Season 1909-10

28th May 1909
Scottish Football Council
The first meeting of the newly constituted Scottish Football Council was held in Glasgow on Friday night. Mr William Lorimer, president, warmly welcomed the new members, and asked for the local support in the new session. (Applause.) The council at once proceeded to select clubs to be exempted from the Qualifying Cup competition. The president moved that the top sixteen clubs of the Scottish League be exempted. The following clubs were therefore exempted from the Qualifying Cup competition – Dundee, Aberdeen, Celtic, Rangers, Third Lanark, Partick Thistle, Clyde, Hibernian, Heart of Midlothian, Falkirk, Motherwell, Airdrieonians, Hamilton Academicals, St Mirren, Port-Glasgow, and Greenock Morton.
Ref: Aberdeen Press and Journal 31st May 1909

25th November 1909
Scottish League Decides
A special meeting of both Divisions of the Scottish Football League was held in Glasgow last night – Mr Ward presiding. The meeting had under discussion a letter from the Football Council protesting against the new law of the Scottish League which prohibits Second Division clubs from taking part in the Consolation Cup ties, the first round of which falls to be drawn on 14th December. The new law had threatened to bring about an open rupture between the Football Council and the League, but a promise of Mr Nicol, of Falkirk, that he would table a motion to rescind the new rule removed the threatened trouble. Mr Nicol, moved his resolution to rescind the new rule, and this was agreed to unanimously. The following Second League clubs will therefore now take part in the Consolation Cup:- Raith Rovers, Cowdenbeath, Abercorn, Vale of Leven, Albion Rovers, Arthurlie, East Stirlingshire, St Bernard, and Ayr Parkhouse.
Ref: Dundee Courier 26th November 1909

Qualifying Cup First Round
Ayrshire
Sep04 1-1 Annbank v Beith
Sep11 4-0 Beith v Annbank
Sep04 2-3 Lanemark v Ayr
Sep04 3-1 Galston v Maybole
Sep04 5-0 Hurlford v Girvan Athletic
bye Ayr Parkhouse
Glasgow, and Dumbartonshire
Sep04 0-1 Renton v Partick Thistle
Sep04 1-2 Vale of Leven v Dumbarton
Sep04 6-0 Dumbarton Harp v Lennox Amateurs
Lanarkshire
Sep04 3-0 Dykehead v Albion Rovers
Sep04 2-1 Royal Albert v Wishaw Thistle
Fifeshire
Sep04 0-1 Dunfermline Athletic v Kirkcaldy United
Sep04 0-1 Cowdenbeath v Raith Rovers
Aug28 2-2 Hearts of Beath v Lochgelly United
Sep11 3-2 Lochgelly United v Hearts of Beath
bye East Fife
Border Counties
Sep04 0-2 Selkirk v Peebles Rovers
Sep04 1-1 Vale of Leithen v Berwick Rangers
Sep11 2-2 Berwick Rangers v Vale of Leithen
Sep18 0-0 Vale of Leithen v Berwick Rangers at Duns a.e.t. 0-0
Sep22 0-9 Vale of Leithen v Berwick Rangers at Tynecastle
bye Duns
Stirlingshire, and Clackmannanshire
Sep04 1-1 Stenhousemuir v King's Park
Sep11 1-3 King's Park v Stenhousemuir
Sep04 0-3 Argyll and Sutherland Highlanders v East Stirlingshire
Sep04 0-0 Alloa Athletic v Clackmannan
Sep11 0-4 Clackmannan v Alloa Athletic
Aberdeenshire, and Banffshire
Sep04 2-2 Peterhead v Buckie Thistle
Sep11 1-1 Buckie Thistle v Peterhead
Sep18 5-2 Peterhead v Buckie Thistle at Pittodrie Park
Aug28 2-2 Peterhead Hibernian v Aberdeen Harp
Sep04 6-2 Aberdeen Harp v Peterhead Hibernian
bye Aberdeen University
Moray and Elgin
Sep04 2-3 Forres Mechanics v Elgin City
Inverness-shire
Sep04 2-1 Inverness Thistle v Inverness Caledonian
bye Clachnacuddin
Dumfries-shire
Sep04 1-1 5th K.O.S.B. v Nithsdale Wanderers
Sep11 1-1 Nithsdale Wanderers v 5th K.O.S.B.
Sep18 3-0 Nithsdale Wanderers v 5th K.O.S.B. at Sanquar protested - goal width and ineligible player
Sep25 2-1 Nithsdale Wanderers v 5th K.O.S.B. at Castleholm
Sep04 w/o Dumfries v Thornhill scr
Galloway
Sep04 4-4 Newton Stewart v Whithorn
Sep11 1-1 Whithorn v Newton Stewart
Sep18 3-4 Newton Stewart v Whithorn at Wigtown
Sep04 10-2 Dalbeattie Star v Tarff Rovers
Sep04 1-0 Creetown Volunteers v Fleetside Rovers
Sep04 4-3 Douglas Wanderers v St Cuthbert Wanderers
East of Scotland
Sep04 3-0 Bathgate v West Lothian Albion
Sep04 0-5 Broxburn Shamrock v Leith
Sep04 3-0 Bo'ness v West Calder Swifts
Sep04 1-3 Broxburn Athletic v St Bernard's
bye Broxburn
Forfarshire
scr Lochee United v Dundee Wanderers w/o
Sep04 2-1 Brechin City v Dundee Hibernian
Sep04 2-0 Arbroath v Montrose
bye Forfar Athletic
Perthshire East
Sep04 1-0 Huntingtower v Luncarty
Sep04 1-7 Dunkeld v Our Boys (Blairgowrie)
Sep04 2-2 Vale of Atholl v Stanley
Sep11 6-1 Stanley v Vale of Atholl
bye Breadalbane
Perthshire West
Sep04 1-8 Tulloch v Dunblane
Sep04 1-6 Crieff Morrisonians v St Johnstone
Renfrewshire
Sep04 3-0 Greenock Morton v Abercorn
Sep04 3-2 Johnstone v Arthurlie
bye Paisley Academicals
Qualifying Cup Second Round
Ayrshire
Sep18 1-5 Ayr Parkhouse v Hurlford
Sep18 2-4 Galston v Ayr
bye Beith
Glasgow, Dumbartonshire, and Renfrewshire
Sep18 3-0 Dykehead v Paisley Academicals
Sep18 5-1 Dumbarton v Johnstone
Sep18 3-1 Partick Thistle v Dumbarton Harp
Sep18 4-0 Greenock Morton v Royal Albert
Stirlingshire, Fifeshire, and East of Scotland
Sep18 1-2 Broxburn v East Fife
Sep18 0-1 St Bernard's v Kirkcaldy United
Sep18 3-2 Bo'ness v Stenhousemuir protested line markings
Sep25 2-1 Bo'ness v Stenhousemuir
Sep18 2-1 Bathgate v East Stirlingshire
Sep18 2-1 Alloa Athletic v Lochgelly United
Sep18 1-1 Leith v Raith Rovers
Sep25 2-2 Raith Rovers v Leith
Oct02 2-1 Leith v Raith Rovers at Easter Road
Border Counties
Sep25 3-1 Berwick Rangers v Duns
bye Peebles Rovers
Forfarshire, and Perthshire
Sep18 2-2 Breadalbane v Stanley
Sep25 2-2 Stanley v Breadalbane
Oct02 5-2 Breadalbane v Stanley at Dunkeld
Sep18 1-1 Our Boys (Blairgowrie) v Forfar Athletic
Sep25 2-0 Forfar Athletic v Our Boys (Blairgowrie)
Sep18 2-0 Brechin City v* Huntingtower
Sep18 1-0 Arbroath v* Dundee Wanderers
Sep18 1-2 Dunblane v St Johnstone
Inverness-shire
Sep18 1-1 Inverness Thistle v Clachnacuddin
Sep25 1-2 Clachnacuddin v Inverness Thistle
Aberdeenshire, and Elgin
Sep25 4-4 Elgin City v Peterhead
Oct02 1-2 Peterhead v Elgin City
bye Aberdeen University, Aberdeen Harp
Dumfries-shire, and Galloway
Sep25 2-2 Creetown Volunteers v Whithorn
Oct02 2-2 Whithorn v Creetown Volunteers
Oct09 3-0 Creetown Volunteers v Whithorn at Newton Stewart
Sep18 3-1 Douglas Wanderers v Dalbeattie Star
Oct02 2-4 Dumfries v Nithsdale Wanderers
Qualifying Cup Third Round
Southern Clubs
scr Creetown Volunteers v Greenock Morton w/o
Oct02 1-1 Berwick Rangers v Beith
Oct09 3-1 Beith v Berwick Rangers
Oct09 3-1 Partick Thistle v Nithsdale Wanderers
Oct02 3-1 Dumbarton v Dykehead
Oct02 1-2 Peebles Rovers v Ayr
bye Hurlford, Douglas Wanderers
Northern Clubs
Oct09 2-0 Leith v Arbroath
Oct02 3-0 East Fife v Aberdeen Harp
Oct02 2-2 Forfar Athletic v St Johnstone
Oct09 0-0 St Johnstone v Forfar Athletic
Oct16 0-0 Forfar Athletic v St Johnstone at Tannadice Park a.e.t. 0-0
Oct20 3-1 Forfar Athletic v St Johnstone at Dens Park
Oct09 3-5 Breadalbane v Inverness Thistle
Oct09 3-1 Elgin City v Brechin City
Oct02 6-0 Alloa Athletic v* Aberdeen University
bye Bathgate, Kirkcaldy United, Bo'ness
Qualifying Cup Fourth Round - These 16 teams qualified for the First Round proper
North
Oct23 5-0 Leith v Forfar Athletic
Oct16 1-1 Elgin City v Inverness Thistle
Oct23 1-0 Inverness Thistle v Elgin City
Oct16 0-1 East Fife v Kirkcaldy United
South
Oct16 0-1 Bo'ness v Dumbarton
Oct23 4-0 Ayr v* Greenock Morton 'A' M. had league match same day so used 'A' side
Oct16 2-1 Douglas Wanderers v Beith
Oct16 4-2 Alloa Athletic v Hurlford
Oct16 2-1 Bathgate v* Partick Thistle 'A' P.T. had league match same day so used 'A' side
Qualifying Cup Fifth Round
Oct30 1-1 Bathgate v Kirkcaldy United
Nov06 1-3 Kirkcaldy United v Bathgate
Oct30 1-0 Dumbarton v Ayr
Oct30 5-2 Alloa Athletic v Douglas Wanderers
Oct30 4-1 Leith v Inverness Thistle
Qualifying Cup Semi-finals
Nov13 3-0 Leith v Alloa Athletic
Nov13 1-0 Bathgate v Dumbarton
Qualifying Cup Final
Nov27 4-0 Leith v Bathgate at Easter Road
Consolation Cup First Round
Galloway
Jan08 w/o Dalbeattie Star v Whithorn scr
Jan08 3-2 Tarff Rovers v Creetown Volunteers
Jan08 1-3 Newton Stewart v St Cuthbert Wanderers
bye Fleetside Rovers
Ayrshire
Jan08 4-0 Girvan Athletic v 5th K.O.S.B.
Jan08 1-1 Galston v Nithsdale Wanderers
Jan15 0-0 Nithsdale Wanderers v Galston
Jan22 2-0 Nithsdale Wanderers v Galston at Castleholm
Jan08 2-2 Ayr Parkhouse v Maybole
Jan15 2-1 Maybole v Ayr Parkhouse
Jan08 1-0 Dumfries v Annbank abandoned xxmin stormy weather
Jan15 3-0 Dumfries v Annbank
bye Lanemark
Dumbartonshire, Lanarkshire, and Renfrewshire
Jan08 2-1 Arthurlie v Johnstone abandoned xxmin stopped in second half lines obliterated by storm
Jan15 6-2 Arthurlie v Johnstone
Jan08 7-1 Renton v Paisley Academicals
Jan08 2-3 Abercorn v Dykehead
Jan08 0-0 Wishaw Thistle v Albion Rovers
Jan15 0-0 Albion Rovers v Wishaw Thistle
Jan22 2-1 Wishaw Thistle v Albion Rovers at Shawfield Park a.e.t. 1-1
Jan08 0-2 Royal Albert v Vale of Leven
Jan08 4-0 Dumbarton Harp v* Lennox Amateurs
East of Scotland
Jan08 3-1 Broxburn v West Calder Swifts
Jan08 3-0 Broxburn Athletic v Broxburn Shamrock
Jan08 3-0 St Bernard's v West Lothian Albion
Border Counties
Jan08 1-1 Duns v Berwick Rangers
Jan15 3-2 Berwick Rangers v Duns
Jan08 3-0 Peebles Rovers v Selkirk
bye Vale of Leithen
Fifeshire
Jan08 1-1 Cowdenbeath v Raith Rovers
Jan15 2-0 Raith Rovers v Cowdenbeath
Dec25 1-0 Hearts of Beath v Lochgelly United
bye Dunfermline Athletic
Stirlingshire, and Clackmannanshire
Jan15 1-2 Argyll and Sutherland Highlanders v King's Park
Jan08 1-1 East Stirlingshire v Stenhousemuir
Jan15 2-2 Stenhousemuir v East Stirlingshire
Jan22 1-0 Stenhousemuir v East Stirlingshire abandoned 83min crowd break-in
Feb05 2-1 East Stirlingshire v Stenhousemuir at Alloa Recreation Ground
bye Clackmannan
Forfarshire
Jan08 0-0 Montrose v Dundee Wanderers abandoned 60min drenching rain
Jan15 1-1 Montrose v Dundee Wanderers
Jan22 1-2 Montrose v Dundee Wanderers
Jan08 1-4 Dundee Hibernian v Brechin City
bye Arbroath
Perthshire West
Jan08 9-0 St Johnstone v Morrisonians
Jan01 7-0 Dunblane v Tulloch
Perthshire East
Jan08 3-2 Stanley v Breadalbane
Jan08 2-1 Huntingtower v Vale of Athole
Jan08 2-7 Dunkeld v Luncarty
bye Our Boys (Blairgowrie)
Aberdeenshire
npl Aberdeen University v Peterhead Hibernian Both teams disqualified due to failure to agree a venue
Jan08 3-0 Peterhead v Aberdeen Harp
Moray and Elgin, Banffshire, and Inverness-shire
Jan08 3-2 Forres Mechanics v Buckie Thistle
Jan08 1-1 Inverness Caledonian v Clachnacuddin
Jan15 1-2 Clachnacuddin v Inverness Caledonian
Consolation Cup Second Round
Ayrshire and Southern Counties
Jan22 1-4 Fleetside Rovers v Lanemark
Feb05 3-1 Nithsdale Wanderers v Girvan Athletic
Jan22 6-1 Dumfries v Dalbeattie Star
Jan22 3-0 St Cuthbert Wanderers v Tarff Rovers
bye Maybole
Dumbartonshire, Lanarkshire, and Renfrewshire
Jan29 1-1 Dykehead v Vale of Leven
Feb05 1-1 Vale of Leven v Dykehead
Feb12 1-1 Dykehead v Vale of Leven at Cathkin Park a.e.t. 1-1
Feb16 3-0 Dykehead v Vale of Leven at Cathkin Park
Feb05 1-0 Arthurlie v Renton
Feb05 0-0 Wishaw Thistle v Dumbarton Harp
Feb12 1-0 Dumbarton Harp v Wishaw Thistle
East of Scotland, and Border Counties
Jan22 2-0 Berwick Rangers v Vale of Leithen
Jan22 1-1 Broxburn Athletic v Broxburn
Feb05 4-1 Broxburn v Broxburn Athletic
Jan22 0-3 Peebles Rovers v St Bernard's
Stirlingshire, Clackmannanshire, and Perthshire
Feb05 9-2 King's Park v Stanley
Jan22 2-3 Clackmannan v Our Boys (Blairgowrie)
Jan22 2-1 St Johnstone v* Huntingtower
scr Luncarty v Dunblane w/o
Forfarshire, and Fifeshire
Jan22 2-1 Dunfermline Athletic v Brechin City
Jan22 3-1 Raith Rovers v Hearts of Beath
Feb05 3-0 Arbroath v* Dundee Wanderers
Moray, Elgin, Inverness-shire, Banffshire, and Aberdeenshire
Jan22 1-0 Inverness Caledonian v Forres Mechanics
bye Peterhead
Consolation Cup Third Round
Northern Counties
Feb05 0-6 Peterhead v Inverness Caledonian
Stirlingshire, Clackmannanshire, Perthshire, Forfarshire, and Fifeshire
Feb12 4-1 St Johnstone v Arbroath
Feb12 6-0 King's Park v Our Boys (Blairgowrie)
Feb12 4-0 Raith Rovers v Dunblane
Feb12 0-1 Dunfermline Athletic v East Stirlingshire
Ayrshire, Lanarkshire, DumbartonShre, and Southern Counties
Feb19 3-1 Dumbarton Harp v Dykehead
Feb12 4-2 Arthurlie v Dumfries
Feb12 3-0 Nithsdale Wanderers v St Cuthbert Wanderers
Feb05 3-2 Lanemark v Maybole
East of Scotland
Feb05 1-4 Berwick Rangers v St Bernard's
bye Broxburn
Consolation Cup Fourth Round
Northern Counties
Feb19 1-1 Inverness Caledonian v St Johnstone
Feb26 2-0 St Johnstone v Inverness Caledonian
East, and North
Feb19 1-1 East Stirlingshire v Broxburn
Feb26 1-1 Broxburn v East Stirlingshire
Mar05 3-1 East Stirlingshire v Broxburn at Merchiston Park
Feb19 0-1 King's Park v Raith Rovers
bye St Bernard's
West, and South
Feb26 1-1 Dumbarton Harp v Arthurlie
Mar05 0-0 Arthurlie v Dumbarton Harp
Mar12 1-4 Dumbarton Harp v Arthurlie at Love Street
Feb26 0-1 Lanemark v Nithsdale Wanderers
Consolation Cup Fifth Round
Mar19 2-1 Arthurlie v St Bernard's
Mar12 2-0 Nithsdale Wanderers v East Stirlingshire
bye Raith Rovers, St Johnstone
Consolation Cup Semi-finals
Mar26 2-3 Nithsdale Wanderers v Arthurlie
Mar26 1-0 St Johnstone v Raith Rovers
Consolation Cup Final
Apr16 1-1 Arthurlie v St Johnstone at Dens Park
Apr23 4-2 Arthurlie v St Johnstone at Love Street
First Round
Jan22 3-1 Rangers v* Inverness Thistle
Jan22 8-0 St Mirren v Elgin City
Jan22 0-0 Kilmarnock v Third Lanark
Feb05 2-0 Third Lanark v Kilmarnock
Jan22 3-2 Ayr v Alloa Athletic
Jan22 0-0 Queen's Park v* Kirkcaldy United
Feb05 6-1 Queen's Park v Kirkcaldy United
Jan22 1-2 Dumbarton v Celtic
Jan22 4-3 Greenock Morton v Partick Thistle
Jan22 6-0 Airdrieonians v* Douglas Wanderers
Jan22 0-1 Leith Athletic v Clyde
Jan22 1-1 Dundee v* Beith
Jan29 1-0 Dundee v Beith
Jan22 1-0 Motherwell v Forfar Athletic
Jan22 0-4 Bathgate v Heart of Midlothian
Feb05 3-0 Aberdeen v Bo'ness
Jan15 4-1 East Fife v Hurlford
Jan22 0-0 Hamilton Academical v Hibernian
Jan29 2-0 Hibernian v Hamilton Academical
Jan22 3-0 Falkirk v* Port Glasgow Athletic
Second Round
Feb05 2-0 Clyde v Rangers
Feb05 2-2 St Mirren v Heart of Midlothian
Feb12 0-0 Heart of Midlothian v St Mirren
Feb16 4-0 Heart of Midlothian v St Mirren at Ibrox Park
Feb12 2-3 East Fife v Queen's Park
Feb05 3-0 Motherwell v Greenock Morton
Feb05 0-1 Ayr v Hibernian
Feb12 3-1 Celtic v Third Lanark
Feb12 3-0 Aberdeen v Airdrieonians
Feb05 3-0 Dundee v Falkirk
Third Round
Feb26 1-3 Motherwell v Dundee
Feb19 2-2 Queen's Park v Clyde
Feb26 2-2 Clyde v Queen's Park
Mar02 2-1 Clyde v Queen's Park at Celtic Park
Feb19 2-1 Celtic v Aberdeen
Feb19 0-1 Hibernian v Heart of Midlothian abandoned 65min due to crowd
Feb26 0-1 Heart of Midlothian v Hibernian
Semi-finals
Mar12 3-1 Clyde v Celtic at Shawfield Park
Mar12 0-0 Hibernian v Dundee at Easter Road Park
Mar19 0-0 Dundee v Hibernian at Dens Park
Mar23 1-0 Dundee v Hibernian at Celtic Park
Final
Apr09 2-2 Clyde v Dundee at Ibrox Park
Apr16 0-0 Clyde v Dundee at Ibrox Park
Apr20 1-2 Clyde v Dundee at Ibrox Park