Season 1889-90

First Round
Ayrshire
Sep07 3-3 Dalry v Kilbirnie
Sep14 5-2 Kilbirnie v Dalry
Sep07 6-6 Maybole v Ayr Athletic
Sep14 3-1 Ayr Athletic v Maybole
Sep07 1-4 Mauchline v Newmilns
Sep07 4-1 Stevenston Thistle v Kilmarnock Athletic
Sep07 16-0 Ayr v Beith
Sep07 0-5 Stewarton Cunninghame v Hurlford
Sep07 2-2 Irvine v Lugar Boswell
Sep14 8-0 Lugar Boswell v Irvine
Sep07 2-3 Kilmarnock v Annbank
bye Lanemark
Dumbartonshire
Sep07 1-8 Bowling v Renton
Sep07 0-0 Vale of Leven v Dumbarton
Sep14 1-1 Dumbarton v Vale of Leven both qualified
Sep07 2-4 Jamestown v Methlan Park
Sep07 5-0 Duntocher Harp v Smithston Hibernians
Sep07 scr Clydebank v Vale of Leven Wanderers w/o
Sep07 1-7 Old Kilpatrick v Union (Dumbarton)
bye Kirkintilloch Athletic
East of Scotland
Sep07 3-3 Bathgate Rovers v Champfleurie
w/o Champfleurie v Bathgate Rovers scr
Sep07 6-0 Mossend Swifts v Bo'ness
Sep07 6-3 Bellstane Birds v Norton Park
Sep07 0-3 St Bernard's v Heart of Midlothian
Sep07 6-2 Leith Athletic v Adventurers
Aug31 2-9 West Calder v Broxburn
Sep07 2-3 Armadale v Hibernian
bye Edinburgh University
Fifeshire
Sep07 3-2 Lassodie v Burntisland Thistle
Sep07 1-2 Raith Rovers v Dunfermline Athletic
Sep07 8-0 Cowdenbeath v Kirkcaldy Wanderers
bye Dunfermline
Renfrewshire
Sep07 2-4 Arthurlie v St Mirren
Sep07 7-1 1st Renfrewshire R.V. v* Pollockshaws Harp
Sep07 1-2 Bute Rangers v Kilbarchan
Sep07 scr Renfrew v Greenock Abstainers w/o
Sep07 3-1 Pollockshaws v Dykebar
Sep07 8-0 Greenock Morton v Carlton
Sep07 2-1 Port Glasgow Athletic v Neilston
Aug31 10-1 Abercorn v* Lochwinnoch
Sep07 w/o Thornliebank v Johnstone Harp scr
Glasgow and District
Sep07 6-2 Rangers v United Abstainers
Sep07 w/o Kelvinside Athletic v Southern Athletic scr
Sep07 scr Temperance Athletic v Summerton Athletic w/o
Sep07 3-2 3rd L.R.V. v Partick Thistle
Sep07 1-7 Shettleston v Battlefield
Sep07 0-5 Whitefield v Northern
Sep07 7-2 Linthouse v Fairfield
Sep07 1-3 Glasgow Hibernian v Thistle (Glasgow)
Sep07 0-0 Celtic v Queen's Park declared no cup tie after 75min
Sep14 2-1 Queen's Park v Celtic
Sep07 0-3 Carrington v Maryhill
Sep07 21-1 Cowlairs v* Victoria (Glasgow)
bye Clyde
Lanarkshire
Sep07 0-5 Hamilton Academical v Wishaw Thistle
Sep07 scr Cambuslang St Brides v Airdrieonians w/o
Sep07 2-8 Rutherglen v Uddingston
Sep07 4-0 Carfin Shamrock v Albion Rovers
Sep07 12-0 Royal Albert v Whifflet Shamrock
Sep07 5-6 Airdriehill v Motherwell
Sep07 1-6 Clydesdale (Lanarkshire) v Cambuslang
Forfarshire
Sep07 2-4 Montrose v Forfar Athletic
Sep07 6-3 Our Boys (Dundee) v Strathmore (Dundee)
Sep07 0-5 Lindertis v Dundee Wanderers
Sep07 3-5 Arbroath v Harp (Dundee)
Sep07 4-1 Lochee v Brechin
Sep07 1-6 Broughty v East End
Northern Counties
scr Lybster Portland v Aberdeen w/o
Sep07 3-1 Orion v Victoria United
Stirlingshire
Sep07 5-1 Kilsyth Wanderers v Stenhousemuir
Sep07 0-7 Gairdoch v East Stirlingshire
Sep07 3-6 Vale of Bannock v Campsie
Sep07 11-1 Falkirk v* Tillicoultry
Sep07 0-8 Slamannan v Grangemouth
Sep07 3-6 Alva v King's Park
Sep07 5-1 Alloa Athletic v Denny
Sep07 2-3 Dunipace v Laurieston
bye Camelon
Perthshire
w/o Vale of Athole v Crieff scr
Sep07 8-0 Fair City Athletic v Coupar Angus
Sep07 3-5 Our Boys (Blairgowrie) v St Johnstone abandoned 75 min
Sep07 4-1 Dunblane v Caledonian Rangers
Argyllshire
Sep07 5-2 Oban v Rangers (Oban)
bye Lochgilphead
Southern Counties
Sep07 3-4 Newton Stewart Athletic v Q.O.S. Wanderers
Sep07 8-0 Moffat v Dumfries
Sep07 3-11 Mid-Annandale v 5th K.R.V.
bye Dumfries Harp
Second Round
Ayrshire
Sep28 2-1 Lanemark v Hurlford
Sep28 3-2 Stevenston Thistle v Annbank
Sep28 5-0 Kilbirnie v Newmilns
Sep28 0-2 Lugar Boswell v Ayr
bye Ayr Athletic
Dumbartonshire
Sep28 5-2 Union (Dumbarton) v Kirkintilloch Athletic
Sep28 1-2 Renton v Dumbarton
Sep28 4-1 Vale of Leven v Methlan Park
Sep28 3-4 Duntocher Harp v Vale of Leven Wanderers
East of Scotland
Sep28 1-4 Bellstane Birds v Heart of Midlothian
Sep28 2-2 Broxburn v Leith Athletic
Oct05 2-1 Leith Athletic v Broxburn
Sep28 4-3 Hibernian v Mossend Swifts
bye Champfleurie, Edinburgh University
Fifeshire
w/o Dunfermline Athletic v Dunfermline scr
Sep28 3-3 Lassodie v Cowdenbeath protested
w/o Cowdenbeath v Lassodie L. disqualified
Renfrewshire
Sep28 10-1 Abercorn v Thornliebank
Sep28 6-0 St Mirren v Kilbarchan
Sep28 8-0 Port Glasgow Athletic v Greenock Abstainers
Sep28 2-10 1st Renfrewshire R.V. v Greenock Morton
bye Pollockshaws
Glasgow and District
Sep28 1-2 Clyde v Northern
Sep28 0-2 Battlefield v Thistle (Glasgow)
Sep28 0-11 Summerton Athletic v Queen's Park
Sep28 9-3 3rd L.R.V. v Maryhill
Sep28 1-1 Cowlairs v Linthouse
Oct05 3-2 Linthouse v Cowlairs
Sep28 0-13 Kelvinside Athletic v Rangers
Lanarkshire
Sep28 6-2 Carfin Shamrock v Motherwell
Sep28 1-1 Royal Albert v Cambuslang
Oct05 4-1 Cambuslang v Royal Albert
Sep28 5-2 Airdrieonians v Uddingston
bye Wishaw Thistle
Forfarshire
Sep28 1-7 Lochee v Forfar Athletic
Sep28 0-2 Dundee Wanderers v East End
Sep28 5-6 Harp (Dundee) v Our Boys (Dundee)
Northern Counties
Sep28 2-1 Aberdeen v Orion
Stirlingshire
Sep28 4-4 Camelon v Grangemouth
Oct05 7-2 Grangemouth v Camelon
Sep28 3-7 Campsie v Alloa Athletic
Sep28 5-2 Falkirk v King's Park
Sep28 1-4 Laurieston v East Stirlingshire
bye Kilsyth Wanderers
Perthshire
Sep28 4-9 Vale of Athole v Dunblane
Sep28 2-2 St Johnstone v Fair City Athletic
Oct05 3-2 Fair City Athletic v St Johnstone
Argyllshire
w/o Oban v Lochgilphead scr
Southern Counties
Sep28 4-1 Moffat v 5th K.R.V.
Sep28 1-5 Dumfries Harp v Q.O.S. Wanderers
Third Round
Glasgow, Dumbartonshire and Lanarkshire
Oct19 2-2 Thistle (Glasgow) v Airdrieonians
Oct26 3-1 Airdrieonians v Thistle (Glasgow)
Oct19 1-2 Union (Dumbarton) v Cambuslang protested
Nov02 6-0 Cambuslang v Union (Dumbarton)
Oct19 2-1 Northern v Carfin Shamrock abandoned second half crowd
Nov02 3-4 Northern v Carfin Shamrock at Ibrox Park
Oct19 8-0 Queen's Park v Vale of Leven Wanderers
Oct19 1-1 Dumbarton v 3rd L.R.V.
Oct19 5-8 Wishaw Thistle v Linthouse
Oct26 1-0 3rd L.R.V. v Dumbarton
Oct19 0-0 Rangers v Vale of Leven
Oct26 3-2 Vale of Leven v Rangers
Renfrewshire and Ayrshire
Oct19 3-4 Port Glasgow Athletic v Kilbirnie
Oct19 4-3 Lanemark v Ayr Athletic
Oct19 5-2 Abercorn v Stevenston Thistle
Oct19 5-1 St Mirren v Pollockshaws
Oct19 1-4 Greenock Morton v Ayr
Forfarshire and Northern Counties
Oct19 2-3 Our Boys (Dundee) v East End
Oct19 5-3 Aberdeen v Forfar Athletic
Perthshire
Oct19 3-0 Dunblane v Fair City Athletic
Edinburghshire and Fifeshire
Oct19 1-9 Edinburgh University v Leith Athletic
Oct19 0-5 Champfleurie v Heart of Midlothian
Oct19 4-4 Dunfermline Athletic v Hibernian
Oct26 11-1 Hibernian v Dunfermline Athletic
bye Cowdenbeath
Stirlingshire and Argyllshire
Oct19 3-0 Alloa Athletic v Oban
Oct19 2-2 Grangemouth v Kilsyth Wanderers
Oct26 0-1 Kilsyth Wanderers v Grangemouth
Oct19 1-6 Falkirk v East Stirlingshire
Southern Counties
Oct19 4-4 Moffat v Q.O.S. Wanderers
Oct26 5-5 Q.O.S. Wanderers v Moffat both qualified
Fourth Round
Nov09 8-2 St Mirren v* Lanemark
Nov09 4-6 Dunblane v Cowdenbeath
Nov09 3-7 Q.O.S. Wanderers v Hibernian
Nov09 2-0 3rd L.R.V. v Linthouse
Nov09 5-2 Kilbirnie v East Stirlingshire
Nov09 2-3 Airdrieonians v Abercorn
Nov09 9-1 Heart of Midlothian v Alloa Athletic
Nov09 2-2 Ayr v Leith Athletic
Nov16 4-1 Leith Athletic v Ayr
Nov09 1-7 Grangemouth v Vale of Leven
Nov09 3-2 East End v Cambuslang at East Dock Street Park protested
Nov23 3-2 East End v Cambuslang at Rollo's Pier
Nov09 4-2 Moffat v Carfin Shamrock
Nov09 1-13 Aberdeen v Queen's Park
Fifth Round
Nov30 2-8 Cowdenbeath v Abercorn
Nov30 1-0 Queen's Park v St Mirren
Nov30 3-1 Vale of Leven v Heart of Midlothian
Nov30 2-2 Moffat v East End
Dec07 5-1 East End v Moffat
bye Hibernian, 3rd L.R.V., Kilbirnie,
Leith Athletic
Sixth Round
Dec21 4-0 Vale of Leven v East End
Dec21 6-2 Abercorn v Hibernian
Dec21 1-4 Kilbirnie v 3rd L.R.V.
Dec21 1-0 Queen's Park v Leith Athletic
Semi-finals
Jan18 2-0 Queen's Park v Abercorn at Hampden Park
Jan18 3-0 Vale of Leven v 3rd L.R.V. at Alexandria
Final
Feb15 1-1 Queen's Park v Vale of Leven at Ibrox Park
Feb22 2-1 Queen's Park v Vale of Leven at Ibrox Park