Season 1919-20

6th May 1919
Consolation Cup Dropped
Directors of the Celtic and Rangers now hold the leading official posts in the Scottish Football Association. At the annual meeting held in Glasgow last night Mr T White (Celtic) was elected President and Mr W. B. Craig (Rangers) Vice-President. Mr T. Stein (Ayr) and Mr J. K. M’Dowall were re-elected Treasurer and Secretary respectively.
Consolation Cup Competition Abolished
Mr Phillips (Aberdeen) moved an alteration of rules recommended by the Council, which, he said meant the abolition of the Consolation Cup. All those, he continued, who were connected with provincial clubs knew that in winning the Consolation Cup they suffered risks and loss instead of receiving any reward. They had had before the Council appeals from clubs for assistance, rendered necessary because they had to take part in the Consolation Cup competition. Owing to the increased railway fares and other increased costs generally, to continue the competition meant bankruptcy to a number of clubs.
Mr P. Hodge (Raith Rovers) seconded.
Mr Christie, in moving the previous question, argued that it was only in the earlier stages that clubs lost money. When a club won a position as the competition proceeded interest increased, and money came in. Money was now far more plentiful among the working men than in 1914, and it was a fact that every club that had been playing since the New Year had made money. It would do no great harm to let the competition go on for another year.
The delegate of Dumbarton Harp seconded.
On a show of hands, the motion was carried by 19 votes against 10 for the previous question.
Resumption of Scottish Cup Competition
A recommendation that the Scottish Cup competition be resumed in season 1919-20 was next submitted, the President remarking that he did not think there would be any objection to that. (Applause) The recommendation was unanimously adopted.
Another resolution was adopted that all the clubs which qualified for the Scottish Cup competition in the season 1914-15 should be included in season 1919-20, irrespective of their position in the Qualifying Cup that season.
Ref: Evening Telegraph 7th May 1919

28th May 1919
Clydebank and Albion Rovers To Play in Qualifying Cup Ties
A meeting of the Council of the Scottish Football Association was held last night in the Rooms, Carlton Place, Glasgow – Mr T. White, president, in the chair.
All the clubs in the First League, with the exception of Clydebank and Albion Rovers, were exempted from the Qualifying Cup competition. It was explained that the admission of the two last-named clubs to the League came too late to permit of the rules of the competition being altered for next season.
The groupings of districts for the competition was deferred till August in view of the additional clubs which were joining up.
Ref: Evening Telegraph 29th May 1919

9th December 1919
Draw for Scottish Cup
This season’s draw for the Scottish Cup is of a remarkable character in respect that, whereas hitherto only 32 clubs took part in the first ballot – 16 from the First League and 16 qualifiers – this year 50 clubs go into the hat, made up of 20 clubs from the First Division, the last 20 clubs in the Qualifying Cup competition, and 10 clubs who qualified for the Scottish Cup in season 1914 but have not done so this season, the idea being that the clubs who ought to have competed in 1914, but who were unable to do so owing to the war, should have the opportunity of making good.
It may be stated that Dumfries also qualified in 1914, but they now appear as Queen of the South, they and Maxwelltown Volunteers having amalgamated.
Clydebank, it will be noted, do not appear on the list, as they were ousted from the Qualifying Cup competition by Royal Albert.
Ref: Evening Telegraph 9th December 1919


Qualifying Cup First Round
Southern Counties
Sep06 6-1 Stranraer v Whithorn
Sep06 3-2 Douglas Wanderers v Mid-Annandale
Sep06 4-1 Newton Stewart v Creetown Volunteers
Sep06 1-1 Thornhill v Queen of the South
Sep13 1-3 Thornhill v* Queen of the South
Sep06 1-4 Solway Star v Nithsdale Wanderers
Sep06 0-3 Tarff Rovers v St Cuthbert Wanderers
Ayrshire
Sep06 w/o Stevenston United v Maybole scr
Sep06 2-2 Beith v Galston
Sep13 1-1 Galston v Beith
Sep20 0-4 Beith v Galston at Rugby Park
Sep06 2-3 Lanemark v Hurlford
Sep06 3-0 Girvan Athletic v Annbank
Lanarkshire, Dumbartonshire, and Renfrewshire
Sep06 7-0 Vale of Leven v Hamilton Garrison
Sep06 2-2 Abercorn v Dumbarton Harp
Sep13 2-0 Dumbarton Harp v Abercorn
Sep06 6-0 Clydebank v* Paisley Academicals
Sep06 0-7 Moorpark v Royal Albert
Sep06 w/o Dykehead v Arthurlie scr
Sep06 1-1 Johnstone v Renton
Sep13 3-1 Renton v Johnstone
Sep06 3-0 Albion Rovers v* Paisley Grammar School F.P.
bye Wishaw Thistle
East of Scotland
Sep06 1-0 Bathgate v St Bernard's
Sep06 1-0 Armadale v Broxburn United
Sep06 7-0 Bo'ness v Leith Amateurs
Border Counties
Sep06 5-0 Vale of Leithen v Berwick United
Sep06 2-1 Gala Fairydean v Selkirk
Sep06 2-0 Coldstream v Berwick Rangers
bye Peebles Rovers
Fifeshire
Sep06 0-1 Dunfermline Athletic v East Fife
Sep06 4-1 Cowdenbeath v Lochgelly United
Stirlingshire, and Clackmannanshire
Sep06 0-0 Alloa Athletic v East Stirlingshire
Sep13 0-0 East Stirlingshire v Alloa Athletic
Sep20 2-0 Alloa Athletic v East Stirlingshire at Brockville Park, Falkirk
Sep06 1-2 King's Park v Stenhousemuir
bye Clackmannan
Perthshire West
Sep06 7-2 St Johnstone v Crieff Morrisonians
Sep06 6-0 Huntingtower v Tulloch
Perthshire East
Sep06 scr Stanley v Scone w/o
Sep06 0-1 Vale of Atholl v Breadalbane
Sep06 1-6 Luncarty v Blairgowrie Amateurs
Aberdeenshire
Sep06 2-1 Fraserburgh v Peterhead
bye Aberdeen University
Forfarshire
Sep06 3-1 Dundee Hibernian v Forfar Athletic
Sep06 6-1 Arbroath v Arbroath Amateurs
Sep06 1-3 Montrose v* Brechin City
North of Scotland
Sep06 0-5 Inverness Thistle v Inverness Caledonian
Sep06 0-2 Forres Mechanics v Clachnacuddin
Sep06 2-2 Wick Academy v Elgin City
Sep13 3-0 Elgin City v Wick Academy
bye Buckie Thistle
Qualifying Cup Second Round
Southern Counties
Sep20 1-3 Douglas Wanderers v Nithsdale Wanderers
Sep20 0-1 Stranraer v Newton Stewart
Sep20 0-6 St Cuthbert Wanderers v Queen of the South
Ayrshire
Oct11 2-0 Galston v Girvan Athletic
Sep20 3-1 Stevenston United v Hurlford abandoned xxmin crowd breakin. Tie awarded to S.T.
Dumbartonshire, Renfrewshire, and Lanarkshire
Sep20 w/o Dykehead v Wishaw Thistle scr
Sep20 4-0 Royal Albert v Clydebank
Sep20 1-1 Dumbarton Harp v Vale of Leven
Sep27 2-0 Vale of Leven v Dumbarton Harp
Sep20 0-0 Renton v Albion Rovers
Sep27 2-0 Albion Rovers v Renton at Broomfield Park, Airdrie
East of Scotland, and Border Counties
Sep20 0-1 Gala Fairydean v Bo'ness
Sep20 6-2 Armadale v Peebles Rovers
Sep20 1-6 Coldstream v Vale of Leithen
Perthshire, Stirlingshire, and Clackmannanshire
Sep27 5-0 Alloa Athletic v* Breadalbane
Sep20 0-2 Blairgowrie Amateurs v Clackmannan
Sep20 4-1 Huntingtower v Scone
Sep20 5-1 St Johnstone v Stenhousemuir
bye Bathgate
Fifeshire, and Forfarshire
Sep20 6-0 East Fife v Brechin City
Sep20 3-1 Cowdenbeath v Dundee Hibernian
bye Arbroath
Aberdeenshire, and North or Scotland
Sep20 1-0 Inverness Caledonian v Fraserburgh
Sep20 2-0 Clachnacuddin v Buckie Thistle
Sep20 1-3 Elgin City v Aberdeen University
Qualifying Cup Third Round
Southern Counties
bye Nithsdale Wanderers, Newton Stewart, Queen of the South
Ayrshire, Dumbartonshire, Lanarkshire, and Renfrewshire
,
bye Albion Rovers, Galston, Stevenston United,
Dykehead, Royal Albert, Vale of Leven
East of Scotland, and Border Counties
Oct04 2-0 Bathgate v Bo'ness
bye Vale of Leithen, Armadale
Clackmannanshire, Perthshire, Fifeshire, Forfarshire, and Stirlingshire
Oct11 5-0 Arbroath v Clackmannan
bye Alloa Athletic, East Fife, Huntingtower,
St Johnstone, Cowdenbeath
Aberdeenshire, and North of Scotland
Oct11 5-0 Inverness Caledonian v Aberdeen University
bye Clachnacuddin
Qualifying Cup Fourth Round - These 20 teams qualified for the First Round proper
Midlands
Oct18 7-1 St Johnstone v Vale of Leithen
Oct18 1-3 East Fife v Cowdenbeath
bye Huntingtower, Armadale, Bathgate, Arbroath,
Alloa Athletic
Northern Counties
Oct18 1-1 Inverness Caledonian v Clachnacuddin
Oct25 1-2 Clachnacuddin v Inverness Caledonian
Southern Counties
Oct18 0-0 Queen of the South v Galston
Oct25 3-0 Galston v Queen of the South
bye Royal Albert, Vale of Leven, Stevenston United,
Dykehead, Albion Rovers, Nithsdale Wanderers,
Newton Stewart
Qualifying Cup Fifth Round
North
Nov01 0-1 Inverness Caledonian v Armadale
Nov01 1-1 Alloa Athletic v Cowdenbeath
Nov08 2-0 Cowdenbeath v Alloa Athletic
Nov01 0-11 Huntingtower v Arbroath
Nov01 4-1 Bathgate v St Johnstone
South
Nov01 w/o Royal Albert v Albion Rovers scr
Nov01 2-1 Vale of Leven v Stevenston United
Nov01 w/o Galston v Newton Stewart scr
Nov01 3-1 Dykehead v Nithsdale Wanderers
Qualifying Cup Sixth Round
North
Nov22 2-1 Cowdenbeath v Armadale
Nov22 6-1 Bathgate v Arbroath
South
Nov22 7-1 Vale of Leven v Galston
Nov22 0-3 Dykehead v Royal Albert
Qualifying Cup Semi-finals
Nov29 1-0 Bathgate v Vale of Leven
Nov29 0-0 Cowdenbeath v Royal Albert
Dec06 0-2 Royal Albert v Cowdenbeath
Qualifying Cup Final
Dec27 2-0 Bathgate v Cowdenbeath at Ibrox Park
First Round
Jan24 0-1 Cowdenbeath v Aberdeen
Jan24 1-0 Dundee v Airdrieonians
Jan24 0-0 Rangers v Dumbarton
Jan27 1-0 Rangers v Dumbarton
Jan24 0-0 Galston v Hibernian
Jan31 2-1 Hibernian v Galston
Jan24 3-1 Partick Thistle v Motherwell
Jan24 2-0 Queen's Park v Hamilton Academical
Jan24 0-0 Dumbarton Harp v Alloa Athletic
Jan31 1-0 Alloa Athletic v Dumbarton Harp
Jan24 1-0 Armadale v Clyde
Jan24 6-0 East Stirlingshire v Thornhill
Jan24 1-2 Stevenston United v St Mirren
Jan24 5-1 Heart of Midlothian v Nithsdale Wanderers
Jan24 2-0 Lochgelly United v Clachnacuddin
Jan24 4-1 Third Lanark v Inverness Caledonian
scr Newton Stewart v St Johnstone w/o
Jan24 7-0 Royal Albert v Forres Mechanics
Jan24 4-0 East Fife v Arthurlie
Jan24 0-0 Albion Rovers v Dykehead
Jan31 1-2 Dykehead v Albion Rovers
Jan24 4-0 Greenock Morton v Forfar Athletic
bye Gala Fairydean, St Bernard's, Falkirk,
Arbroath, Raith Rovers, Huntingtower,
Celtic, Queen of the South, Ayr United,
Vale of Leithen, Vale of Leven, Kilmarnock,
Broxburn United, Bathgate
Second Round
Feb07 1-0 Broxburn United v Queen of the South
Jan24 2-0 St Bernard's v Bathgate
Feb07 2-0 Aberdeen v* Gala Fairydean
Feb07 2-0 Heart of Midlothian v Falkirk
Feb07 3-0 Queen's Park v Vale of Leithen
Feb07 1-0 Armadale v Hibernian
Feb07 5-0 Partick Thistle v East Fife
Feb07 2-1 Third Lanark v Vale of Leven
Feb07 0-2 Alloa Athletic v Kilmarnock
Feb07 1-3 Dundee v Celtic
scr Huntingtower v Albion Rovers w/o
Feb07 2-1 Ayr United v St Mirren
Feb07 1-1 St Johnstone v Greenock Morton
Feb11 5-3 Greenock Morton v St Johnstone
Feb07 0-0 East Stirlingshire v Raith Rovers
Feb14 1-1 Raith Rovers v East Stirlingshire
Feb18 0-0 East Stirlingshire v Raith Rovers at Tynecastle Park a.e.t. 0-0
Feb19 0-4 East Stirlingshire v Raith Rovers at Tynecastle Park
Feb07 5-0 Rangers v Arbroath
Feb07 2-1 Lochgelly United v Royal Albert
Third Round
Feb21 3-0 Rangers v Broxburn United
Feb21 2-2 Raith Rovers v Greenock Morton
Feb25 3-0 Greenock Morton v Raith Rovers
Feb21 0-3 Lochgelly United v Third Lanark
Feb21 1-1 Armadale v Ayr United
Feb28 0-1 Ayr United v Armadale
Feb21 4-1 Kilmarnock v Queen's Park
Feb21 1-1 St Bernard's v Albion Rovers
Feb25 4-1 Albion Rovers v St Bernard's
Feb21 1-0 Aberdeen v Heart of Midlothian
Feb21 2-0 Celtic v Partick Thistle
Fourth Round
Mar06 1-0 Rangers v Celtic
Mar06 2-1 Albion Rovers v Aberdeen
Mar06 3-0 Greenock Morton v Third Lanark
Mar06 1-2 Armadale v Kilmarnock
Semi-finals
Mar27 2-3 Greenock Morton v Kilmarnock at Hampden Park
Mar27 1-1 Albion Rovers v Rangers at Celtic Park
Mar31 0-0 Albion Rovers v Rangers at Celtic Park
Apr07 2-0 Albion Rovers v Rangers at Celtic Park
Final
Apr17 3-2 Kilmarnock v Albion Rovers at Hampden Park