Season 1894-95

Preliminary Stage First Round
Glasgow and Lanarkshire
Sep01 4-4 Cowlairs v Dykehead
Sep08 1-1 Dykehead v Cowlairs
Sep15 1-2 Cowlairs v Dykehead at Airdrie
Sep01 3-2 Airdriehill v Gaelic
Sep01 3-5 Albion Rovers v Carfin
Sep01 w/o Motherwell v Glasgow Wanderers scr
Sep01 0-6 4th V.B.S.R. (Cameronians) v Airdrieonians
Sep01 6-1 Partick Thistle v Royal Albert
Sep01 1-3 Glengowan v Wishaw Thistle
Sep01 3-5 Cambuslang v Linthouse
Sep01 3-3 Northern v Gordon Highlanders
Sep08 4-1 Northern v Gordon Highlanders
Sep01 5-3 Burnbank Swifts v Hamilton Academical protested
Sep22 1-4 Hamilton Academical v Burnbank Swifts
bye Hamilton Harp
Renfrewshire, Ayrshire and Argyllshire
Sep01 4-1 Monkcastle v Neilston
Sep01 w/o Girvan Athletic v Bridge of Weir scr
Sep01 5-6 Kilwinning Eglinton v Paisley Celtic
Sep01 3-2 Ayr Parkhouse v Ayr
Sep01 scr Pollockshaws v Kilmarnock w/o
Sep01 w/o Hurlford v Cathcart Volunteers scr
Sep01 3-1 Cartvale v Lochwinnoch
Sep01 4-6 Cronberry Eglinton v Paisley Academicals
Sep01 w/o Thornliebank v Inveraray scr
Sep01 0-2 Arthurlie v Kilmarnock Athletic
Sep01 w/o Galston v Bute Rangers scr
Sep01 1-7 Irvine v Annbank
Sep01 2-3 Kilbirnie v Lanemark
Sep01 1-4 Beith v Port Glasgow Athletic
Sep01 9-0 Greenock Morton v Saltcoats Victoria
Sep01 1-4 Dalry v Stevenston Thistle
Sep01 scr Dykebar v Johnstone w/o
bye Kilbarchan
East of Scotland, Fifeshire and Border Counties
Sep01 1-8 Selkirk v Raith Rovers
Sep01 3-3 Kirkcaldy v Polton Vale
Sep08 5-2 Polton Vale v Kirkcaldy
Sep01 0-5 Kelso v Uphall
Sep01 1-4 Bonnyrigg Rose v Bo'ness
Sep01 1-3 Lochgelly United v Mossend Swifts
Sep01 4-2 Penicuik Athletic v Casuals
Sep01 2-2 Adventurers v 2nd Battalion Black Watch
Sep08 2-5 2nd Battalion Black Watch v Adventurers
Sep01 11-1 Broxburn Shamrock v Loch Rangers
Sep01 4-1 Linlithgow Athletic v Bathgate
Sep01 2-4 Townhill v Cowdenbeath
bye Edinburgh University
Dumbartonshire, Stirlingshire and Clackmannanshire
Sep01 w/o Camelon v Clydebank scr
Sep01 0-3 Dalmuir Thistle v Alloa Athletic
Sep01 5-3 Dunipace v Vale of Leven
Sep01 4-4 Slamannan Rovers v Grasshoppers
Sep08 0-7 Grasshoppers v Slamannan Rovers protested
Sep15 w/o Slamannan Rovers v Grasshoppers scr
Sep01 7-2 King's Park v Newtown Thistle
Sep01 3-2 Laurieston v Alva
Sep01 7-1 Stenhousemuir v* Slamannan
Sep01 7-0 Falkirk v* Kilsyth Hibernian
Sep01 2-4 Duntocher Harp v Clackmannan
Sep01 w/o Kilsyth Wanderers v Grangemouth scr
bye Gairdoch
Forfarshire
Sep01 w/o Forfar Athletic v West End (Dundee) scr
Sep01 0-7 Kirriemuir v Lochee United
Sep01 11-0 Dundee Wanderers v* Arbroath Wanderers
Sep01 2-1 Arbroath v Montrose
bye Brechin
Aberdeenshire
Sep01 3-3 Aberdeen v Orion
Sep08 5-1 Orion v Aberdeen
Sep01 8-1 Victoria United v Peterhead
Northern Counties
Sep01 2-0 Inverness Caledonian v Clachnacuddin
Sep01 3-1 Inverness Thistle v* Inverness Union
Perthshire
Sep01 3-5 Duncrub Park v Fair City Athletic
Sep01 1-3 St Johnstone v* Rob Roy
Sep01 4-3 Vale of Atholl v Dunblane
bye Vale of Ruthven
Southern Counties
Sep01 w/o Mid-Annandale v Garlieston scr
Sep01 2-4 Annan v 5th K.R.V.
Sep01 3-5 Barholm Rovers v Newton Stewart Athletic
Sep08 w/o St Cuthbert Wanderers v 6th G.R.V. scr
Preliminary Stage Second Round
Glasgow, Lanarkshire, Ayrshire and Renfrewshire
Sep22 3-7 Kilbarchan v Ayr Parkhouse
Sep22 0-0 Hamilton Harp v Northern
Sep29 4-1 Northern v Hamilton Harp
Sep22 2-1 Linthouse v Burnbank Swifts
Sep22 1-3 Airdriehill v Motherwell
Sep22 5-3 Galston v Wishaw Thistle
Sep22 4-0 Stevenston Thistle v Monkcastle
Sep22 3-0 Annbank v Partick Thistle
Sep22 3-4 Paisley Celtic v Paisley Academicals
Sep22 6-0 Port Glasgow Athletic v Hurlford
Sep22 2-1 Lanemark v Kilmarnock Athletic
Sep22 scr Girvan Athletic v Airdrieonians w/o
Sep22 4-2 Thornliebank v Johnstone
Sep22 4-4 Carfin v Kilmarnock
Sep29 4-2 Kilmarnock v Carfin
Sep22 4-2 Dykehead v Greenock Morton
bye Cartvale
East of Scotland, Fifeshire, Dumbartonshire, Stirlingshire and Clackmannanshire
Sep22 4-0 Falkirk v Gairdoch
Sep22 3-1 Slamannan Rovers v Stenhousemuir
Sep22 4-1 Polton Vale v Penicuik Athletic
Sep22 2-0 Mossend Swifts v Kilsyth Wanderers protested
Oct05 5-0 Mossend Swifts v Kilsyth Wanderers
Sep22 w/o Clackmannan v Laurieston scr
Sep22 6-7 Alloa Athletic v Adventurers
Sep22 2-5 Linlithgow Athletic v Bo'ness
Sep22 3-1 Camelon v Broxburn Shamrock
Sep22 5-0 Cowdenbeath v Dunipace
Sep22 2-4 Uphall v Raith Rovers
bye King's Park, Edinburgh University
Forfarshire and Perthshire
Sep22 0-5 Vale of Ruthven v Lochee United
Sep22 4-1 Forfar Athletic v Brechin
Sep22 4-1 Vale of Atholl v Arbroath
Sep22 4-1 Fair City Athletic v* Rob Roy
bye Dundee Wanderers
Aberdeenshire
Sep22 4-4 Victoria United v Orion
Sep29 5-0 Orion v Victoria United
Northern Counties
Sep22 1-0 Inverness Thistle v Inverness Caledonian
Southern Counties
Sep22 2-1 St Cuthbert Wanderers v Mid-Annandale
Sep22 12-2 5th K.R.V. v Newton Stewart Athletic
Preliminary Stage Third Round
Glasgow, Lanarkshire. Ayrshire and Renfrewshire
Oct13 2-3 Cartvale v Annbank
Oct13 2-4 Thornliebank v Stevenston Thistle
Oct13 4-0 Galston v Port Glasgow Athletic
Oct13 4-2 Airdrieonians v Linthouse
Oct13 1-3 Dykehead v Kilmarnock
Oct13 3-7 Paisley Academicals v Motherwell
Oct13 2-5 Lanemark v Ayr Parkhouse
bye Northern
East of Scotland, Fifeshire, Dumbartonshire, Stirlingshire and Clackmannanshire
Oct13 3-2 King's Park v Camelon
Oct13 5-1 Slamannan Rovers v Adventurers
Oct13 8-2 Polton Vale v Falkirk
Oct13 1-3 Clackmannan v Mossend Swifts
Oct13 3-3 Cowdenbeath v Raith Rovers
Oct27 2-1 Raith Rovers v Cowdenbeath
bye Bo'ness, Edinburgh University
Forfarshire and Perthshire
Oct13 5-3 Forfar Athletic v Dundee Wanderers
Oct13 2-0 Lochee United v Vale of Atholl
bye Fair City Athletic
Aberdeenshire and Northern Counties
Oct13 3-1 Orion v Inverness Thistle
Southern Counties
Oct13 3-0 5th K.R.V. v St Cuthbert Wanderers
Preliminary Stage Fourth Round
Nov03 2-2 Bo'ness v Ayr Parkhouse
Nov17 6-1 Ayr Parkhouse v Bo'ness
Nov03 1-3 Fair City Athletic v Airdrieonians
Nov03 9-1 King's Park v* Edinburgh University
Nov03 4-0 Forfar Athletic v Northern
bye 5th K.R.V., Annbank, Stevenston Thistle,
Raith Rovers, Motherwell, Galston, Lochee United, Kilmarnock,
Slamannan Rovers, Polton Vale, Mossend Swifts,
Orion
Final Stage First Round
Nov24 2-1 Dumbarton v Galston
Nov24 5-3 Ayr Parkhouse v Polton Vale
Nov24 6-1 Hibernian v Forfar Athletic
Nov24 1-5 Orion v Dundee
Nov24 2-5 Lochee United v King's Park
Nov24 4-1 Celtic v Queen's Park
Nov24 6-3 Raith Rovers v 5th K.R.V. protested
Dec08 4-3 5th K.R.V. v Raith Rovers
Nov24 1-2 Rangers v Heart of Midlothian
Nov24 2-3 Slamannan Rovers v Renton abandoned 84min darkness
Dec08 4-0 Renton v Slamannan Rovers
Nov24 7-2 Clyde v Stevenston Thistle
Nov24 1-2 Motherwell v Mossend Swifts
Nov24 5-4 Annbank v 3rd L.R.V.
Nov24 5-1 Kilmarnock v East Stirlingshire
Nov24 1-5 Abercorn v Leith Athletic protested
Dec08 4-1 Abercorn v Leith Athletic
Nov24 4-2 St Bernard's v Airdrieonians
Nov24 5-0 St Mirren v Battlefield protested
Dec08 8-1 St Mirren v Battlefield
Final Stage Second Round
Dec15 2-1 King's Park v Dumbarton
Dec15 3-1 St Bernard's v Kilmarnock
Dec15 6-0 Renton v 5th K.R.V.
Dec15 2-0 Hibernian v Celtic protested
Dec29 0-2 Hibernian v Celtic
Dec15 2-0 Dundee v St Mirren
Dec15 1-6 Abercorn v Heart of Midlothian
Dec15 4-2 Clyde v Annbank
Dec15 3-1 Ayr Parkhouse v Mossend Swifts
Final Stage Third Round
Feb23 1-2 Clyde v St Bernard's
Jan19 1-0 Dundee v Celtic
Jan12 4-2 Heart of Midlothian v King's Park
Jan19 2-3 Ayr Parkhouse v Renton
Semi-finals
Feb16 1-1 Dundee v Renton at Carolina Port
Feb23 3-3 Renton v Dundee at Hampden Park
Mar09 0-3 Dundee v Renton at Celtic Park
Mar09 0-0 Heart of Midlothian v St Bernard's at Tynecastle Park
Mar16 1-0 St Bernard's v Heart of Midlothian at Logie Green
Final
Apr20 1-2 Renton v St Bernard's