Season 1907-08

14th May 1907
Scottish Association Annual Meeting – Consolation Cup
The proposed alterations in the rules were then considered. The Bathgate suggested that there should be a Scottish Association Consolation Cup. This was seconded. Mr Ward moved the previous question. The motion was carried, and it means that the Scottish Consolation Cup shall be competed for by all the clubs who fail to qualify for competition for the Scottish Association Cup.
Clubs competing in the Consolation Cup competition shall be grouped into counties or districts in the same manner for the Qualifying Cup, or as the committee may determine.
The Clyde proposed that the following rules should apply to all cup ties – “If a tie is still undecided after a second match, clubs must mutually agree on ground, failing which the committee will select neutral ground. Half an hour extra must be played in all matches after the second, and that subsequent matches must be played in the week following the second match on a day other than a Saturday until the tie is decided.”
The Scottish Association proposed “That the above rule should apply only to Scottish Cup ties,” and this was agreed to.
Ref: Aberdeen Press and Journal 16th May 1907

30th May 1907
The Exemptions from Qualifying Cup
The first meeting of the newly constituted committee of the Scottish Football Association was held last night at 6 Carlton Place, Glasgow. The President (Mr John Liddell, Queen’s Park) was in the chair.
Without a vote being taken, it was resolved to exempt the following clubs from taking part in the Qualifying Cup competition :- Celtic, Heart of Midlothian, Queen’s Park, Hibernian, Morton, St Mirren, Port-Glasgow Athletic, Motherwell, Airdrieonians, Dundee, Kilmarnock, Rangers, Third Lanark, Partick Thistle, Aberdeen, and Falkirk, the remaining two First League clubs – Clyde and Hamilton Academicals – this being compelled to take part in the Qualifying Cup competition.
Ref: Dundee Evening Telegraph 31st May 1907

Qualifying Cup First Round
Ayrshire
Sep07 1-5 Maybole v Galston
Sep07 4-1 Ayr v Kilwinning Eglinton
Sep07 4-0 Beith v Govan Athletic
Sep07 scr Ayr Academicals v Lanemark w/o
Sep07 2-0 Ayr Parkhouse v Hurlford
bye Annbank
Glasgow, and Dumbartonshire
Sep07 5-1 Renton v 2nd K.O.S.B.
Sep07 0-1 Dumbarton Harp v Clyde
Sep07 2-1 Vale of Leven v Dumbarton
Lanarkshire
Sep07 1-3 Royal Albert v Albion Rovers
Sep07 0-3 Carfin Emmett v Dykehead abandoned 72min awarded to D.
Sep07 4-1 Hamilton Academical v Wishaw Thistle
Fifeshire
Sep07 1-1 Kirkcaldy United v Dunfermline Athletic
Sep14 3-1 Dunfermline Athletic v Kirkcaldy United
Sep07 3-1 Cowdenbeath v East Fife
Sep07 0-0 Lochgelly United v Raith Rovers
Sep14 3-1 Raith Rovers v Lochgelly United
bye Hearts of Beath, St Andrews University
Border Counties
Sep07 3-1 Vale of Leithen v Selkirk
Sep07 2-1 Peebles Rovers v Berwick Rangers
East of Scotland
Sep07 0-0 Uphall v Broxburn Shamrock
Sep14 3-2 Uphall v Broxburn Shamrock
Sep07 0-2 West Lothian Albion v Leith
Sep07 1-1 Bo'ness v Bathgate
Sep14 0-2 Bathgate v Bo'ness
Sep07 1-1 Broxburn Athletic v Broxburn
Sep14 0-1 Broxburn v Broxburn Athletic
Sep07 5-0 St Bernard's v Royal Garrison Artillery
bye West Calder Swifts
Forfarshire
Sep07 0-0 Arbroath v Montrose
Sep14 1-1 Montrose v Arbroath
Sep21 0-2 Montrose v Arbroath at Links Park
Sep07 0-2 Dundee Wanderers v Forfar Athletic
Sep07 1-1 Lochee United v Brechin City
Sep14 6-1 Brechin City v Lochee United
Perthshire (East)
Sep07 0-1 Our Boys (Blairgowrie) v Huntingtower
Sep07 0-2 Dunkeld v Luncarty
Sep07 w/o Stanley v Breadalbane scr
bye Vale of Atholl
Perthshire (West)
Sep07 7-1 St Johnstone v Crieff Morrisonians
Sep07 scr Duncrub Park v Dunblane w/o
Sep07 2-0 Vale of Teith v Tulloch
Renfrewshire
Sep07 1-3 Thornliebank v Abercorn abandoned 81min darkness - awarded to A.
Sep07 9-1 Johnstone v Cartvale
Sep07 5-1 Arthurlie v* Paisley Academicals
Inverness-shire
Sep07 1-3 Inverness Caledonian v Clachnacuddin
Sep07 2-1 Inverness Thistle v 2nd Highland Light Infantry
Morayshire, and Elgin
Sep07 3-1 Elgin City v Forres Mechanics
Aberdeenshire
Sep07 2-3 Peterhead v Aberdeen Harp
bye Aberdeen University
Dumfries-shire
Sep07 0-3 Thornhill v Dumfries
Sep07 1-1 Maxwelltown Volunteers v Nithsdale Wanderers
Sep07 1-3 Nithsdale Wanderers v Maxwelltown Volunteers
Galloway
Sep07 scr Tarff Rovers v Whithorn w/o
Sep07 2-1 Creetown Volunteers v Dalbeattie Star
Sep07 6-3 Douglas Wanderers v Fleetside Rovers
Aug31 7-3 St Cuthbert Wanderers v Newton Stewart
Stirlingshire
Sep07 3-2 East Stirlingshire v Falkirk Amateurs
Sep07 2-1 Clackmannan v* Carron Amateurs
Sep07 2-0 Stenhousemuir v King's Park
bye Alloa Athletic
Qualifying Cup Second Round
Sep21 4-0 Beith v Lanemark
Sep21 3-1 Galston v Ayr
Sep21 0-0 Annbank v Ayr Parkhouse
Sep28 3-0 Ayr Parkhouse v Annbank
Glasgow, Dumbartonshire, Renfrewshire, and Lanarkshire
Sep21 3-0 Albion Rovers v Dykehead
Sep21 0-2 Vale of Leven v Clyde
Sep21 1-3 Renton v Hamilton Academical
Sep21 0-1 Arthurlie v Johnstone
bye Abercorn
Fifeshire, East of Scotland, and Stirlingshire
Sep21 1-4 Stenhousemuir v West Calder Swifts
Sep21 2-0 Alloa Athletic v Dunfermline Athletic abandoned 74min crowd invasion. A.A. awarded tie
Sep21 3-3 Clackmannan v Uphall
Sep28 2-1 Uphall v Clackmannan
Sep21 1-0 Raith Rovers v Leith
Sep21 1-0 St Bernard's v Broxburn Athletic
Sep21 4-0 East Stirlingshire v Hearts of Beath
Sep21 0-0 Cowdenbeath v Bo'ness
Sep28 2-0 Bo'ness v Cowdenbeath
bye St Andrews University
Border Counties
Sep21 2-0 Peebles Rovers v Vale of Leithen
Forfarshire, and Perthshire
Sep21 1-1 Vale of Atholl v Huntingtower
Sep28 0-2 Huntingtower v Vale of Atholl
Sep21 4-0 St Johnstone v Brechin City
Sep28 1-2 Arbroath v Forfar Athletic
Sep21 2-1 Dunblane v Stanley
Sep21 4-1 Vale of Teith v Luncarty
Inverness-shire
Sep21 2-1 Inverness Thistle v Clachnacuddin
Aberdeenshire, and Elginshire
Sep21 1-1 Aberdeen Harp v Elgin City
Sep28 3-1 Elgin City v Aberdeen Harp
bye Aberdeen University
Dumfries-shire, and Galloway
Sep21 3-1 St Cuthbert Wanderers v Douglas Wanderers
Sep21 w/o Maxwelltown Volunteers v Whithorn scr
Sep21 6-0 Dumfries v Creetown Volunteers
Qualifying Cup Third Round
Southern District
Oct05 2-1 Dumfries v Clyde
Oct05 4-1 Hamilton Academical v Beith
Oct05 3-0 Ayr Parkhouse v Maxwelltown Volunteers
Oct05 12-0 Galston v St Cuthbert Wanderers
Oct05 1-1 Johnstone v Abercorn
Oct12 2-1 Abercorn v Johnstone
bye Peebles Rovers, Albion Rovers
North and East
Oct05 1-4 St Andrews University v Vale of Atholl
Oct05 2-1 Bo'ness v Alloa Athletic
Oct05 0-0 East Stirlingshire v Raith Rovers
Oct12 4-0 Raith Rovers v East Stirlingshire
Oct05 1-3 Vale of Teith v Dunblane
Oct05 2-1 Elgin City v West Calder Swifts
Oct05 2-2 Forfar Athletic v St Johnstone
Oct12 3-1 St Johnstone v Forfar Athletic
Oct05 3-0 Uphall v Aberdeen University
bye Inverness Thistle, St Bernard's
Qualifying Cup Fourth Round - These 16 teams qualified for the First Round proper
Oct19 3-2 Vale of Atholl v Inverness Thistle
Oct19 1-3 St Johnstone v Raith Rovers
Oct19 1-1 Elgin City v Dunblane
Oct26 5-0 Dunblane v Elgin City
Oct19 1-3 Uphall v Dumfries
Oct19 1-5 Albion Rovers v Galston
Oct19 1-1 Ayr Parkhouse v Bo'ness
Oct26 3-1 Bo'ness v Ayr Parkhouse
Oct19 5-1 St Bernard's v Abercorn
Oct19 2-0 Hamilton Academical v Peebles Rovers
Qualifying Cup Fifth Round
Nov02 3-0 Hamilton Academical v* Vale of Atholl
Nov02 3-1 Dumfries v Bo'ness
Nov02 1-2 Dunblane v Raith Rovers
Nov02 1-0 St Bernard's v Galston
Qualifying Cup Semi-finals
Nov16 3-0 St Bernard's v Hamilton Academical
Nov16 5-0 Raith Rovers v Dumfries
Qualifying Cup Final
Nov30 3-1 St Bernard's v Raith Rovers at Tynecastle
Consolation Cup First Round
Southern Counties
Jan11 scr Newton Stewart v Thornhill w/o
Jan25 5-2 Douglas Wanderers v Dalbeattie Star
Jan11 w/o Maxwelltown Volunteers v Creetown Wanderers scr
Jan11 2-2 Fleetside Rovers v St Cuthbert Wanderers
Jan18+ - St Cuthbert Wanderers v Fleetside Rovers St Cuthbert W. went through
bye Nithsdale Wanderers
Glasgow, Ayrshire, Renfrewshire, Dumbartonshire, and Lanarkshire
Jan11 2-1 Royal Albert v Kilwinning Eglinton
Jan11 w/o Annbank v Clyde scr
Jan18 0-2 Maybole v Johnstone
Jan11 5-0 Arthurlie v Girvan Athletic
Jan11 3-1 Dumbarton Harp v Lanemark
Jan11 w/o Cartvale v Carfin Emmett scr
Jan11 w/o Hurlford v Thornliebank scr
Jan11 2-0 Renton v Dykehead
Jan18 2-3 Wishaw Thistle v Vale of Leven
Jan11 3-2 Ayr v* Paisley Academicals
Jan11 1-6 2nd K.O.S.B. v Dumbarton
bye Beith
East of Scotland, Stirlingshire, and Border Counties
Jan18 6-0 Bathgate v* Broxburn Shamrock
Jan18 4-1 West Lothian Albion v Stenhousemuir
Jan04 3-3 Berwick Rangers v West Calder Swifts
Jan18 5-1 West Calder Swifts v Berwick Rangers
Jan11 scr Royal Garrison Artillery v King's Park w/o
Jan11 3-3 Broxburn v East Stirlingshire
Jan18 3-1 East Stirlingshire v Broxburn
Jan18 1-4 Vale of Leithen v Leith
Jan11 3-3 Selkirk v Alloa Athletic
Jan18 10-1 Alloa Athletic v Selkirk
Jan11 1-2 Carron Amateurs v* Falkirk Amateurs
Jan11 0-1 Clackmannan v Broxburn Athletic
Forfarshire, Perthshire, and Fifeshire
Jan11 3-0 Vale of Teith v Stanley
Jan11 3-1 Kirkcaldy United v Arbroath
Jan18 12-2 Dunfermline Athletic v* Huntingtower
Jan18 12-1 Hearts of Beath v* St Andrews University
Jan11 5-2 East Fife v Forfar Athletic
Jan18 9-0 Lochgelly United v* Luncarty
Jan11 5-1 Brechin City v* Dunkeld
Jan11 5-1 Cowdenbeath v Montrose
Jan11 6-1 Lochee United v Tulloch
Jan11 2-0 Dundee Wanderers v Our Boys (Blairgowrie)
bye Crieff Morrisonians
Northern Counties
Jan11 0-2 Peterhead v Inverness Caledonian
Jan11 5-0 Forres Mechanics v Aberdeen University
Jan11 scr Aberdeen Harp v 2nd Highland Light Infantry w/o
bye Clachnacuddin
Consolation Cup Second Round
West, and South Scotland
Jan18 2-2 Hurlford v Arthurlie
Jan25 4-1 Arthurlie v Hurlford
Jan25 0-3 West Lothian Albion v Leith
Jan25 4-3 Alloa Athletic v Vale of Leven
Jan25 1-1 West Calder Swifts v Broxburn Athletic
Feb01 0-0 Broxburn Athletic v West Calder Swifts
Feb08 0-3 West Calder Swifts v Broxburn Athletic at Uphall
Jan25 2-0 Dumbarton v Beith
scr Cartvale v Douglas Wanderers w/o
Jan25 5-1 Johnstone v Nithsdale Wanderers
Jan25 0-0 Royal Albert v Ayr
Feb01 2-0 Ayr v Renton
Jan18 2-0 Maxwelltown Volunteers v Annbank
Jan25 3-1 East Stirlingshire v Renton
Jan25 scr Thornhill v Dumbarton Harp w/o
Jan25 scr St Cuthbert Wanderers v Bathgate w/o
Jan18 3-0 King's Park v Falkirk Amateurs
Forfarshire, Fifeshire, Perthshire, and Northern Counties
Jan25 3-1 Brechin City v Clachnacuddin
Jan25 4-1 Forres Mechanics v Crieff Morrisonians
Jan25 1-6 Hearts of Beath v 2nd Highland Light Infantry at Pitlochry
Jan25 5-2 Lochee United v Vale of Teith
Jan25 1-2 Dundee Wanderers v Cowdenbeath
Jan25 2-1 East Fife v Inverness Caledonian
Jan25 0-2 Lochgelly United v Kirkcaldy United
bye Dunfermline Athletic
Consolation Cup Third Round
Feb08 2-1 Brechin City v Dunfermline Athletic
Feb08 4-0 Ayr v Johnstone
Feb08 5-1 Leith v Douglas Wanderers
Feb08 2-3 Lochee United v Dumbarton
Feb08 1-2 Bathgate v East Stirlingshire
bye King's Park, Arthurlie, Kirkcaldy United,
Dumbarton Harp, Broxburn Athletic, Maxwelltown Volunteers,
East Fife, Cowdenbeath, Forres Mechanics,
Alloa Athletic, 2nd Highland Light Infantry
Consolation Cup Fourth Round
North
Feb29 0-1 King's Park v Alloa Athletic
Feb22 1-3 Forres Mechanics v 2nd Highland Light Infantry
Feb22 3-0 Brechin City v Kirkcaldy United
Feb22 0-0 East Fife v Cowdenbeath
Feb29 2-2 Cowdenbeath v East Fife
Mar07 2-2 East Fife v Cowdenbeath at Reid's Park, Lochgelly a.e.t. 2-2
Mar11 2-0 East Fife v Cowdenbeath at Stark's Park
South
Feb22 1-0 Ayr v Maxwelltown Volunteers
Feb22 0-0 Dumbarton Harp v Arthurlie abandoned 10min storm
Feb29 1-0 Dumbarton Harp v Arthurlie
Feb22 2-1 Dumbarton v Broxburn Athletic abandoned 75min blinding hailstorm
Feb29 6-0 Dumbarton v Broxburn Athletic
Feb22 2-1 Leith v East Stirlingshire
Consolation Cup Fifth Round
Mar14 1-1 Brechin City v East Fife
Mar21 0-0 East Fife v Brechin City
Mar28 1-1 Brechin City v East Fife at Clepington Park, Dundee a.e.t. 1-1
Apr01 0-0 Brechin City v East Fife at Dens Park a.e.t. 0-0
Apr02 0-2 Brechin City v East Fife
Mar07 4-1 Alloa Athletic v 2nd Highland Light Infantry
Mar07 3-0 Dumbarton v Dumbarton Harp
Mar07 0-0 Ayr v Leith
Mar14 1-0 Leith v Ayr
Consolation Cup Semi-finals
Mar21 2-1 Alloa Athletic v Leith
Apr04 1-3 East Fife v Dumbarton
Consolation Cup Final
Apr25 2-0 Alloa Athletic v Dumbarton at Brockville Park
First Round
Jan25 2-2 Falkirk v Rangers
Feb01 4-1 Rangers v Falkirk
Jan25 4-1 Heart of Midlothian v St Johnstone
Jan25 4-0 Celtic v* Peebles Rovers
Jan25 5-0 Hibernian v Abercorn
Jan25 1-1 St Bernard's v Queen's Park
Feb01 1-1 Queen's Park v St Bernard's
Feb05 1-0 Queen's Park v St Bernard's at Cathkin Park
Jan25 3-0 Aberdeen v Albion Rovers
Jan25 0-4 Dumfries v Motherwell
Jan25 4-0 Partick Thistle v Bo'ness
Jan25 7-2 Port Glasgow Athletic v Ayr Parkhouse
Jan25 8-3 Dunblane v Elgin City
Jan25 2-1 Kilmarnock v Hamilton Academical
Jan25 2-0 Raith Rovers v Inverness Thistle
Jan18 6-0 Galston v Uphall
Jan25 3-1 St Mirren v Third Lanark
Jan25 7-1 Greenock Morton v Vale of Atholl
Jan25 0-1 Airdrieonians v Dundee
Second Round
Feb08 2-2 Motherwell v St Mirren
Feb15 2-0 St Mirren v Motherwell
Feb08 4-0 Heart of Midlothian v Port Glasgow Athletic
Feb08 1-2 Rangers v Celtic
Feb08 1-1 Partick Thistle v Raith Rovers
Feb15 2-1 Raith Rovers v Partick Thistle
Feb08 6-2 Queen's Park v Galston
Feb08 3-0 Kilmarnock v Dunblane
Feb08 3-0 Hibernian v Greenock Morton
Feb08 0-0 Aberdeen v Dundee
Feb15 2-2 Dundee v Aberdeen
Feb19 3-1 Aberdeen v Dundee at Hampden Park
Third Round
Feb22 3-1 Aberdeen v Queen's Park
Feb22 0-1 Hibernian v Kilmarnock
Feb22 0-3 Raith Rovers v Celtic
Feb22 1-0 St Mirren v Heart of Midlothian abandoned 80min lines obliterated
Mar21 3-1 St Mirren v Heart of Midlothian
Semi-finals
Mar28 0-0 Kilmarnock v St Mirren at Rugby Park
Apr11 2-0 St Mirren v Kilmarnock at Love Street
Mar21 0-1 Aberdeen v Celtic
Final
Apr18 5-1 Celtic v St Mirren at Hampden Park