Season 1886-87

First Round
Glasgow and District
Sep11 2-1 Pollockshields Athletic v St Andrew's (Pollockshields) protested
Sep25 4-1 St Andrew's (Pollockshields) v Pollockshields Athletic
Sep11 9-1 Rangers v Govan Athletic
Sep11 0-2 Battlefield v Cowlairs
Sep11 2-3 Partick Thistle v Queen's Park
Sep11 13-0 Thistle (Glasgow) v Blairvaddick
Sep11 0-2 Carrick (Partick) v Westbourne
Sep11 4-0 Linthouse v Southern Athletic
Sep11 1-4 Northern v 3rd L.R.V.
Sep11 1-2 Kelvinside Athletic v Whitefield
Sep11 5-1 Clyde v* St Peter's
Renfrewshire
Sep11 0-6 Lochwinnoch v Greenock Morton
Sep11 6-2 Johnstone v Cartvale
Sep11 3-0 St Mirren v Arthurlie friendly
Sep18 5-3 St Mirren v Arthurlie
Sep11 3-4 Greenock Rangers v 1st Renfrewshire R.V. 1st. R.R.V. disqualified
Sep11 3-2 Thornliebank v Neilston
scr Woodvale v Pollockshaws w/o
Sep11 3-3 Renfrew v Abercorn
Sep18 9-0 Abercorn v Renfrew
Sep11 10-1 Port Glasgow Athletic v Johnstone Harp
Ayrshire
Sep11 2-3 Ayr v Hurlford
Sep11 5-2 Dalry v Ayr Rovers
Sep11 3-4 Annbank v Kilbirnie
Sep11 w/o Kilmarnock v Cumnock scr
w/o Lugar Boswell v Maybole scr
Sep11 1-3 Monkcastle v Lanemark
Dumbartonshire
Sep11 8-0 Dumbarton Athletic v Duntocher abandoned 75min Dun. gave up
Sep11 w/o Renton v Kirkintilloch Harp scr
Sep11 scr Dunbritton v Lenzie w/o
Sep11 9-0 Vale of Leven v Kirkintilloch Athletic
Sep11 6-3 Vale of Leven Wanderers v Jamestown V.o.L.W. disqualified
Sep11 4-2 Yoker v Union (Dumbarton)
Sep11 5-0 Dumbarton v Vale of Leven Hibernian
Sep11 1-8 Kirkintilloch Central v Bonhill
Edinburghshire
Sep11 3-2 St Bernard's v Bo'ness
Sep11 w/o Newcastleton v Norton Park scr
Sep11 2-2 Bellstane Birds v Broxburn Thistle
Sep18 4-1 Broxburn Thistle v Bellstane Birds
Sep11 1-3 West Calder v Armadale
Sep11 5-1 Hibernian v Durhamtown Rangers
Sep11 1-7 Edina v Heart of Midlothian
Sep11 1-2 Broxburn Shamrock v Mossend Swifts
Stirlingshire
Sep11 0-2 Grahamston v Laurieston
Sep11 6-3 East Stirlingshire v Camelon
Sep11 3-3 Thistle (Longcroft) v Vale of Bannock
Sep18 2-0 Vale of Bannock v Thistle (Longcroft)
Sep11 10-0 Campsie v Dunipace
Sep11 1-3 King's Park v Falkirk
Sep11 4-3 Slamannan v* Avondale (Campsie)
Fifeshire
Sep11 w/o Burntisland Thistle v Dunfermline scr
Sep11 4-8 Dunfermline Athletic v Alloa Athletic
bye Cowdenbeath
Lanarkshire
Sep11 0-3 Tollcross v Royal Albert R.A. disqualified
Sep11 2-0 Rutherglen v Drumpellier
Sep11 w/o Hamilton Academical v Wishaw Swifts scr
Sep11 5-0 Airdrieonians v Airdriehill
Sep11 1-5 Clydesdale (Lanarkshire) v Albion Rovers
Sep11 6-1 Cambuslang v Motherwell
Sep11 3-3 Shettleston v Carfin Shamrock
Sep18 3-0 Carfin Shamrock v Shettleston
bye Cambuslang Hibernian
Perthshire
Sep11 w/o Coupar Angus v Fair City Athletic scr
Sep11 3-3 St Johnstone v Erin Rovers (Perth)
Sep18 7-1 Erin Rovers (Perth) v St Johnstone
Sep11 12-0 Dunblane v Crieff
Sep11 w/o Oban v Our Boys (Blairgowrie) scr
bye Caledonian Rangers
Northern Counties
Sep11 scr Aberdeen v East End w/o
Sep11 3-0 Strathmore (Arbroath) v Strathmore (Dundee)
Sep11 3-4 Lindertis v Harp (Dundee)
Sep11 20-0 Arbroath v Orion
Sep11 2-7 Dundee Wanderers v Broughty
Sep18 2-5 Our Boys (Dundee) v Forfar Athletic
Southern Counties
Sep11 w/o Q.O.S. Wanderers v Nithsdale scr
Sep11 w/o Vale of Nith v Vale of Annan scr
Sep11 w/o 5th K.R.V. v Thornhill scr
bye Moffat
Second Round
Glasgow and Suburbs
Oct02 5-2 Rangers v Westbourne
Oct02 1-4 Linthouse v 3rd L.R.V.
Oct02 12-0 Thistle (Glasgow) v St Andrew's (Pollockshields)
Oct02 7-0 Queen's Park v Whitefield
Oct02 4-3 Clyde v Cowlairs
Edinburghshire
Oct02 1-2 Broxburn Thistle v Heart of Midlothian
Oct02 1-5 Newcastleton v Armadale
Oct02 1-1 Mossend Swifts v Hibernian
Oct09 3-0 Hibernian v Mossend Swifts
bye St Bernard's
Stirlingshire
Oct02 0-3 Slamannan v Campsie
Oct02 1-3 Laurieston v Falkirk
w/o East Stirlingshire v Vale of Bannock scr
Renfrewshire
Oct02 8-2 Abercorn v Greenock Rangers
Oct02 4-0 Johnstone v Pollockshaws
Oct02 2-3 St Mirren v Port Glasgow Athletic
Oct02 0-2 Thornliebank v Greenock Morton
Ayrshire
Oct02 3-2 Lugar Boswell v Dalry protested
Oct16 6-1 Lugar Boswell v Dalry
Oct02 10-2 Kilmarnock v Lanemark
Oct02 3-2 Hurlford v Kilbirnie
Dumbartonshire
Oct02 2-0 Renton v Dumbarton Athletic
Oct02 0-13 Lenzie v Vale of Leven
Oct02 1-2 Bonhill v Jamestown
Oct02 4-0 Dumbarton v Yoker
Fifeshire
Oct02 3-3 Burntisland Thistle v Cowdenbeath
Oct16 3-0 Cowdenbeath v Burntisland Thistle
bye Alloa Athletic
Lanarkshire
Oct02 3-2 Airdrieonians v Carfin Shamrock A. disqualified
Oct02 1-1 Rutherglen v Cambuslang
Oct09 6-1 Cambuslang v Rutherglen
Oct02 7-0 Albion Rovers v Dykehead D. admitted Second Round
Oct02 3-1 Cambuslang Hibernian v Hamilton Academical
bye Tollcross
Perthshire
Oct02 4-4 Caledonian Rangers v Erin Rovers (Perth)
Oct09 6-1 Erin Rovers (Perth) v Caledonian Rangers
Oct02 8-1 Dunblane v Oban
bye Coupar Angus
Northern Counties
Oct02 5-4 East End v Broughty
Oct02 3-3 Strathmore (Arbroath) v Harp (Dundee)
Oct09 3-3 Harp (Dundee) v Strathmore (Arbroath) both qualified
Oct02 2-5 Forfar Athletic v Arbroath
Southern Counties
Oct02 3-5 Moffat v 5th K.R.V.
Oct02 12-2 Q.O.S. Wanderers v Vale of Nith
Third Round
Glasgow, Dumbartonshire, Stirlingshire and Lanarkshire
Oct23 5-1 Cambuslang Hibernian v Jamestown
Oct23 w/o Dumbarton v Tollcross scr
Oct23 1-3 East Stirlingshire v Clyde
Oct23 3-8 Falkirk v Queen's Park
Oct23 3-1 3rd L.R.V. v Renton
Oct23 7-4 Vale of Leven v Campsie
Oct23 0-2 Rangers v Cambuslang
Oct23 4-2 Albion Rovers v Thistle (Glasgow)
bye Carfin Shamrock
Edinburghshire and Fifeshire
Oct23 5-2 St Bernard's v Armadale
Oct23 5-1 Hibernian v Heart of Midlothian
Oct23 6-1 Cowdenbeath v Alloa Athletic
Renfrewshire and Ayrshire
Oct23 0-5 Johnstone v Hurlford
Oct23 1-5 Abercorn v Port Glasgow Athletic
Oct23 7-2 Kilmarnock v Lugar Boswell
bye Greenock Morton
Perthshire and Northern Counties
Oct23 3-2 Erin Rovers (Perth) v Coupar Angus
Oct23 3-3 East End v Dunblane
Oct28 w/o Dunblane v East End scr
Oct23 1-8 Strathmore (Arbroath) v Harp (Dundee)
bye Arbroath
Southern Counties
Oct23 6-3 Q.O.S. Wanderers v 5th K.R.V.
Fourth Round
Nov13 1-6 Albion Rovers v Cambuslang
Nov13 8-2 Q.O.S. Wanderers v Arbroath
Nov13 5-1 St Bernard's v Erin Rovers (Perth)
Nov06 11-0 Greenock Morton v Carfin Shamrock
Nov13 0-3 Cowdenbeath v Cambuslang Hibernian
bye Kilmarnock, Hibernian, Clyde, Dunblane,
Harp (Dundee), Vale of Leven, Dumbarton,
Port Glasgow Athletic, 3rd L.R.V., Hurlford,
Queen's Park
Fifth Round
Dec04 7-3 Hibernian v Q.O.S. Wanderers
Nov27 2-0 Vale of Leven v Cambuslang Hibernian
Dec04 0-0 Clyde v 3rd L.R.V.
Dec11 4-2 3rd L.R.V. v Clyde
Dec04 1-1 Queen's Park v Cambuslang
Dec11 4-5 Cambuslang v Queen's Park
Dec04 5-1 Hurlford v Greenock Morton
Dec04 6-0 Kilmarnock v Dunblane
Dec04 6-2 Port Glasgow Athletic v St Bernard's
Dec04 w/o Dumbarton v Harp (Dundee) scr
Sixth Round
Dec25 1-3 Port Glasgow Athletic v Vale of Leven
Dec25 0-5 Kilmarnock v Queen's Park
Dec25 1-2 3rd L.R.V. v Hibernian
Dec25 0-0 Hurlford v Dumbarton
Jan08 1-2 Dumbarton v Hurlford protested
Jan22 3-1 Dumbarton v Hurlford
Semi-finals
Jan29 1-2 Queen's Park v Dumbarton at Hampden Park
Jan22 3-1 Hibernian v Vale of Leven at Easter Road
Final
Feb12 1-2 Dumbarton v Hibernian at Hampden Park