Season 1910-11

10th May 1910
Scottish Football Association – Annual Meeting
A motion made by the new vice-president on behalf of the Morton F.C. had for its object the reduction of the number of qualifying clubs entitled to take part in the Scottish Cup competition, from sixteen to fourteen, was responsible for a lot of discussion, which led to the old story of city v country being revived. Mr Tom White (Celtic) said he spoke as a representative of Glasgow, in asking the Association to carry the alteration. It would be to the benefit of the clubs in the Qualifying Cup competition were the First League clubs deleted, because they on many occasions spoiled the chances of clubs who might otherwise win the cup. It was an opportunity for the Association to show that they were willing to work hand in glove with the League. Mr Atherley, of Renton, moved the previous question, and after many of the members has aired their views, this was carried, and the qualifiers scored once more. Two of the [18] League clubs will therefore have to go through the probationary stage.
Ref: Scottish Referee 13th May 1910

31st May 1910
Scottish Football Council
It was decided that the exempted clubs from the Qualifying Cup competition next season be:- Dundee, Clyde, Hibernian, and Celtic, as semi-finalists in last season’s cup competition; Heart of Mid-Lothian, Third Lanark, Partick Thistle, Queen’s Park, St Mirren, Kilmarnock, Aberdeen, Falkirk, Rangers, Airdrieonians, Motherwell, Hamilton Academicals. There was a motion that Greenock Morton be voted on with the others, but this was defeated, and they and Port Glasgow, as the two lowest League clubs last season, will take part in the Qualifying Cup competition.
Ref: Falkirk Herald 1st June 1910

Qualifying Cup First Round
Galloway
Sep03 11-2 St Cuthbert Wanderers v* Tarff Rovers
Sep03 3-2 Newton Stewart v Whithorn
Sep03 6-1 Douglas Wanderers v Fleetside Rovers
Sep03 4-2 Dalbeattie Star v Stranraer
bye Creetown Volunteers
Ayrshire, and Dumfries-shire
Sep03 0-1 Thornhill v Annbank
Sep03 6-0 Galston v Maybole
Sep03 1-0 Hurlford v Girvan Athletic
Sep03 1-0 Lanemark v Beith
Sep03 8-0 5th K.O.S.B. v Mid-Annandale
Sep03 2-0 Ayr United v Dumfries
bye Nithsdale Wanderers
Glasgow, Lanarkshire, Renfrewshire, and Dumbartonshire
Sep03 4-0 Albion Rovers v Abercorn
Sep03 0-0 Dykehead v Dumbarton
Sep10 1-0 Dumbarton v Dykehead
Sep03 1-0 Wishaw Thistle v Renton
Sep03 4-3 Vale of Leven v Port Glasgow Athletic
Sep03 3-1 Greenock Morton v Dumbarton Harp
Sep03 4-0 Johnstone v* Paisley Academicals
Sep03 2-2 Royal Albert v Arthurlie
Sep10 1-1 Arthurlie v Royal Albert
Sep17 0-0 Royal Albert v Arthurlie at Shawfield a.e.t. 0-0
Sep21 1-2 Royal Albert v Arthurlie at Partick a.e.t. 1-1
East of Scotland
Sep03 3-0 Bo'ness v West Calder Swifts
Sep03 0-0 Leith v Bathgate
Sep10 1-0 Bathgate v Leith protested ineligible player
Sep24 1-1 Bathgate v Leith
Oct01 0-2 Bathgate v Leith at Stark's Park
Sep03 0-0 West Lothian Albion v Broxburn
Sep10 1-1 Broxburn v West Lothian Albion protested registration offence
Sep24 4-1 Broxburn v West Lothian Albion
Sep03 4-0 St Bernard's v Broxburn Athletic
Sep03 1-1 Armadale v Broxburn Shamrock
Sep10 2-2 Broxburn Shamrock v Armadale
Sep17 5-0 Armadale v Broxburn Shamrock at Bathgate
Border Counties
Sep03 2-3 Gala Fairydean v Berwick Rangers
Sep03 2-2 Duns v Peebles Rovers
Sep10 7-2 Peebles Rovers v Duns
Sep03 0-0 Selkirk v Coldstream
Sep10 2-1 Coldstream v Selkirk
bye Vale of Leithen
Fifeshire
Sep03 1-0 Dunfermline Athletic v Raith Rovers
Sep03 1-2 East Fife v Lochgelly United
Sep03 1-0 Kirkcaldy United v Cowdenbeath
bye Hearts of Beath, St Andrews University
Stirlingshire, and Clackmannanshire
Sep03 2-2 East Stirlingshire v King's Park
Sep10 0-1 King's Park v East Stirlingshire
Sep03 0-1 Alloa Athletic v Clackmannan
Sep03 0-6 Argyll and Sutherland Highlanders v Stenhousemuir
Forfarshire
Sep03 3-1 Forfar Athletic v Dundee Wanderers
Sep03 1-2 Dundee Hibernian v Arbroath
Sep03 1-2 Montrose v Brechin City
Perthshire West
Sep03 1-1 St Johnstone v* Tulloch
Sep10 3-0 St Johnstone v Tulloch
Sep03 4-0 Dunblane v* Huntingtower
bye Crieff Morrisonians
Perthshire East
Sep03 3-1 Stanley v* Luncarty
Sep03 w/o Our Boys (Blairgowrie) v Dunkeld scr
Sep03 1-0 Breadalbane v Vale of Atholl
Aberdeenshire
Aug27 2-8 Peterhead Hibernian v* Aberdeen Harp
Sep03 1-3 Peterhead v Fraserburgh
bye Aberdeen University
Northern Counties
Sep03 4-4 Forres Mechanics v Buckie Thistle
Sep10 5-1 Buckie Thistle v Forres Mechanics protested played on council pitch
Sep24 3-0 Forres Mechanics v Buckie Thistle
Sep03 1-1 Clachnacuddin v Inverness Thistle
Sep10 2-1 Inverness Thistle v Clachnacuddin
Sep03 2-3 Elgin City v Inverness Caledonian
Qualifying Cup Second Round
Ayrshire, and Southern Counties
Sep17 1-3 Creetown Volunteers v 5th K.O.S.B.
Sep17 4-0 Nithsdale Wanderers v Hurlford protested professional irregularity
Sep24 1-0 Nithsdale Wanderers v Hurlford
Sep17 4-2 Dalbeattie Star v Douglas Wanderers
Sep17 1-0 Lanemark v St Cuthbert Wanderers
Sep17 2-1 Galston v Ayr United
Sep17 6-1 Annbank v Newton Stewart
Lanarkshire, Renfrewshire, and Dumbartonshire
Sep24 3-1 Johnstone v Arthurlie
Sep17 2-0 Wishaw Thistle v Vale of Leven
Sep17 2-3 Albion Rovers v Greenock Morton
bye Dumbarton
East of Scotland, and Border Counties
Sep17 5-0 Bo'ness v Vale of Leithen
Oct01 1-3 Broxburn v Peebles Rovers
Sep17 0-0 Berwick Rangers v Coldstream
Sep24 1-0 Coldstream v Berwick Rangers
Oct08 3-0 Leith v Armadale
bye St Bernard's
Stirlingshire, Clackmannanshire, and Perthshire
Sep17 2-0 Crieff Morrisonians v Breadalbane
Sep17 4-0 Dunblane v Our Boys (Blairgowrie)
Sep17 1-0 East Stirlingshire v St Johnstone
Sep17 4-0 Stenhousemuir v Clackmannan
bye Stanley
Forfarshire, and Fifeshire
Sep17 4-3 Brechin City v Hearts of Beath
Sep17 1-0 Forfar Athletic v Arbroath
Sep17 0-0 Kirkcaldy United v Dunfermline Athletic
Sep24 0-0 Dunfermline Athletic v Kirkcaldy United
Oct01 1-1 Kirkcaldy United v Dunfermline Athletic at Cowdenbeath a.e.t. 1-1
Oct05 2-3 Kirkcaldy United v Dunfermline Athletic at Tynecastle
bye Lochgelly United, St Andrews University
Aberdeenshire
Sep17 0-2 Aberdeen Harp v Fraserburgh
bye Aberdeen University
Northern Counties
Oct01 4-0 Inverness Caledonian v Forres Mechanics
bye Inverness Thistle
Qualifying Cup Third Round
Inverness-shire, and Aberdeenshire
Sep24 2-5 Fraserburgh v Inverness Thistle
Oct08 8-2 Inverness Caledonian v* Aberdeen University
Fifeshire, Forfarshire, Perthshire, and Stirlingshire
Oct08 2-0 Brechin City v Dunfermline Athletic
Oct01 2-1 Forfar Athletic v Dunblane
Oct01 0-2 Crieff Morrisonians v Lochgelly United
Oct01 7-0 Stanley v St Andrews University
Oct08 1-1 East Stirlingshire v Stenhousemuir
Oct15 0-1 Stenhousemuir v East Stirlingshire
Ayrshire, Lanarkshire, Renfrewshire, Dumbartonshire, and Southern Counties
Oct01 0-0 Nithsdale Wanderers v Wishaw Thistle
Oct08 0-1 Wishaw Thistle v Nithsdale Wanderers
Oct01 2-2 Galston v Dumbarton
Oct08 1-1 Dumbarton v Galston
Oct15 3-0 Galston v Dumbarton at Ibrox Park a.e.t. 0-0
Oct01 7-0 Greenock Morton v* Dalbeattie Star
Oct01 1-0 5th K.O.S.B. v Lanemark
bye Johnstone, Annbank
East of Scotland, and Border Counties
Oct08 2-1 Bo'ness v Peebles Rovers protested ineligible player
Oct22 1-0 Bo'ness v Peebles Rovers
Oct01 3-2 St Bernard's v* Coldstream
bye Leith
Qualifying Cup Fourth Round - These 16 teams qualified for the First Round proper
North
Oct15 1-0 Inverness Caledonian v Inverness Thistle
Midlands
Oct15 0-1 Brechin City v Leith
Oct15 0-0 St Bernard's v Forfar Athletic
Oct22 0-0 Forfar Athletic v St Bernard's
Oct29 3-0 St Bernard's v Forfar Athletic at Gymnasium
Oct22 6-1 East Stirlingshire v* Stanley
Oct29 1-0 Lochgelly United v Bo'ness abandoned 80min darkness train delay - awarded L.
South
Oct15 2-1 Annbank v Greenock Morton
Oct22 3-1 Galston v 5th K.O.S.B.
Oct15 1-2 Nithsdale Wanderers v Johnstone
Qualifying Cup Fifth Round
Nov05 2-0 East Stirlingshire v St Bernard's
Oct29 0-1 Annbank v Johnstone
Oct29 4-0 Leith v Inverness Caledonian
Nov05 4-3 Galston v Lochgelly United
Qualifying Cup Semi-finals
Nov12 2-0 East Stirlingshire v Galston
Nov12 1-3 Johnstone v Leith abandoned 80min thick fog
Nov19 2-1 Johnstone v Leith
Qualifying Cup Final
Nov26 0-0 East Stirlingshire v Johnstone at Celtic Park
Dec04 1-0 East Stirlingshire v Johnstone at Ibrox Park
Consolation Cup First Round
Galloway
Jan07 scr Creetown Volunteers v Dalbeattie Star w/o
Jan07 w/o Douglas Wanderers v Stranraer scr
Jan14 1-3 Newton Stewart v Whithorn
Jan14 1-3 Fleetside Rovers v St Cuthbert Wanderers
bye Tarff Rovers
Ayrshire, and Dumfriesshire
Jan14 2-2 Dumfries v Girvan Athletic
Jan21 2-0 Girvan Athletic v Dumfries
Jan07 w/o Lanemark v Maybole scr
Jan14 2-4 Thornhill v Hurlford
Jan14 5-0 Ayr United v Mid-Annandale
bye Beith
Dumbartonshire, Glasgow, Lanarkshire, and Renfrewshire
Jan14 0-2 Renton v Vale of Leven
Jan14 1-1 Dumbarton v Wishaw Thistle
Jan21 2-3 Wishaw Thistle v Dumbarton
Jan07 4-1 Dumbarton Harp v Royal Albert
Jan14 1-1 Arthurlie v Abercorn
Jan21 3-0 Abercorn v Arthurlie protested ineligible player
Jan28 1-0 Abercorn v Arthurlie
Jan14 1-2 Port Glasgow Athletic v Albion Rovers
Jan14 5-1 Dykehead v Paisley Academicals
East of Scotland
Jan14 2-2 West Lothian Albion v Broxburn Shamrock
Jan21 0-0 Broxburn Shamrock v West Lothian Albion
Jan28 1-2 West Lothian Albion v Broxburn Shamrock at Broxburn
Jan14 2-1 Armadale v Bathgate
Jan14 4-1 West Calder Swifts v Broxburn Athletic
bye Broxburn
Border Counties
Jan14 4-0 Berwick Rangers v Gala Fairydean
Jan07 2-0 Peebles Rovers v Selkirk
Jan14 2-1 Coldstream v Vale of Leithen
bye Duns
Fifeshire
Jan14 2-1 Cowdenbeath v Raith Rovers
Jan14 0-0 Kirkcaldy United v East Fife
Jan21 1-1 East Fife v Kirkcaldy United
Jan28 2-6 East Fife v Kirkcaldy United at Bayview Park
Jan14 6-2 Dunfermline Athletic v* St Andrews University
bye Hearts of Beath
Stirlingshire, and Clackmannanshire
Jan14 3-1 Alloa Athletic v King's Park
Jan14 w/o Stenhousemuir v Argyll and Sutherland Highlanders scr
bye Clackmannan
Forfarshire
Jan21 2-2 Montrose v Dundee Hibernian
Feb04 6-1 Dundee Hibernian v Montrose
bye Arbroath
Perthshire (West)
Jan14 6-0 St Johnstone v Tulloch
Jan14 1-3 Huntingtower v Crieff Morrisonians
Jan07 w/o Dunblane v Luncarty scr
Perthshire (East)
Jan14 0-1 Dunkeld v Vale of Atholl
Jan14 4-1 Breadalbane v Our Boys (Blairgowrie)
Aberdeenshire
Jan14 1-1 Fraserburgh v* Aberdeen University
Jan21 2-3 Fraserburgh v Aberdeen University
Jan14 5-1 Peterhead v* Peterhead Hibernian
bye Aberdeen Harp
Moray and Elgin, Banff and Inverness-shire
Jan14 4-0 Forres Mechanics v Elgin City
Jan14 4-1 Buckie Thistle v Clachnacuddin
Consolation Cup Second Round
Ayrshire, and Southern Counties
Jan21 2-3 Whithorn v Douglas Wanderers
Jan28 7-1 Ayr United v* Girvan Athletic
Jan21 scr Tarff Rovers v St Cuthbert Wanderers w/o
w/o Beith v Dalbeattie Star scr
Jan21 4-0 Hurlford v Lanemark
Glasgow, Dumbartonshire, and Lanarkshire
Jan28 2-1 Dumbarton Harp v Albion Rovers
Feb04 1-1 Vale of Leven v Abercorn
Feb11 2-2 Abercorn v Vale of Leven
Feb25 1-3 Vale of Leven v Abercorn at Firhill
Jan28 4-1 Dumbarton v Dykehead
East of Scotland, and Border Counties
Jan21 1-2 Duns v Broxburn
Jan21 0-0 Coldstream v Armadale
Jan28 8-1 Armadale v Coldstream
Jan21 5-3 Peebles Rovers v West Calder Swifts
Feb04 0-1 Broxburn Shamrock v Berwick Rangers
Stirlingshire, Clackmannanshire, and Perthshire
Jan21 4-1 Stenhousemuir v Crieff Morrisonians
Jan21 1-2 Breadalbane v Clackmannan
Jan21 7-0 St Johnstone v Vale of Atholl
Jan21 0-2 Dunblane v Alloa Athletic
Forfarshire, and Fifeshire
Jan21 7-0 Cowdenbeath v Hearts of Beath
Feb11 3-2 Dundee Hibernian v Dunfermline Athletic
Feb04 4-4 Kirkcaldy United v Arbroath
Feb11 4-1 Arbroath v Kirkcaldy United
Aberdeenshire
Jan28 3-2 Aberdeen University v Aberdeen Harp
bye Peterhead
Moray and Elgin, Banffshire, and Inverness-shire
w/o Forres Mechanics v Buckie Thistle scr
Consolation Cup Third Round
Moray, Elgin, and Aberdeenshire
Feb04 7-2 Peterhead v Aberdeen University
bye Forres Mechanics
Forfarshire, Fifeshire, and Stirlingshire
Feb18 0-2 Arbroath v St Johnstone
Feb04 0-1 Alloa Athletic v Clackmannan
Feb18 0-0 Cowdenbeath v Dundee Hibernian
Feb25 1-3 Dundee Hibernian v Cowdenbeath
bye Stenhousemuir
Ayrshire, Lanarkshire, Dumbartonshire, and Southern Counties
Feb11 2-0 Dumbarton Harp v St Cuthbert Wanderers
Feb04 2-0 Ayr United v Beith
Mar04 2-0 Dumbarton v Abercorn
Feb04 7-1 Hurlford v Douglas Wanderers
East of Scotland, and Border Counties
Feb04 1-0 Broxburn v Armadale
Feb11 4-1 Peebles Rovers v Berwick Rangers
Consolation Cup Fourth Round
Feb18 7-2 Forres Mechanics v Peterhead
Mar04 0-1 Cowdenbeath v St Johnstone
Feb18 1-0 Stenhousemuir v Peebles Rovers
Feb18 2-1 Broxburn v Clackmannan
Feb18 1-0 Ayr United v Dumbarton Harp
Mar11 6-1 Dumbarton v Hurlford
Consolation Cup Fifth Round
Mar04 3-1 Ayr United v Stenhousemuir
Mar04 3-2 Forres Mechanics v Broxburn
bye St Johnstone, Dumbarton
Consolation Cup Semi-finals
Mar18 1-0 St Johnstone v Ayr United
Mar18 1-5 Forres Mechanics v Dumbarton
Consolation Cup Final
Apr22 2-1 St Johnstone v Dumbarton at Ibrox Park
First Round
Jan28 2-1 Rangers v Kilmarnock
Jan28 3-0 Aberdeen v* Brechin City
Jan28 2-0 Celtic v St Mirren
Jan28 8-0 Galston v Lochgelly United
Jan28 2-2 Leith Athletic v Falkirk
Feb04 4-1 Falkirk v Leith Athletic
Jan28 1-4 East Stirlingshire v Greenock Morton
Jan28 5-0 Motherwell v* Annbank
Jan28 2-1 Dundee v Hibernian
Jan28 0-1 Third Lanark v Hamilton Academical
Jan28 3-0 Forfar Athletic v 5th K.O.S.B.
Jan28 2-0 Airdrieonians v Bo'ness
Jan28 1-6 Stanley v Queen's Park
Jan28 7-2 Partick Thistle v St Bernard's
Jan28 1-1 Heart of Midlothian v Clyde
Feb04 1-0 Clyde v Heart of Midlothian
Jan28 0-1 Inverness Thistle v Johnstone
Jan28 3-1 Nithsdale Wanderers v Inverness Caledonian
Second Round
Feb11 1-1 Hamilton Academical v Johnstone
Feb25 1-3 Johnstone v Hamilton Academical
Feb11 3-0 Rangers v* Greenock Morton
Feb11 4-1 Clyde v Queen's Park
Feb11 1-0 Aberdeen v Airdrieonians
Feb11 1-0 Celtic v Galston
Feb11 0-0 Motherwell v* Nithsdale Wanderers
Feb18 1-0 Motherwell v Nithsdale Wanderers
Feb11 0-3 Partick Thistle v Dundee
Feb11 2-0 Forfar Athletic v Falkirk
Third Round
Feb25 2-1 Dundee v Rangers
Feb25 1-0 Celtic v Clyde
Feb25 6-0 Aberdeen v Forfar Athletic
Mar04 2-1 Hamilton Academical v Motherwell
Semi-finals
Mar11 1-0 Celtic v Aberdeen at Celtic Park
Mar11 3-2 Hamilton Academical v Dundee at Douglas Park
Final
Apr08 0-0 Celtic v Hamilton Academical at Ibrox Park
Apr15 2-0 Celtic v Hamilton Academical at Ibrox Park