Season 1891-92

Preliminary Stage First Round
Glasgow and Lanarkshire
Sep05 scr Cambuslang St Brides v Carrington w/o
Sep05 5-1 Burnbank Swifts v Hamilton Harp
Sep05 w/o Kelvinside Athletic v Uddingston scr
Sep05 6-1 Thistle (Glasgow) v Shettleston Swifts
Sep05 w/o Glengowan v Summerton Athletic S. failed to appear
Sep05 scr Fairfield v Whifflet Shamrock w/o
Sep05 12-0 Linthouse v Carfin Hibernian
Sep05 7-3 Wishaw Thistle v Albion Rovers
Sep05 1-4 Motherwell v Cowlairs
Sep05 w/o Battlefield v United Abstainers scr
Sep05 scr Maryhill v Airdrieonians w/o
Sep05 1-2 Glasgow Wanderers v Partick Thistle
Sep05 1-6 Southern Athletic v Royal Albert
Sep05 2-4 Hamilton Academical v 21st Royal Scots Fusiliers
Sep05 2-2 Clydesdale v Whitefield
Sep12 7-0 Whitefield v Clydesdale
bye Rutherglen
Renfrewshire and Ayrshire
Sep05 w/o Mauchline v Maybole scr
Sep05 6-3 Port Glasgow Athletic v Lanemark
Sep05 5-2 Stevenston Thistle v Galston
Sep05 1-3 Cathcart v Ayr Athletic
Sep05 20-1 Johnstone v Greenock Abstainers
Sep05 10-0 Kilbarchan v 1st Argyll R.V.
Sep05 3-4 Dalry v Catrine Thistle friendly referee did not appear
Sep12 5-0 Dalry v Catrine Thistle
Sep05 12-0 Ayr v Pollockshaws
Sep05 3-4 Bute Rangers v Monkcastle
Sep05 2-2 Beith v Arthurlie
Sep12 3-1 Arthurlie v Beith
Sep05 1-7 Newmilns v Dykebar
Sep05 2-4 Cronberry Eglinton v Hurlford
Sep05 6-3 Saltcoats Victoria v Lochwinnoch
Sep05 2-2 Kilbirnie v Greenock Morton
Sep12 8-1 Greenock Morton v Kilbirnie
Sep05 3-2 Stewarton Cunninghame v Irvine
Sep05 8-3 Annbank v Ayr Parkhouse
Sep05 3-6 Neilston v Kilmarnock Athletic
Dumbartonshire, Stirlingshire and Clackmannanshire
Sep05 2-4 Laurieston v Denny
Sep05 1-0 Alva v Stenhousemuir
Sep05 w/o Falkirk v Tillicoultry scr
Sep05 1-3 Camelon v Dalmuir Thistle
Sep05 7-3 Campsie v Kilsyth Wanderers
Sep05 5-3 King's Park v Clydebank Athletic
Sep05 2-4 Gairdoch v Grangemouth
Sep05 1-3 Methlan Park v Slamannan Rovers
Sep05 6-3 Smithston Hibernians v Alloa Athletic
Sep05 5-3 Vale of Bannock v Slamannan
Sep05 3-4 Kilsyth Standard v Dunipace
Sep05 8-2 East Stirlingshire v Jamestown
Sep05 0-3 Old Kilpatrick v Kirkintilloch Athletic
Sep05 7-2 Bridge of Allan v Union (Dumbarton)
Sep05 7-1 Clydebank v Grasshoppers
bye Clackmannan
East of Scotland and Fifeshire
Sep05 1-6 Bonnyrigg Rose v Penicuik Athletic
Sep05 0-3 Lassodie v Cowdenbeath
Sep05 2-3 Kirkcaldy Wanderers v Polton Vale
Sep05 3-3 Armadale v Bathgate Rovers
Sep12 3-0 Bathgate Rovers v Armadale
Sep05 w/o Broxburn Shamrock v Lochgelly United scr
Sep05 4-6 Burntisland Thistle v Linlithgow Athletic
Sep05 1-7 Muirhouse Rovers v Mossend Swifts
Sep05 4-0 Dunfermline Athletic v Bo'ness
Sep05 2-1 Broxburn v Raith Rovers
Sep05 0-5 Adventurers v St Bernard's
bye Edinburgh University
Forfarshire
Sep05 3-3 Harp (Dundee) v Our Boys (Dundee)
Sep12 0-2 Our Boys (Dundee) v Harp (Dundee)
Sep05 3-3 Broughty v Montrose
Sep12 5-1 Montrose v Broughty
Sep05 1-3 Forfar Athletic v East End
Sep05 0-1 Arbroath v Brechin abandoned 87min protested - crowd
Sep19 3-9 Brechin v Arbroath
Sep05 3-4 Lochee United v Johnstone Wanderers
Sep05 3-7 Strathmore (Dundee) v Kirriemuir
Perthshire
Sep05 0-5 Our Boys (Blairgowrie) v Dunblane
Sep05 2-3 St Johnstone v Fair City Athletic
Sep05 1-6 Vale of Ruthven v Coupar Angus
bye Vale of Atholl
Argyllshire
Sep05 w/o Rangers (Oban) v Lochgilphead scr
Sep05 3-2 Inveraray v Oban
Aberdeenshire and Kincardineshire
Sep05 0-0 Victoria United v Orion
Sep12 5-1 Orion v Victoria United
Sep05 w/o Aberdeen v Caledonian (Aberdeen) scr
Sep05 0-8 Stonehaven v Bon Accord
Northern Counties
Sep05 w/o Fort William v Inverness Union scr
Sep05 w/o Inverness Thistle v Wick Rovers scr
Sep05 0-5 Clachnacuddin v Inverness Caledonian
Selkirkshire
Sep05 3-4 Vale of Gala v Selkirk
Southern Counties
Sep05 2-2 Newton Stewart v Annan
w/o Annan v Newton Stewart scr
Sep05 2-3 Stranraer v 5th K.R.V.
Sep05 5-4 Mid-Annandale v Dumfries St John's
Sep05 w/o Newton Stewart Athletic v Rising Thistle scr
Sep05 14-0 Q.O.S. Wanderers v* Douglas Rovers
bye Moffat
Preliminary Stage Second Round
East of Scotland, Fifeshire, Dumbartonshire and Stirlingshire
Sep26 3-0 Bridge of Allan v Clackmannan
Sep26 3-9 Alva v Mossend Swifts
Sep26 3-0 East Stirlingshire v King's Park abandoned 42min blizzard
Oct03 7-2 East Stirlingshire v King's Park
Sep26 4-2 Kirkintilloch Athletic v Polton Vale
Sep26 2-1 Denny v Dunfermline Athletic
Sep26 2-3 Penicuik Athletic v Dalmuir Thistle
Sep26 0-7 Vale of Bannock v Clydebank
Sep26 7-1 St Bernard's v Dunipace
Sep26 11-1 Smithston Hibernians v Linlithgow Athletic
Sep26 6-4 Broxburn Shamrock v Campsie protested
Oct10 3-1 Broxburn Shamrock v Campsie
Sep26 0-2 Grangemouth v Falkirk
Sep26 8-1 Bathgate Rovers v Slamannan Rovers
Sep26 4-2 Duntocher Harp v Broxburn
bye Cowdenbeath, Edinburgh University
Glasgow, Lanarkshire, Renfrewshire and Ayrshire
Sep26 4-0 Annbank v Rutherglen
Sep26 9-0 Dalry v Stewarton Cunninghame
Sep26 2-8 Carrington v Burnbank Swifts
Sep26 0-3 Partick Thistle v Hurlford
Sep26 5-2 Wishaw Thistle v Arthurlie
Sep26 3-1 Greenock Morton v Airdrieonians
Sep26 3-3 Ayr v 21st Royal Scots Fusiliers
Oct03 1-2 21st Royal Scots Fusiliers v Ayr
Sep26 6-6 Royal Albert v Cowlairs
Oct03 4-4 Cowlairs v Royal Albert both qualified
Sep26 1-4 Dykebar v Mauchline
Sep26 4-7 Johnstone v Thistle (Glasgow)
Sep26 3-3 Ayr Athletic v Kilbarchan
Oct03 4-1 Kilbarchan v Ayr Athletic
Sep26 3-3 Stevenston Thistle v Kilmarnock Athletic
Oct03 2-2 Kilmarnock Athletic v Stevenston Thistle both qualified
Sep26 9-0 Battlefield v Whitefield
scr Kelvinside Athletic v Monkcastle w/o
Sep26 4-1 Port Glasgow Athletic v Glengowan
w/o Linthouse v Whifflet Shamrock scr
bye Saltcoats Victoria
Forfarshire and Perthshire
Sep26 1-7 Vale of Athole v East End
Sep26 7-1 Arbroath v Fair City Athletic
Sep26 5-2 Harp (Dundee) v Johnstone Wanderers
Sep26 4-0 Coupar Angus v Montrose
Sep26 1-8 Kirriemuir v Dunblane
Argyllshire
Sep26 4-2 Inveraray v Rangers (Oban)
Aberdeenshire
Sep26 2-5 Bon Accord v Aberdeen
bye Orion
Northern Counties
w/o Inverness Thistle v Fort William scr
bye Inverness Caledonian
Southern Counties and Selkirkshire
Sep26 6-1 Q.O.S. Wanderers v Moffat
Sep26 1-1 Newton Stewart Athletic v Mid-Annandale
Oct03 w/o Mid-Annandale v Newton Stewart Athletic scr
Sep26 w/o 5th K.R.V. v Selkirk scr
bye Annan
Preliminary Stage Third Round
Glasgow, Lanarkshire, Renfrewshire, Ayrshire and Argyllshire
Oct17 1-7 Saltcoats Victoria v Linthouse
Oct17 4-2 Monkcastle v Greenock Morton
Oct17 5-0 Cowlairs v* Dalry
Oct17 6-1 Ayr v Inveraray
Oct17 2-0 Annbank v Hurlford
Oct17 5-0 Burnbank Swifts v Mauchline
Oct17 9-1 Thistle (Glasgow) v Kilbarchan
Oct17 5-4 Kilmarnock Athletic v Port Glasgow Athletic
Oct17 3-2 Wishaw Thistle v Royal Albert
Oct17 4-2 Battlefield v Stevenston Thistle
Dumbartonshire, Fifeshire, Stirlingshire and East of Scotland
Oct17 0-3 Cowdenbeath v Clydebank
Oct17 6-1 Denny v Edinburgh University
Oct17 4-2 Bridge of Allan v Duntocher Harp
Oct17 5-1 St Bernard's v Kirkintilloch Athletic
Oct17 5-5 Bathgate Rovers v Falkirk
Oct24 0-3 Falkirk v Bathgate Rovers
Oct17 5-4 East Stirlingshire v Mossend Swifts
Oct17 1-2 Smithston Hibernians v Broxburn Shamrock
bye Dalmuir Thistle
Forfarshire and Perthshire
Oct17 1-1 Harp (Dundee) v East End
Oct24 2-0 East End v Harp (Dundee)
Oct17 3-3 Coupar Angus v Dunblane
Oct24 w/o Dunblane v Coupar Angus scr
bye Arbroath
Aberdeenshire
Oct17 1-3 Orion v Aberdeen
Northern Counties
Oct17 2-1 Inverness Thistle v Inverness Caledonian
Southern Counties
Oct17 4-7 Q.O.S. Wanderers v 5th K.R.V.
w/o Mid-Annandale v Annan scr
Preliminary Stage Fourth Round
Nov07 2-1 Aberdeen v* Dalmuir Thistle
Nov07 10-0 Arbroath v Denny
Nov07 8-2 Annbank v Wishaw Thistle
Nov07 0-1 Inverness Thistle v Battlefield at Pitlochry
Nov07 5-1 Bathgate Rovers v Clydebank
Nov07 3-6 East End v Monkcastle at Forthbank
Nov07 5-2 Thistle (Glasgow) v Burnbank Swifts
Nov07 9-3 Cowlairs v 5th K.R.V. protested
Dec05 7-3 Cowlairs v 5th K.R.V.
bye Linthouse, Ayr, Bridge of Allan, East Stirlingshire,
Mid-Annandale, Dunblane, Broxburn Shamrock,
St Bernard's, Kilmarnock Athletic
Final Stage First Round
Nov28 4-0 Dumbarton v Thistle (Glasgow)
Nov28 1-6 East Stirlingshire v Kilmarnock
Nov28 2-4 St Mirren v Celtic
Nov28 7-2 Broxburn Shamrock v Northern
Nov28 5-0 Leith Athletic v Dunblane
Nov28 3-1 Heart of Midlothian v Clyde abandoned 85min darkness
Dec05 8-0 Heart of Midlothian v Clyde
Nov28 7-2 Kilmarnock Athletic v Bridge of Allan
Nov28 2-1 Annbank v Battlefield
Nov28 0-6 Linthouse v Bathgate Rovers
Dec12 3-1 Cowlairs v Cambuslang
Nov28 2-3 Abercorn v Queen's Park
Nov28 3-0 3rd L.R.V. v Vale of Leven
Nov28 5-1 Rangers v St Bernard's
Dec05 2-6 Aberdeen v Mid-Annandale at Forthbank Park
Nov28 3-4 Monkcastle v Arbroath at Forthbank Park
Nov28 7-4 Renton v Ayr
Final Stage Second Round
Dec19 1-3 3rd L.R.V. v Dumbarton
Dec19 4-5 Broxburn Shamrock v Heart of Midlothian
Dec19 11-2 Cowlairs v Mid-Annandale
Dec19 2-1 Annbank v Leith Athletic
Dec19 6-0 Queen's Park v Bathgate Rovers
Dec19 0-0 Rangers v Kilmarnock
Dec26 1-1 Kilmarnock v Rangers
Jan23 2-3 Kilmarnock v Rangers at Westmarch
Dec19 0-3 Arbroath v Renton at Carolina Port
Dec19 3-0 Celtic v Kilmarnock Athletic
Final Stage Third Round
Jan30 2-0 Rangers v Annbank
Jan23 4-1 Celtic v Cowlairs
Jan23 4-4 Renton v Heart of Midlothian
Jan30 2-2 Heart of Midlothian v Renton
Feb06 2-3 Heart of Midlothian v Renton at Hampden Park
Jan23 2-2 Dumbarton v Queen's Park
Jan30 4-1 Queen's Park v Dumbarton
Semi-finals
Feb13 1-1 Renton v Queen's Park at Tontine Park
Feb27 3-0 Queen's Park v Renton at Hampden Park
Feb06 5-3 Celtic v Rangers
Final
Mar12 1-0 Celtic v Queen's Park at Ibrox Park decreed a friendly
Apr09 5-1 Celtic v Queen's Park at Ibrox Park