Season 1923-24

2nd May 1923
Cup-Tie Proposal
At the annual general meeting in Glasgow last night of the Scottish Football Association – Mr Tom White – presiding – the reports for the year were adopted without discussion.
There was, however, some discussions over a proposal for the Council to alter the rules so that in cup-ties the gate and stand drawings be divided equally between the clubs.
In supporting the motion, Mr Donald, Aberdeen, said that he thought it was a wise suggestion, as it would be of special value to the smaller clubs.
Mr Ward, Partick, who moved the previous question, said that he thought it would be unwise to make any alteration, and Mr Philip, director of the Aberdeen Club, in supporting the previous question, said he was there to dissociate his club with any part in the matter. Mr Philip, the manager, who was the sponsor of the motion in the Council, had done so on his own accord and not on the club’s account. Some further discussion took place on the subject, but on a vote being taken the proposal was rejected by 37 votes to 23.
Ref: Aberdeen Press and Journal 3rd May 1923

23rd May 1923
Scottish Cup Exemptions
The Council of the Scottish Football Association met in Glasgow on Wednesday night – Mr T. White, Celtic F.C., presiding.
The following 42 clubs were exempted from taking part in the Qualifying Cup competition:-
Rangers, Airdrieonians, Celtic, Falkirk, St Mirren, Aberdeen, Hibernian, Dundee, Raith Rovers, Ayr United, Partick Thistle, Hearts, Motherwell, Morton, Kilmarnock, Clyde, Third Lanark, Hamilton Academicals, Queen’s Park, Clydebank, St. Johnstone, Dumbarton, Alloa, Albion Rovers, Armadale, Bathgate, Bo’ness, Broxburn United, East Fife, Lochgelly United, Cowdenbeath, King’s Park, Dunfermline Athletic, Stenhousemuir, Forfar Athletic, Johnstone, Dundee Hibs, Arbroath, Vale of Leven, St Bernard (all Scottish League Clubs), East Stirlingshire and Clackmannan.
Ref: Airdrie and Coatbridge Advertiser 26th May 1923

Qualifying Cup First Round
Wigtownshire
Sep01 4-2 Stranraer v Whithorn
Sep01 7-2 Newton Stewart v Wigtown
bye Tarff Rovers
Dumfries-shire and District
Sep01 4-0 Queen of the South v Solway Star
Sep01 0-0 Creetown v St Cuthbert Wanderers
Sep08 1-1 St Cuthbert Wanderers v Creetown
Sep15 3-1 Creetown v St Cuthbert Wanderers at Castle Douglas
Sep01 1-2 Douglas Wanderers v Mid-Annandale
Sep01 2-4 Dalbeattie Star v Nithsdale Wanderers
bye Thornhill
Ayrshire
Sep01 scr Hurlford v Galston w/o
- Beith v Stevenston United
Sep01 2-0 Moorpark v Paisley Academicals
Sep01 5-1 Dykehead v Paisley Grammar School F.P.
Sep01 1-0 Dumbarton Harp v Royal Albert
Sep01 4-0 Helensburgh v Hamilton Garrison
bye Arthurlie, Glasgow University
East of Scotland
Sep01 1-1 Berwick Rangers v Leith Amateurs
Sep08 1-1 Leith Amateurs v Berwick Rangers
Sep15 4-1 Berwick Rangers v Leith Amateurs at Union Park, Berwick
Sep01 1-0 Gala Fairydean v Civil Service Strollers
Sep01 3-4 Vale of Leithen v Peebles Rovers
Sep01 4-0 Leith Athletic v* Selkirk
bye Coldstream
Perthshire
Sep01 0-2 Vale of Atholl v Blairgowrie Amateurs
Sep01 1-3 Huntingtower v Dunkeld and Birnam
bye Breadalbane
Forfarshire
Sep01 2-1 Brechin City v Montrose
bye Arbroath Athletic
Fifeshire
,
bye St Andrews University
Aberdeenshire
Sep01 1-2 Peterhead v Fraserburgh
bye Buckie Thistle, Aberdeen University
North of Scotland
Sep01 0-1 Elgin City v Inverness Caledonian
Sep01 1-0 Inverness Thistle v Clachnacuddin
Sep01 1-4 Nairn County v Forres Mechanics
Sep01 1-5 Wick Academy v Inverness Citadel
Qualifying Cup Second Round
Southern Counties
Sep15 1-3 Tarff Rovers v Thornhill
Sep22 2-3 Creetown v Stranraer
Sep15 2-3 Nithsdale Wanderers v Queen of the South
bye Mid-Annandale, Newton Stewart
Ayrshire
Sep15 1-0 Moorpark v Helensburgh
Sep15 0-0 Arthurlie v Beith
Sep19 - Beith v Arthurlie
Sep15 8-1 Dumbarton Harp v Glasgow University
bye Dykehead, Galston
East of Scotland
Sep15 1-0 Leith Athletic v Peebles Rovers
Sep22 0-1 Berwick Rangers v Coldstream
bye Gala Fairydean
Perthshire, Forfarshire, and Fifeshire
Sep15 2-1 Blairgowrie Amateurs v Arbroath Athletic
Sep15 2-0 Breadalbane v St Andrews University
bye Brechin City, Dunkeld and Birnam
Aberdeenshire
Sep15 2-1 Buckie Thistle v Aberdeen University
bye Fraserburgh
Northern Districts
Sep15 3-1 Inverness Thistle v Inverness Citadel
bye Forres Mechanics, Inverness Caledonian
Qualifying Cup Third Round - These 22 teams qualified for the First Round proper
South
Sep29 1-6 Newton Stewart v Queen of the South
Sep29 2-4 Moorpark v Mid-Annandale
Sep29 2-2 Stranraer v Dykehead
Oct06 9-0 Dykehead v Stranraer
Sep29 5-1 Dumbarton Harp v Thornhill
Sep29 4-4 Beith v Galston
- Galston v Beith
Midlands
Sep29 3-0 Brechin City v Breadalbane
Sep29 6-1 Coldstream v Dunkeld and Birnam
Sep29 3-0 Leith Athletic v Gala Fairydean
bye Blairgowrie
North
Sep29 0-1 Inverness Caledonian v Forres Mechanics
Sep29 1-0 Fraserburgh v Buckie Thistle
bye Inverness Thistle
Qualifying Cup Fourth Round
South
Oct13 2-0 Queen of the South v Mid-Annandale
bye Dumbarton Harp, Beith, Dykehead
Midlands
Oct13 1-1 Brechin City v Blairgowrie
Oct20 2-3 Blairgowrie v Brechin City
Oct13 1-1 Coldstream v Leith Athletic
Oct20 2-1 Leith Athletic v Coldstream
North
Oct13 2-2 Fraserburgh v Forres Mechanics
Oct20 0-0 Forres Mechanics v Fraserburgh
Oct27 4-3 Fraserburgh v Forres Mechanics at Kingsmill Park, Inv. Th. a.e.t. 2-2
bye Inverness Thistle
Qualifying Cup Fifth Round
South
Oct27 0-2 Dumbarton Harp v Queen of the South
Oct27 1-1 Dykehead v Beith
Oct31 0-1 Beith v Dykehead
North
Oct27 2-1 Leith Athletic v Brechin City
Nov03 3-0 Inverness Thistle v Fraserburgh
Qualifying Cup Sixth Round
Nov10 0-3 Inverness Thistle v Dykehead
Nov10 2-1 Queen of the South v Leith Athletic
Qualifying Cup Final
Dec01 0-0 Dykehead v Queen of the South at Rugby Park
Dec05 0-3 Dykehead v Queen of the South at Rugby Park
First Round
Jan12 11-0 Partick Thistle v* Dunkeld and Birnam
Jan26 0-0 King's Park v Hamilton Academical
Jan30 1-0 Hamilton Academical v King's Park
Jan26 3-0 St Bernard's v Fraserburgh
Jan26 2-0 Kilmarnock v Celtic
Jan26 2-0 Dundee v Dykehead
Jan26 0-0 Third Lanark v Heart of Midlothian
Jan26 3-0 Heart of Midlothian v Third Lanark
Jan26 4-1 Rangers v Lochgelly United
Jan26 1-8 Newton Stewart v East Stirlingshire
Jan26 1-0 Hibernian v Dundee United
Jan26 3-0 Raith Rovers v Broxburn United
Jan26 3-2 St Mirren v Beith
Jan26 2-2 Alloa Athletic v Buckie Thistle
Jan30 0-3 Buckie Thistle v Alloa Athletic
Jan26 1-1 Bathgate v Bo'ness
Jan30 1-0 Bo'ness v Bathgate
Jan26 1-3 Johnstone v East Fife
Jan26 0-5 Inverness Caledonian v Cowdenbeath
Jan26 3-0 Falkirk v Brechin City
Jan26 0-1 Coldstream v Armadale
Jan19 6-2 Galston v Gala Fairydean
Jan26 8-2 Clydebank v* Blairgowrie
Jan26 0-0 Vale of Leven v Leith Athletic
Jan29 1-2 Leith Athletic v Vale of Leven
Jan26 5-0 Motherwell v* Breadalbane
Jan26 0-1 Dunfermline Athletic v Arbroath
Jan26 2-1 Aberdeen v Dumbarton
Jan26 3-1 Ayr United v Albion Rovers
Jan26 2-1 Stenhousemuir v Clackmannan
Jan26 2-1 Airdrieonians v Greenock Morton
Jan26 3-1 Mid-Annandale v Forres Mechanics
Jan26 1-3 Inverness Thistle v Forfar Athletic
Jan26 0-0 Thornhill v Clyde
Jan29 4-0 Clyde v Thornhill
Jan26 3-0 St Johnstone v* Moorpark
Jan26 1-1 Queen's Park v Dumbarton Harp
Jan30 4-1 Queen's Park v Dumbarton Harp
Jan26 8-0 Queen of the South v Stranraer
Second Round
Feb09 0-1 St Mirren v Rangers
Feb09 1-0 East Stirlingshire v Mid-Annandale
Feb09 3-0 Partick Thistle v Bo'ness
Feb09 0-2 Cowdenbeath v Aberdeen
Feb09 1-0 Ayr United v Kilmarnock
Feb09 1-3 Forfar Athletic v Motherwell
Feb09 6-0 Heart of Midlothian v Galston
Feb09 0-0 St Bernard's v Stenhousemuir
Feb13 0-0 Stenhousemuir v St Bernard's
Feb20 2-0 St Bernard's v Stenhousemuir at Tynecastle Park
Feb09 2-0 Falkirk v East Fife
Feb09 4-0 Airdrieonians v St Johnstone
Feb09 2-1 Hamilton Academical v Queen of the South
Feb09 4-0 Clydebank v Arbroath
Feb09 2-0 Clyde v Vale of Leven
Feb09 0-0 Dundee v Raith Rovers
Feb13 1-0 Raith Rovers v Dundee
Feb09 1-1 Hibernian v Alloa Athletic
Feb12 0-5 Alloa Athletic v Hibernian
Feb09 3-1 Queen's Park v Armadale
Third Round
Feb23 2-0 Aberdeen v East Stirlingshire
Feb23 3-1 Heart of Midlothian v Clyde
Feb23 2-3 Clydebank v Ayr United
Feb23 1-1 Partick Thistle v Hamilton Academical
Feb27 1-2 Hamilton Academical v Partick Thistle
Feb23 1-2 Rangers v Hibernian
Feb23 0-5 Motherwell v Airdrieonians
Feb23 0-1 Raith Rovers v St Bernard's
Feb23 0-0 Falkirk v Queen's Park
Feb26 0-2 Queen's Park v Falkirk
Fourth Round
Mar08 1-1 Airdrieonians v Ayr United
Mar12 0-0 Ayr United v Airdrieonians
Mar19 1-1 Airdrieonians v Ayr United at Ibrox Park a.e.t. 1-1
Mar20 1-0 Airdrieonians v Ayr United at Ibrox Park
Mar08 1-2 Heart of Midlothian v Falkirk
Mar08 3-0 Aberdeen v St Bernard's
Mar08 2-2 Hibernian v Partick Thistle
Mar12 1-1 Partick Thistle v Hibernian
Mar18 2-1 Hibernian v Partick Thistle at Celtic Park
Semi-finals
Mar22 0-0 Aberdeen v Hibernian at Dens Park
Mar26 0-0 Aberdeen v Hibernian at Dens Park a.e.t. 0-0
Apr09 0-1 Aberdeen v Hibernian at Dens Park
Mar22 1-2 Falkirk v Airdrieonians at Celtic Park
Final
Apr19 0-2 Hibernian v Airdrieonians at Ibrox Park