Season 1899-00

23rd May 1899
Committee Meeting – Cup Exemptions
After several applications for extensions of the playing season for charity matches had been disposed of, a ballot was taken as to which clubs should be exempted from the Qualifying Cup Competition. The following clubs were nominated:- Celtic, Rangers, Port Glasgow, St Mirren, [semi-finalists] Heart of Midlothian, St Bernards, Clyde, Hibernians, Queen’s Park, Third Lanark, Greenock Morton, Dundee, Kilmarnock, Leith Athletic, Partick Thistle, Airdrieonians, East Stirlingshire, Raith Rovers, and Abercorn. Upon the ballot papers being adjudged it was found that the leading Scotch clubs had received 19 votes; Kilmarnock, Leith Athletic, and Partick Thistle, 13; that Airdrieonians and East Stirlingshire had tied for twelfth place on the list; and that Raith Rovers and Abercorn had been balloted out of the exempted lot. The chairman gave his casting vote to the Airdrieonians, and East Stirlingshire was therefore added to the refusal list.
Ref: Dundee Courier 24th May 1899

Qualifying Cup First Round
Glasgow, and Lanarkshire
Sep09 1-7 Glengowan v Uddingston
Sep09 0-1 Wishaw Thistle v Wishaw
Sep09 3-1 Carfin Emmett v Albion Rovers
Sep09 5-1 Motherwell v Linthouse
Sep09 3-0 Hamilton Academical v* Cameronians
Sep09 scr Carfin v Royal Albert w/o
Sep09 1-4 Glasgow University v Longriggend
Sep09 2-0 East Lanarkshire v Dykehead
Ayrshire
Sep09 4-2 Monkcastle v Annbank
Sep09 4-1 Kilwinning Eglinton v Lugar Boswell
Sep09 1-2 Ayr v Beith
Sep09 2-6 Girvan Athletic v Ayr Parkhouse
Sep09 0-1 Lanemark v Galston
Sep09 w/o Stevenston Thistle v Kilmarnock Athletic scr
Sep09 w/o Maybole v Irvine scr
bye Hurlford
Renfrewshire
Sep09 2-3 Johnstone v Thornliebank
Sep09 scr Bridge of Weir v Cartvale w/o
Sep09 2-1 Paisley Academicals v* Neilston
Sep09 0-4 Arthurlie v Abercorn
bye Kilbarchan
East of Scotland
Sep09 w/o Selkirk v Penicuik scr
Sep09 scr Armadale Volunteers v Mossend Swifts w/o
Sep09 7-1 West Calder v Vale of Leithen
Sep09 1-4 Adventurers v Polton Vale
Sep09 4-1 Bo'ness v Bathgate
bye Edinburgh University
Fifeshire
Sep09 3-0 Cowdenbeath v Lochgelly United
Sep09 1-2 Dunfermline Athletic v Raith Rovers
Sep09 1-2 Kirkcaldy v Hearts of Beath
Stirlingshire
Sep09 5-1 Stenhousemuir v Dunipace
Sep09 0-6 Grasshoppers v Falkirk
Sep09 1-6 King's Park v East Stirlingshire
Sep09 scr Slamannan v Falkirk Amateurs w/o
Sep09 0-3 Alloa Athletic v Camelon
Sep09 1-2 Clackmannan v Kilsyth Wanderers
Perthshire
Sep09 3-3 Duncrub Park v Dunblane
Sep16 6-0 Dunblane v Duncrub Park
Sep09 3-2 Fair City Athletic v Vale of Atholl
Sep09 12-0 St Johnstone v Huntingtower
Sep09 5-1 Scone v Tulloch
Sep09 3-2 Stanley v Crieff Morrisonians
Forfarshire
Sep09 2-2 Montrose v Dundee Wanderers
Sep16 2-0 Dundee Wanderers v Montrose
Sep09 4-1 Forfar Athletic v Lochee United
bye Arbroath
Aberdeenshire
Sep09 6-3 Orion v* Peterhead
Sep09 0-1 Aberdeen v Victoria United
Northern Counties
Sep09 1-2 Clachnacuddin v Inverness Caledonian
Sep09 2-1 Forres Mechanics v Inverness Thistle
bye Elgin City
Dumbartonshire
Sep09 1-2 Renton v Dumbarton
Sep09 1-1 Clydebank v Vale of Leven
Sep16 4-0 Vale of Leven v Clydebank
bye Jamestown
Dumfries-shire
Sep09 3-0 Annan v Dumfries Hibernian
Sep09 7-1 Dumfries v Thornhill
Galloway
Sep09 0-0 Newton Stewart Athletic v St Cuthbert Wanderers
Sep16 0-3 St Cuthbert Wanderers v Newton Stewart Athletic
Sep09 8-1 Stranraer v Barholm Rovers
Sep09 1-6 6th G.R.V. v Douglas Wanderers
Qualifying Cup Second Round
Glasgow, and Lanarkshire
Sep23 3-1 Wishaw v Uddingston
Sep23 2-1 Longriggend v East Lanarkshire
Sep23 1-1 Carfin Emmett v Motherwell
Sep30 3-3 Motherwell v Carfin Emmett
Oct07 2-3 Carfin Emmett v Motherwell at Douglas Park
Sep23 1-2 Royal Albert v Hamilton Academical
Dumbartonshire
Sep23 4-2 Thornliebank v Cartvale
Sep23 scr Jamestown v Kilbarchan w/o
Sep30 2-3 Dumbarton v Vale of Leven abandoned 64min crossbar and post broken
Oct14 1-4 Dumbarton v Vale of Leven
Sep23 1-1 Paisley Academicals v Abercorn
Sep30 1-1 Abercorn v Paisley Academicals
Oct07 0-3 Paisley Academicals v Abercorn at Cathkin Park
Ayrshire
Sep23 5-1 Galston v Kilwinning Eglinton
Sep23 4-2 Monkcastle v Hurlford
Sep23 2-0 Maybole v Beith
Sep23 3-1 Ayr Parkhouse v Stevenston Thistle
Perthshire, and Forfarshire
Sep23 8-2 Arbroath v Scone
Sep23 5-6 Dundee Wanderers v Forfar Athletic
Sep23 0-4 Stanley v Dunblane
Sep23 2-1 St Johnstone v Fair City Athletic
East of Scotland, Border Counties, and Fifeshire
Sep23 0-1 West Calder v Raith Rovers
Oct07 2-0 Cowdenbeath v Mossend Swifts
Sep23 1-2 Polton Vale v Hearts of Beath
Sep23 1-1 Selkirk v Bo'ness
Sep30 2-0 Bo'ness v Selkirk friendly, not playable for cup tie owing to weather
Oct07 4-0 Bo'ness v Selkirk
bye Edinburgh University
Stirlingshire
Sep23 3-3 Kilsyth Wanderers v Camelon
Oct07 2-0 Camelon v Kilsyth Wanderers
Sep23 3-0 East Stirlingshire v Falkirk Amateurs
Sep23 0-2 Stenhousemuir v Falkirk
Northern Counties
Sep23 1-1 Orion v Victoria United
Oct07 0-3 Victoria United v Orion
Sep23 2-3 Elgin City v Forres Mechanics abandoned 83min darkness
Sep30 0-4 Elgin City v Forres Mechanics
bye Inverness Caledonian
Dumfries-shire
Sep23 6-3 Dumfries v Annan
Galloway
Sep23 2-2 Douglas Wanderers v Stranraer
Sep30 4-2 Stranraer v Douglas Wanderers neither club could agree on a referee
Oct14 3-4 Stranraer v Douglas Wanderers
bye Newton Stewart Athletic
Qualifying Cup Third Round
Lanarkshire, Dumbartonshire, and Renfrewshire
Oct21 1-2 Vale of Leven v Hamilton Academical
Oct14 5-2 Abercorn v Thornliebank
Oct07 1-0 Wishaw v Longriggend
Oct14 2-5 Kilbarchan v Motherwell
East of Scotland, Fifeshire, Border Counties, and Stirlingshire
Oct14 2-3 Camelon v Raith Rovers
Oct14 4-0 Falkirk v Cowdenbeath
Oct14 5-2 Bo'ness v Hearts of Beath
Oct07 w/o East Stirlingshire v Edinburgh University scr
Perthshire, and Forfarshire
Oct07 4-4 Dunblane v Arbroath
Oct14 2-2 Arbroath v Dunblane
Oct21 1-2 Dunblane v Arbroath at Kirkcaldy
Oct07 6-0 Forfar Athletic v St Johnstone
Northern Counties, and Aberdeenshire
Oct07 0-1 Inverness Caledonian v Forres Mechanics
bye Orion
Ayrshire, and Southern Counties
Oct21 3-3 Newton Stewart Athletic v Douglas Wanderers
Oct28 2-1 Douglas Wanderers v Newton Stewart Athletic
Oct07 1-8 Monkcastle v Ayr Parkhouse
Oct07 2-5 Dumfries v Galston
bye Maybole
Qualifying Cup Fourth Round - These 16 teams qualified for the First Round proper
Oct21 2-2 Bo'ness v Raith Rovers
Oct28 3-1 Raith Rovers v Bo'ness
Oct21 4-2 East Stirlingshire v Falkirk
Oct28 0-3 Forfar Athletic v Arbroath
Oct21 3-2 Orion v Forres Mechanics
Nov04 2-2 Douglas Wanderers v Maybole
Nov11 6-2 Maybole v Douglas Wanderers
Oct21 1-4 Ayr Parkhouse v Galston
Oct28 2-4 Motherwell v Hamilton Academical
Oct21 5-0 Abercorn v Wishaw
Qualifying Cup Fifth Round
Nov04 3-1 Raith Rovers v East Stirlingshire
Nov04 3-5 Orion v Arbroath
Nov18 1-4 Maybole v Galston
Nov18 2-0 Hamilton Academical v Abercorn
Qualifying Cup Semi-finals
North
Nov18 3-1 Arbroath v Raith Rovers
South
Nov25 5-2 Galston v Hamilton Academical
Qualifying Cup Final
Dec16 5-2 Galston v Arbroath at Hampden Park
First Round
Jan13 3-4 Forfar Athletic v Motherwell
Jan13 3-0 Queen's Park v Leith Athletic
Jan13 1-1 Forres Mechanics v Orion
Jan20 4-1 Orion v Forres Mechanics
Jan13 0-0 Heart of Midlothian v St Mirren
Jan20 0-3 St Mirren v Heart of Midlothian
Jan13 7-1 Celtic v* Bo'ness
Jan13 7-1 Port Glasgow Athletic v Falkirk
Jan13 5-1 3rd L.R.V. v Raith Rovers
Jan13 8-0 Dundee v Douglas Wanderers
Jan13 4-2 Maybole v Wishaw Thistle
Jan13 5-2 Abercorn v Ayr Parkhouse
Jan13 4-2 Rangers v Greenock Morton
Jan13 1-2 Galston v Partick Thistle
Jan13 1-0 St Bernard's v Arbroath
Jan13 0-1 Airdrieonians v Clyde
Jan13 2-0 Kilmarnock v East Stirlingshire
Jan13 3-2 Hibernian v Hamilton Academical
Second Round
Jan27 1-1 Heart of Midlothian v Hibernian
Feb03 1-2 Hibernian v Heart of Midlothian
Jan27 10-0 Kilmarnock v Orion
Jan27 5-1 Queen's Park v Abercorn
Jan27 3-3 Dundee v Clyde
Feb17 0-3 Clyde v Dundee
Jan27 2-1 Partick Thistle v St Bernard's
Jan27 12-0 Rangers v Maybole
Jan27 1-5 Port Glasgow Athletic v Celtic
Jan27 2-1 3rd L.R.V. v Motherwell
Third Round
Feb17 1-6 Partick Thistle v Rangers
Feb10 1-2 3rd L.R.V. v Heart of Midlothian
Feb17 4-0 Celtic v Kilmarnock
Feb24 1-0 Queen's Park v Dundee
Semi-finals
Mar10 2-1 Queen's Park v Heart of Midlothian at Hampden Park
Feb24 2-2 Rangers v Celtic at Ibrox Park
Mar10 4-0 Celtic v Rangers at Celtic Park
Final
Apr14 3-4 Queen's Park v Celtic at Ibrox Park