Season 1895-96Heart of Midlothian

7th May 1895
S.F.A.A.G.M. – Qualifying Cup Proposal
The Scottish Committee proposed that a qualifying cup should be instituted. Mr Sliman said it would be a stimulus to the young Clubs, and would be for the good of football generally. Mr M’Lean (Ayr Parkhouse), seconded the proposal, as it frequently happened that the exempted Clubs snuffed out at the first attempt the qualifying Clubs left in. Mr Hood (Ayrshire), was against the exemption rule altogether. He moved accordingly. Mr M’Culloch pointed out that the country Clubs had a double chance. It was agreed by 28 to 23 to have the qualifying cup.
Ref: Evening Telegraph 8th May 1895

6th June 1895
Committee Meeting – Cup Exemptions
The selection of the sixteen clubs to be exempted from the preliminary stage of the National Cup competition next season was considered. In addition to the semi-finalists in the last competition, St Bernard, Renton, Hearts, and Dundee, it was agreed to exempt the Queen’s Park and the seven remaining clubs in the first division of the League – Celtic, Rangers, Third Lanark, St Mirren, Clyde, Dumbarton, and Hibernians. For the last four places six clubs were nominated, and the result of the ballot was that the following four were successful:- Leith Athletic, 16 votes; Kilmarnock, 16; Port-Glasgow Athletic, 15 votes; and Morton, 12 votes. The unsuccessful clubs were:- Motherwell, 11 votes; and Abercorn, 5 votes.
Ref: The Scotsman 7th June 1895

 Qualifying Cup First Round
 Renfrewshire, and Ayrshire
Aug31  8-0  Galston v Johnstone
Aug31  4-0  Kilmarnock Athletic v Irvine
Aug31  3-1  Ayr Parkhouse v Saltcoats Victoria
Aug31  0-0  Beith v Kilbarchan
Sep07  1-4  Kilbarchan v Beith
Aug31  1-3  Kilbirnie v Ayr  at Milton Field
Aug31  w/o  Arthurlie v Lochwinnoch scr
Aug31  7-1  Lugar Boswell v Paisley Academicals
Aug31  1-0  Thornliebank v Neilston
Aug31  2-2  Stevenston Thistle v Monkcastle
Sep07  4-2  Monkcastle v Stevenston Thistle
Aug31  6-2  Abercorn v Cartvale
Aug31  4-3  Lanemark v Kilwinning Eglinton
Aug31  scr  Dalry v Paisley Celtic w/o
Aug31  0-1  Hurlford v Annbank
 East of Scotland, Fifeshire, and Border Counties
Aug31  2-5  Uphall v Kirkcaldy
Aug31  2-2  Penicuik Athletic v Cowdenbeath
Sep07  8-1  Cowdenbeath v Penicuik Athletic
Aug31  4-3  Raith Rovers v Casuals
Aug31  5-1  Lochgelly United v Adventurers
Aug31  3-4  Selkirk v* 2nd Battalion Black Watch
Aug31  5-0  Bathgate v Linlithgow Athletic
Aug31  3-2  Polton Vale v Bonnyrigg Rose
Aug31  w/o  Bo’ness v Kelso scr
       bye  Mossend Swifts
 Dumbartonshire, Stirlingshire, and Clackmannanshire
Aug31  4-0  King’s Park v* Duntocher Harp
Aug31  4-3  Clackmannan v Helensburgh Union
Aug31  2-1  Denny Athletic v Rumford Rovers
Aug31  w/o  Grasshoppers v Vale of Leven scr
Aug31  3-2  East Stirlingshire v Falkirk
Aug31  2-4  Gairdoch v Dunipace
Aug31  w/o  Kilsyth Hibernian v Slamannan Rovers scr
Aug31  3-3  Newtown Thistle v Camelon
Sep07  2-2  Camelon v Newtown Thistle
Sep14  4-3  Newtown Thistle v Camelon  at Barrowfield Park
Aug31  1-2  Kilsyth Wanderers v Alloa Athletic
       bye  Stenhousemuir
 Glasgow, and Lanarkshire
Aug31  1-1  Hamilton Academical v Airdrieonians
Sep07  4-1  Airdrieonians v Hamilton Academical
Aug31  2-2  Linthouse v* Gordon Highlanders
Sep07  7-3  Linthouse v Gordon Highlanders
Aug31  4-1  Glengowan v Cambuslang
Aug31  0-10 4th VBSR (Cameronians) v Cowlairs
Aug31  8-0  Wishaw Thistle v Battlefield protested ineligible player
Sep07  1-1  Battlefield v Wishaw Thistle
Sep14  1-1  Wishaw Thistle v Battlefield
Sep21  1-3  Battlefield v Wishaw Thistle  at Fir Park
Aug31  4-0  Albion Rovers v Dykehead
Aug31  2-6  Burnbank Swifts v Partick Thistle
Aug31  5-2  Hamilton Harp v Northern
Aug31  2-4  Airdriehill v Blantyre
Aug31  0-1  Royal Albert v Motherwell
       bye  Gaelic
 Forfarshire
Aug31  5-0  Arbroath v Brechin City
Aug31  9-3  Dundee Wanderers v Forfar Athletic
Aug31  3-0  Montrose v Arbroath Wanderers
Aug31  1-2  Lochee United v Hibernian (Dundee)
       bye  Kirriemuir
 Aberdeenshire
Aug31  1-9  Aberdeen v Victoria United
Aug31  0-8  Culter v Orion
       bye  Peterhead
 Inverness-shire
Aug31  1-1  Inverness Thistle v Inverness Caledonian
Sep07  3-1  Inverness Caledonian v Inverness Thistle
       bye  Clachnacuddin
 Perthshire, and Argyllshire
Aug31  9-1  St Johnstone v Vale of Ruthven
Aug31  w/o  Rob Roy v Dunkeld and Birnam scr
Aug31  w/o  Our Boys (Blairgowrie) v Vale of Atholl scr
Sep07  4-5  West End (Oban) v Duncrub Park
Aug31  scr  Comrie v Fair City Athletic w/o
       bye  Dunblane
 Southern Counties
Aug31  2-3  Garlieston v Newton Stewart Athletic
Aug31  w/o  St Cuthbert Wanderers v Barholm Rovers scr
       bye  5th K.R.V.
 Qualifying Cup Second Round
 Glasgow and Suburbs, Lanarkshire, Ayrshire, and Renfrewshire
Sep14  scr  Gaelic v Kilmarnock Athletic w/o
Sep28  1-1  Wishaw Thistle v Albion Rovers
Oct05  5-1  Albion Rovers v Wishaw Thistle
Sep14  3-2  Ayr Parkhouse v Glengowan
Sep14  1-3  Beith v Galston
Sep14  1-0  Airdrieonians v Partick Thistle protested
Sep21  5-1  Partick Thistle v Airdrieonians
Sep14  0-0  Thornliebank v Arthurlie
Sep21  1-0  Arthurlie v Thornliebank
Sep14  0-3  Monkcastle v Blantyre
Sep14  2-3  Motherwell v Abercorn
Sep14  6-2  Linthouse v Cowlairs
Sep14  5-1  Lanemark v Lugar Boswell
Sep14  3-0  Annbank v Hamilton Harp
Sep14  5-1  Ayr v Paisley Celtic
 East of Scotland, Fifeshire, Dumbartonshire, and Clackmannanshire
Sep14  3-2  King’s Park v Mossend Swifts
Sep14  7-0  Stenhousemuir v Bathgate
Sep14  7-0  East Stirlingshire v 2nd Battalion Black Watch
Sep14  7-1  Polton Vale v Denny Athletic
Sep14  6-2  Raith Rovers v Dunipace
Sep14  4-0  Kirkcaldy v Bo’ness
Sep21  5-0  Clackmannan v Newtown Thistle
Sep14  2-2  Kilsyth Hibernian v Cowdenbeath
Sep21  w/o  Cowdenbeath v Kilsyth Hibernian scr
Sep14  4-1  Lochgelly United v Grasshoppers
       bye  Alloa Athletic
 Forfarshire, Perthshire, and Argyllshire
Sep14  3-3  Our Boys (Blairgowrie) v Arbroath
Sep21  w/o  Arbroath v Our Boys (Blairgowrie) scr
Sep14  4-6  Kirriemuir v Dunblane
Sep14  4-2  Dundee Wanderers v Duncrub Park
Sep14  2-2  Rob Roy v Fair City Athletic protested
Sep21  awa  Rob Roy v Fair City Athletic F.C.A. did not appear. R.R. awarded tie.
Sep14  4-2  St Johnstone v Hibernian (Dundee)
       bye  Montrose
 Aberdeenshire
Sep14  2-5  Peterhead v Orion
       bye  Victoria United
 Northern Counties
Sep14  5-2  Clachnacuddin v Inverness Caledonian
 Southern Counties
Sep14  8-2  5th K.R.V. v St Cuthbert Wanderers
       bye  Newton Stewart Athletic
 Qualifying Cup Third Round
Sep28  1-2  Galston v Lochgelly United
Sep28  3-1  St Johnstone v Orion
Sep28  2-3  Newton Stewart Athletic v Alloa Athletic
Sep28  1-3  5th K.R.V. v Arbroath
Sep28  4-1  Dundee Wanderers v Lanemark
Sep28  3-2  Arthurlie v Stenhousemuir
Oct05  4-4  Rob Roy v Clackmannan
Oct12  3-3  Clackmannan v Rob Roy
Oct19  1-2  Rob Roy v Clackmannan  at Forthbank, Stirling
Sep28  3-1  Polton Vale v Victoria United
Sep28  1-3  Kilmarnock Athletic v Blantyre
Sep28  3-1  Raith Rovers v Montrose
Sep28  2-3  Dunblane v Cowdenbeath
Sep28  7-1  Ayr v Clachnacuddin
Sep28  3-0  Annbank v Linthouse
Sep28  1-0  King’s Park v Ayr Parkhouse
Sep28  3-0  Abercorn v Kirkcaldy
Oct12  0-2  Albion Rovers v East Stirlingshire
       bye  Partick Thistle
 Qualifying Cup Fourth Round
Oct12  5-4  Alloa Athletic v Partick Thistle
       bye  Lochgelly United, St Johnstone, Arbroath,
            Polton Vale, Cowdenbeath, King’s Park, Arthurlie,
            Blantyre, Ayr, Raith Rovers, Clackmannan,
            Dundee Wanderers, Annbank, Abercorn,
            East Stirlingshire
 Qualifying Cup Fifth Round – These 16 teams qualified for the First Round proper
Oct26  2-6  St Johnstone v King’s Park
Oct12  6-4  Arthurlie v Cowdenbeath
Oct26  3-2  Arbroath v Polton Vale
Oct26  2-1  Lochgelly United v Raith Rovers protested
Nov02  2-1  Raith Rovers v Lochgelly United
Oct26  2-3  Blantyre v East Stirlingshire
Oct26  3-1  Clackmannan v Ayr
Oct26  0-3  Alloa Athletic v Abercorn
Oct26  0-3  Dundee Wanderers v Annbank
 Qualifying Cup Sixth Round
Nov09  5-1  Annbank v Arthurlie
Nov09  2-1  Arbroath v Abercorn
Nov09  0-2  Clackmannan v East Stirlingshire
Nov16  1-4  Raith Rovers v King’s Park
 Qualifying Cup Semi-finals
Nov23  1-2  King’s Park v East Stirlingshire
Nov23  0-0  Arbroath v Annbank
Nov30  4-2  Annbank v Arbroath
 Qualifying Cup Final
Dec07  1-3  East Stirlingshire v Annbank  at Underwood Park, Paisley
 First Round
Jan11  4-3  St Johnstone v Dundee Wanderers
Jan11  1-12 Blantyre v Heart of Midlothian
Jan11  2-3  East Stirlingshire v Hibernian
Jan11  0-3  Polton Vale v Clyde
Jan11  2-3  Greenock Morton v Dundee
Jan11  7-0  St Mirren v Alloa Athletic
Jan18  3-2  Ayr v Abercorn
Jan11  1-0  Renton v Cowdenbeath
Jan18  1-1  Dumbarton v Rangers
Jan25  3-1  Rangers v Dumbarton
Jan18  6-0  3rd L.R.V. v Leith Athletic
Jan11  5-0  Arbroath v King’s Park
Jan18  3-2  Annbank v Kilmarnock
Jan11  8-1  St Bernard’s v* Clackmannan
Jan18  2-4  Celtic v Queen’s Park
Jan18  4-2  Port Glasgow Athletic v Arthurlie
Jan11  2-1  Lochgelly United v Raith Rovers protested
Feb01  5-2  Raith Rovers v Lochgelly United  at Newton Park
 Second Round
Jan25  2-1  Renton v Clyde
Jan25  3-1  Arbroath v St Johnstone
Feb01  5-0  Rangers v St Mirren
Feb01  1-5  Ayr v Heart of Midlothian
Jan25  4-1  3rd L.R.V. v Dundee
Feb08  6-1  Hibernian v Raith Rovers
Jan25  2-0  St Bernard’s v Annbank
Jan25  8-1  Queen’s Park v Port Glasgow Athletic
 Third Round
Feb08  0-4  Arbroath v Heart of Midlothian
Feb08  3-3  3rd L.R.V. v Renton
Feb15  2-0  Renton v 3rd L.R.V.
Feb08  2-3  Queen’s Park v St Bernard’s
Feb15  2-3  Rangers v Hibernian
 Semi-finals
Feb22  1-0  Heart of Midlothian v St Bernard’s  at Tynecastle Park
Feb22  2-1  Hibernian v Renton  at Easter Road
 Final
Mar14  3-1  Heart of Midlothian v Hibernian  at Logie Green