Season 1887-88

First Round
Glasgow and Suburbs
Sep03 10-0 Partick Thistle v Westbourne
Sep03 4-1 Pollockshields Athletic v United Abstainers
Sep03 4-1 Rangers v Battlefield
Sep03 6-3 Kelvinside Athletic v St Andrew's (Pollockshields)
Sep03 5-1 Northern v Govan Athletic
Sep03 3-3 Linthouse v Whitefield
Sep10 2-1 Whitefield v Linthouse
Sep03 1-2 3rd L.R.V. v Cowlairs protested
Sep17 1-4 3rd L.R.V. v Cowlairs
Sep03 0-7 Clyde v Queen's Park
Sep03 0-10 Carrick (Partick) v Thistle (Glasgow)
bye Southern Athletic, Glasgow University
Renfrewshire
Aug27 11-0 Port Glasgow Athletic v* Greenock Rangers
Sep03 5-1 Lochwinnoch v Pollockshaws
Sep03 scr Paisley Athletic v Neilston w/o
Sep03 0-4 Kilbarchan v Arthurlie
Sep03 5-2 Dykebar v Greenock Morton
Sep03 1-8 1st Renfrewshire R.V. v Renfrew
Sep03 9-0 Abercorn v* Johnstone Harp
Sep03 1-2 Thornliebank v St Mirren
Edinburghshire
Sep03 5-0 Hibernian v Broxburn Thistle
Sep03 5-0 Erin Rovers (Bathgate) v Bellstane Birds
Sep03 0-4 Broxburn Shamrock v Mossend Swifts M.S. disqualified
Sep03 9-0 West Calder v* Athenians
Sep03 4-1 Heart of Midlothian v Norton Park
Sep03 4-1 Bo'ness v Leith Athletic
Sep03 3-2 St Bernard's v Armadale
Ayrshire
Sep03 w/o Ayr v Monkcastle scr
Sep03 3-3 Maybole v 2nd Ayrshire R.V.
Sep10 4-6 2nd Ayrshire R.V. v Maybole
Sep03 w/o Hurlford v Annbank scr
Sep03 9-0 Lugar Boswell v Dalry
w/o Kilbirnie v Lanemark scr
Sep03 8-2 Kilmarnock v Ayr Thistle
bye Mauchline
Dumbartonshire
Sep03 3-2 Jamestown v Vale of Leven Hibernian protested
Sep17 2-2 Vale of Leven Hibernian v Jamestown
Sep24 3-1 Jamestown v Vale of Leven Hibernian
Sep03 w/o Vale of Leven v Kirkintilloch Harp scr
Sep01 10-0 Dumbarton v Dunbritton
Sep03 0-6 Union (Dumbarton) v Renton
Sep03 1-6 Bonhill v Dumbarton Athletic
Sep03 5-1 Kirkintilloch Athletic v Kirkintilloch Central
Sep03 7-2 Vale of Leven Wanderers v Methlan Park
Lanarkshire
Sep03 6-4 Cambuslang Hibernian v Hamilton Hibernian
Sep03 12-0 Albion Rovers v Airdriehill
Sep03 4-1 Rutherglen v* Clydesdale (Lanarkshire)
Sep03 4-0 Carfin Shamrock v Shettleston
Sep03 2-5 Uddingston v Royal Albert
Sep03 w/o Plains v Tollcross scr
Sep03 2-3 Drumpellier v Motherwell
Sep03 scr Hamilton Academical v Cambuslang w/o
Sep03 8-0 Airdrieonians v Dykehead
Stirlingshire
Sep03 4-1 Falkirk v Kilsyth Wanderers
Sep03 1-5 King's Park v Camelon
Sep03 4-3 Grahamston v Redding Athletic G. disqualified
Sep03 2-5 Grangemouth v East Stirlingshire
Sep03 3-4 Vale of Bannock v Campsie
Sep03 5-4 Slamannan v Laurieston
Fifeshire
Sep03 6-2 Alloa Athletic v Cowdenbeath
Sep03 4-2 Burntisland Thistle v Dunfermline Athletic B.T. disqualified
Sep03 3-2 Dunfermline v Lassodie D. disqualified
Northern Counties
Sep03 6-3 Strathmore (Dundee) v Forfar Athletic
Sep03 7-0 Dundee Wanderers v Lochee
Sep03 5-7 Broughty v Montrose
Sep03 1-13 Strathmore (Arbroath) v East End
Sep03 1-2 Lindertis v Harp (Dundee) H. disqualified
Sep03 18-0 Arbroath v Orion
Sep03 4-9 Aberdeen v Our Boys (Dundee)
bye Aberdeen Rovers
Perthshire
Sep03 3-9 Erin Rovers (Perth) v St Johnstone
Sep03 1-7 Caledonian Rangers v Crieff
Sep03 2-3 Dunblane v Fair City Athletic
Sep03 9-2 Coupar Angus v Our Boys (Blairgowrie)
Argyllshire
Sep03 1-9 Lochgilphead v Oban
Southern Counties
Sep03 6-0 Q.O.S. Wanderers v Vale of Nith
Sep03 7-1 Moffat v Newcastleton
Sep03 5-0 5th K.R.V. v Thornhill
bye Nithsdale
Second Round
Glasgow and District
Sep24 9-1 Cowlairs v Southern Athletic
Sep24 2-1 Partick Thistle v Rangers
Sep24 9-0 Queen's Park v Kelvinside Athletic
Sep24 6-0 Thistle (Glasgow) v Glasgow University
Sep24 2-0 Whitefield v Pollockshields Athletic
Sep24 6-3 Northern v Shettleston S. reinstated
Renfrewshire
Sep24 6-0 Abercorn v Neilston
Sep24 3-3 Arthurlie v St Mirren
Oct01 4-1 St Mirren v Arthurlie
Sep24 2-5 Lochwinnoch v Dykebar
Sep24 3-3 Renfrew v Port Glasgow Athletic
Oct01 5-3 Port Glasgow Athletic v Renfrew
Edinburghshire
Sep24 0-6 Erin Rovers (Bathgate) v Hibernian
Sep24 5-1 Bo'ness v West Calder
Sep24 1-1 St Bernard's v Broxburn Shamrock
Oct01 1-4 Broxburn Shamrock v St Bernard's
bye Heart of Midlothian
Dumbartonshire
Sep24 1-5 Dumbarton v Vale of Leven
Oct01 7-1 Jamestown v Kirkintilloch Athletic
Sep24 4-2 Renton v Dumbarton Athletic
bye Vale of Leven Wanderers
Ayrshire
Sep24 3-0 Kilbirnie v Mauchline
Sep24 0-13 Maybole v Ayr
Sep24 9-1 Hurlford v Lugar Boswell
bye Kilmarnock
Lanarkshire
Sep24 3-1 Carfin Shamrock v Motherwell
Sep24 3-6 Rutherglen v Albion Rovers
Sep24 2-0 Cambuslang v Royal Albert
Sep24 3-0 Airdrieonians v Cambuslang Hibernian
bye Plains
Stirlingshire
Sep24 2-2 Falkirk v Campsie
Oct01 2-2 Campsie v Falkirk both qualified
Sep24 0-17 Redding Athletic v Camelon
Sep24 1-6 Slamannan v East Stirlingshire
Fifeshire
Sep24 0-1 Alloa Athletic v Dunfermline Athletic
bye Lassodie
Northern Counties
Sep24 10-0 Dundee Wanderers v* Aberdeen Rovers
Sep24 3-2 Lindertis v East End
Sep24 5-3 Our Boys (Dundee) v Montrose
Sep24 3-1 Arbroath v Strathmore (Dundee)
Perthshire and Argyllshire
Sep24 3-0 Fair City Athletic v St Johnstone
Sep24 w/o Coupar Angus v Crieff scr
bye Oban
Southern Counties
Sep24 4-4 Moffat v Q.O.S. Wanderers
Oct01 7-4 Q.O.S. Wanderers v Moffat
Sep24 2-9 Nithsdale v 5th K.R.V.
Third Round
Glasgow and District, Dumbartonshire, Stirlingshire and Lanarkshire
Oct15 2-2 Falkirk v Carfin Shamrock
Oct22 3-0 Carfin Shamrock v Falkirk
Oct15 9-0 Vale of Leven Wanderers v Plains
Oct15 3-0 Queen's Park v Jamestown
Oct15 0-8 Camelon v Renton
Oct15 8-1 Cowlairs v Campsie
Oct15 3-0 Vale of Leven v Airdrieonians
Oct15 2-0 Thistle (Glasgow) v Whitefield
Oct15 0-0 East Stirlingshire v Cambuslang
Oct22 4-2 Cambuslang v East Stirlingshire
Oct15 3-4 Northern v Albion Rovers
bye Partick Thistle
Edinburgh and Fifeshire
Oct15 1-1 Heart of Midlothian v Hibernian
Oct22 1-3 Hibernian v Heart of Midlothian
Oct15 w/o St Bernard's v Dunfermline Athletic scr
Oct15 1-3 Lassodie v Bo'ness
Ayrshire and Renfrewshire
Oct15 1-3 Kilbirnie v Abercorn
Oct15 2-4 Hurlford v St Mirren
Oct15 4-0 Ayr v Port Glasgow Athletic
Oct15 2-2 Dykebar v Kilmarnock
Oct22 9-1 Kilmarnock v Dykebar
Perthshire and Northern Counties
Oct15 1-5 Oban v Arbroath
Oct15 8-0 Dundee Wanderers v Coupar Angus
Oct15 0-5 Fair City Athletic v Our Boys (Dundee)
bye Lindertis
Southern Counties
Oct15 2-6 5th K.R.V. v Q.O.S. Wanderers
Fourth Round
Nov05 3-2 Ayr v Vale of Leven
Nov05 2-2 Partick Thistle v Kilmarnock
Nov12 1-4 Kilmarnock v Partick Thistle
Nov05 1-13 Lindertis v Renton
Nov05 1-1 Heart of Midlothian v St Mirren
Nov12 2-2 St Mirren v Heart of Midlothian
Nov19 2-2 Heart of Midlothian v St Mirren at Merchiston Park
Nov26 2-4 Heart of Midlothian v St Mirren at Cathkin Park
Nov05 2-0 Vale of Leven Wanderers v Bo'ness
Nov05 4-3 Dundee Wanderers v Q.O.S. Wanderers
bye Cambuslang, Carfin Shamrock, Our Boys (Dundee),
Arbroath, Cowlairs, Albion Rovers, Abercorn,
St Bernard's, Thistle (Glasgow), Queen's Park
Fifth Round
Nov26 4-1 Our Boys (Dundee) v Albion Rovers abandoned 85min A.R. refused to play
Nov26 0-2 Partick Thistle v Queen's Park
Nov26 5-1 Arbroath v Cowlairs
Nov26 9-0 Abercorn v St Bernard's
Nov26 10-0 Cambuslang v Ayr
Dec03 2-3 St Mirren v Renton
Nov26 2-9 Thistle (Glasgow) v Vale of Leven Wanderers
Nov26 5-2 Dundee Wanderers v Carfin Shamrock
Sixth Round
Dec17 3-1 Abercorn v Arbroath
Dec17 5-1 Renton v Dundee Wanderers
Dec17 6-0 Cambuslang v Our Boys (Dundee)
Dec17 7-1 Queen's Park v Vale of Leven Wanderers
Semi-finals
Jan14 3-1 Renton v Queen's Park at Renton
Jan14 1-1 Abercorn v Cambuslang at Blackstoun Park
Jan21 10-1 Cambuslang v Abercorn at Whitefield Park
Final
Feb04 1-6 Cambuslang v Renton at Hampden Park
Football in Vale of Leven