-finals
South, and West
Nov12 4-0 Beith v Stranraer
North, and East
Nov12 1-5 Civil Service Strollers v Forres Mechanics
Qualifying Cup Final
Dec10 3-1 Beith v Forres Mechanics at Pittodrie
First Round
Jan25 2-3 Dumbarton v Hamilton Academical
Jan21 1-4 Beith v Airdrieonians
Jan21 4-3 Raith Rovers v Aberdeen
Jan21 2-0 Alloa Athletic v Fraserburgh
Jan21 1-2 Vale of Leven v Leith Amateurs
Jan21 5-1 Albion Rovers v* Glasgow University
Jan21 3-1 Celtic v* Bathgate
Jan21 3-1 Brechin City v Lochgelly United
Jan21 2-0 Queen's Park v* Arthurlie
Jan21 0-6 East Stirlingshire v Rangers
Jan21 10-0 Third Lanark v* Clackmannan
Jan21 2-2 Heart of Midlothian v St Johnstone
Jan25 0-1 St Johnstone v Heart of Midlothian a.e.t. 0-0
Jan21 w/o Hibernian v Dykehead scr
Jan21 2-0 Ayr United v Bo'ness
Jan21 7-3 Greenock Morton v Mid-Annandale
Jan21 0-3 Civil Service Strollers v King's Park
Jan21 3-1 Armadale v Berwick Rangers
Jan21 12-0 Cowdenbeath v Johnstone
Jan21 2-1 Forfar Athletic v Queen of the South
Jan21 0-5 Montrose v Stenhousemuir
Jan21 0-3 Clydebank v Dunfermline Athletic
Jan21 9-1 Partick Thistle v Inverness Caledonian
Jan21 2-1 Vale of Atholl v Newton Stewart
Jan21 2-3 Arbroath v Nithsdale Wanderers
Jan21 2-1 Forres Mechanics v Elgin City
Jan21 2-4 Stranraer v Dundee
Jan21 5-2 Keith v Dalbeattie Star
Jan21 3-1 Falkirk v St Bernard's
Jan21 6-1 St Mirren v Clyde
Jan21 2-3 Leith Athletic v Kilmarnock at Easter Road Park
Jan21 0-3 Huntly v Motherwell
Jan21 1-1 East Fife v Dundee United
Jan25 2-1 Dundee United v East Fife
Second Round
Feb04 1-2 Forfar Athletic v Kilmarnock
Feb04 7-0 Heart of Midlothian v* Forres Mechanics
Feb04 5-1 St Mirren v Vale of Atholl
Feb04 3-3 Dundee United v Dundee
Feb08 1-0 Dundee v Dundee United
Feb04 3-1 Dunfermline Athletic v Leith Amateurs
Feb04 4-0 Partick Thistle v Nithsdale Wanderers
Feb04 1-2 Stenhousemuir v Alloa Athletic
Feb04 2-4 Ayr United v Falkirk
Feb04 2-4 Armadale v King's Park
Feb04 2-2 Motherwell v Raith Rovers
Feb08 1-2 Raith Rovers v Motherwell
Feb04 4-2 Rangers v Cowdenbeath
Feb04 2-1 Airdrieonians v Hamilton Academical
Feb04 4-1 Queen's Park v Greenock Morton
Feb04 1-4 Brechin City v Albion Rovers
Feb04 0-2 Third Lanark v Hibernian
Feb04 1-6 Keith v Celtic
Third Round
Feb18 2-0 Celtic v Alloa Athletic
Feb18 0-5 St Mirren v Partick Thistle
Feb18 1-2 Dundee v Dunfermline Athletic
Feb18 0-0 Hibernian v Falkirk
Feb22 0-1 Falkirk v Hibernian a.e.t. 0-0
Feb18 3-1 Albion Rovers v Airdrieonians
Feb18 3-1 Rangers v* King's Park
Feb18 4-4 Kilmarnock v Queen's Park
Feb22 1-0 Queen's Park v Kilmarnock
Feb18 1-2 Heart of Midlothian v Motherwell
Fourth Round
Mar03 0-1 Albion Rovers v Rangers
Mar03 0-2 Motherwell v Celtic
Mar03 1-0 Queen's Park v Partick Thistle
Mar03 0-4 Dunfermline Athletic v Hibernian
Semi-Finals
Mar24 0-3 Hibernian v Rangers at Tynecastle Park
Mar24 1-2 Queen's Park v Celtic at Ibrox Park
Final
Apr14 4-0 Rangers v Celtic at Hampden Park