Season 1885-86

First Round
Glasgow and Suburbs
Sep12 3-1 Cambridge v Southern Athletic protested
Sep26 1-2 Southern Athletic v Cambridge
Sep12 1-0 Clyde v Rangers
Sep12 3-1 Whitefield v Dennistoun Athletic
w/o Glasgow University YMCA AC v Eastern scr
w/o Pollockshields Athletic v Partick scr
Sep12 9-1 3rd L.R.V. v Shawlands
Sep12 11-0 Thistle (Glasgow) v* Westbourne
Sep12 0-2 Battlefield v Cowlairs at Kinning Park
w/o St Andrew's (Pollockshields) v 10th Lanarkshire R.V. scr
Aug29 16-0 Queen's Park v St Peter's
Sep12 11-0 Partick Thistle v* Granton
Sep12 4-1 Northern v* Linthouse
bye Pilgrims
Renfrewshire
Sep12 5-1 Johnstone v Greenock Rangers G. walked off in the 2nd half
Sep12 2-3 Mearns Athletic v Woodvale
Sep19 2-0 Abercorn v St Mirren
Sep12 2-1 Cartvale v Greenock Morton
w/o Arthurlie v Olympic scr
Sep12 1-0 Renfrew v Greenock Northern
Sep12 1-11 Greenock Southern v Neilston
Sep12 4-1 Port Glasgow Athletic v 1st Renfrewshire R.V.
Sep12 2-2 Paisley Hibernian v Thornliebank
Sep19 2-0 Thornliebank v Paisley Hibernian
Ayrshire
Sep12 7-0 Ayr v Maybole
Sep12 4-1 Lanemark v Monkcastle protested
Sep26 2-0 Monkcastle v Lanemark
Sep12 0-8 Ayr Rovers v Dalry
Sep12 5-1 Hurlford v Cumnock
Sep12 7-1 Kilmarnock v Annbank
Sep12 2-3 Mauchline v Lugar Boswell
Dumbartonshire
Sep12 1-1 Lenzie v Bonhill
Sep19 6-0 Bonhill v Lenzie
Sep19 3-1 Dumbarton v Vale of Leven Wanderers
Sep12 4-4 Albion v Jamestown
Sep19 0-1 Jamestown v Albion
w/o Vale of Leven v Dunbritton scr
scr Levendale v Rock w/o
Sep12 5-1 Yoker v Union (Dumbarton) protested
Sep26 1-0 Union (Dumbarton) v Yoker
Sep12 0-14 Kirkintilloch Athletic v Renton
Sep12 - Helensburgh v Dumbarton Athletic protested - goal post height
Sep26 2-3 Helensburgh v Dumbarton Athletic
Edinburghshire
w/o West Calder v Newcastleton scr
Sep05 9-0 Hibernian v* Edina
Sep12 1-1 Broxburn Shamrock v Bo'ness
Sep19 5-1 Bo'ness v Broxburn Shamrock
Sep12 6-2 Norton Park v Glencairn
Sep12 5-2 Heart of Midlothian v St Bernard's protested
Sep26 1-0 Heart of Midlothian v St Bernard's
Stirlingshire
Sep12 6-1 East Stirlingshire v Campsie
Sep12 1-3 Camelon v Falkirk
Sep12 3-1 King's Park v Avondale (Campsie)
Sep12 2-2 Grasshoppers v* Grahamston
Sep19 2-4 Grahamston v Grasshoppers
Sep12 4-2 Dunipace v Campsie Central
bye Alloa Athletic
Lanarkshire
Sep12 6-8 Alpha v Cambuslang Hibernian
Sep12 2-4 Clydesdale (Lanarkshire) v Tollcross
w/o Hamilton Academical v West Benhar scr
Sep12 0-2 Rutherglen v Wishaw Swifts
Sep12 1-7 Shettleston v Cambuslang
Sep26 4-2 Airdrieonians v Royal Albert
Sep12 6-2 Albion Rovers v Drumpellier
bye Dykehead
Northern Counties
Sep12 3-1 Forfar Athletic v Angus
Sep12 36-0 Arbroath v* Bon Accord  
Sep12 35-0 Harp (Dundee) v Aberdeen Rovers
Sep05 7-0 Strathmore (Arbroath) v* Aberdeen
Sep12 3-3 West End (Dundee) v Broughty
Sep19 3-3 Broughty v West End (Dundee) both qualified
Sep12 3-3 East End v Strathmore (Dundee)
Sep19 1-4 Strathmore (Dundee) v East End
Sep12 4-2 Our Boys (Dundee) v* Coupar Angus
Fifeshire and Perthshire
Sep12 9-1 Vale of Teith v Oban
w/o Cowdenbeath v Aberfeldy Breadalbane scr
w/o Dunblane v Dunfermline scr
Sep12 0-7 Crieff v Dunfermline Athletic
Southern Counties
Sep12 4-0 5th K.R.V. v Vale of Nith
w/o Thornhill v Moffat scr
bye Q.O.S. Wanderers
Second Round
Glasgow and Suburbs
Oct03 1-0 Queen's Park v Pilgrims
Oct03 3-2 Cowlairs v Pollockshields Athletic
Oct03 2-3 Clyde v Thistle (Glasgow)
Oct03 6-0 St Andrew's (Pollockshields) v Cambridge
Oct03 7-2 Northern v Whitefield
Oct03 1-8 Glasgow University YMCA AC v 3rd L.R.V.
bye Partick Thistle
Renfrewshire
Oct03 0-3 Renfrew v Abercorn
Oct03 1-2 Johnstone v Thornliebank
Oct03 2-0 Arthurlie v Woodvale
Oct03 1-1 Port Glasgow Athletic v Neilston
Oct10 0-2 Neilston v Port Glasgow Athletic
bye Cartvale
Ayrshire
Oct03 2-4 Monkcastle v Ayr
Oct03 6-2 Dalry v Lugar Boswell
Oct03 3-4 Kilmarnock v Hurlford protested
Oct17 1-1 Kilmarnock v Hurlford
Oct24 - Kilmarnock v Hurlford K. failed to appear
Oct31 1-1 Hurlford v Kilmarnock at Springvale Park abandoned 80min crowd
Nov07 2-2 Hurlford v Kilmarnock a.e.t. 2-2
Nov14 1-5 Kilmarnock v Hurlford at Rugby Park
Dumbartonshire
Oct03 7-0 Dumbarton v Union (Dumbarton)
Oct03 2-7 Dumbarton Athletic v Renton
scr Rock v Albion w/o
Oct03 10-0 Vale of Leven v Bonhill
Edinburghshire
Oct03 7-1 Bo'ness v Norton Park
Oct03 2-1 Hibernian v Heart of Midlothian
bye West Calder
Stirlingshire
Oct03 1-6 Grasshoppers v East Stirlingshire
Oct03 7-1 King's Park v Dunipace
Oct03 0-4 Falkirk v Alloa Athletic
Lanarkshire
Oct03 2-2 Albion Rovers v Wishaw Swifts
Oct10 5-0 Wishaw Swifts v Albion Rovers
Oct03 15-2 Airdrieonians v Cambuslang Hibernian
Oct03 scr Hamilton Academical v Cambuslang w/o
Oct03 3-1 Dykehead v Tollcross D. disqualified
Northern Counties
Oct03 4-5 West End (Dundee) v Strathmore (Arbroath)
Oct03 9-1 Arbroath v Forfar Athletic
Oct03 4-1 Harp (Dundee) v Our Boys (Dundee)
Oct03 2-2 East End v Broughty
Oct10 3-8 Broughty v East End protested
Oct17 1-2 Broughty v East End
Fifeshire and Perthshire
w/o Vale of Teith v Cowdenbeath scr
Oct03 10-0 Dunblane v Dunfermline Athletic
Southern Counties
Oct03 3-1 5th K.R.V. v Q.O.S. Wanderers protested
Oct17 4-3 Q.O.S. Wanderers v 5th K.R.V.
bye Thornhill
Third Round
Glasgow and Suburbs, Dumbartonshire and Stirlingshire
Oct24 0-12 Alloa Athletic v Partick Thistle
Oct24 2-1 Cowlairs v Northern
Oct24 0-3 East Stirlingshire v Queen's Park
Oct24 3-0 Dumbarton v Thistle (Glasgow)
Oct31 11-0 3rd L.R.V. v St Andrew's (Pollockshields)
Oct24 0-1 Albion v Renton
w/o Vale of Leven v King's Park scr
Renfrewshire and Ayrshire
Oct24 1-1 Cartvale v Port Glasgow Athletic
Oct31 4-2 Port Glasgow Athletic v Cartvale
Nov21 5-0 Arthurlie v Hurlford
Oct24 1-6 Dalry v Ayr
Oct24 1-5 Thornliebank v Abercorn
Lanarkshire and Edinburghshire
Oct24 3-0 Wishaw Swifts v West Calder
Oct24 6-0 Hibernian v Bo'ness
Oct24 8-2 Airdrieonians v Tollcross
bye Cambuslang
Northern Counties, Fifeshire and Perthshire
Oct24 3-1 Strathmore (Arbroath) v Dunblane
Oct24 7-1 Arbroath v East End
Oct24 8-1 Harp (Dundee) v Vale of Teith
Southern Counties
Oct24 8-0 Q.O.S. Wanderers v Thornhill
Fourth Round
Nov14 3-0 Dumbarton v Partick Thistle
Nov28 1-3 Q.O.S. Wanderers v Arthurlie
Nov14 9-0 Cambuslang v Wishaw Swifts
Nov14 5-3 Hibernian v Arbroath
Nov14 4-0 Renton v Cowlairs
Nov14 1-0 Queen's Park v Airdrieonians
Nov14 3-2 3rd L.R.V. v Ayr protested
Nov28 3-3 Ayr v 3rd L.R.V.
Dec05 5-1 3rd L.R.V. v Ayr
Nov14 7-2 Abercorn v Strathmore (Arbroath)
Nov14 6-0 Vale of Leven v Harp (Dundee)
bye Port Glasgow Athletic
Fifth Round
Dec05 2-2 Renton v Vale of Leven
Dec12 0-3 Vale of Leven v Renton
Dec12 1-1 3rd L.R.V. v Port Glasgow Athletic
Dec19 1-1 Port Glasgow Athletic v 3rd L.R.V.
Dec26 4-1 3rd L.R.V. v Port Glasgow Athletic at Cathkin Park
Dec05 1-2 Arthurlie v Queen's Park
Dec05 0-1 Abercorn v Cambuslang
Dec05 2-2 Dumbarton v Hibernian
Dec12 4-3 Hibernian v Dumbarton
Sixth Round
Jan16 3-2 Hibernian v Cambuslang
bye 3rd L.R.V., Renton, Queen's Park
Semi-finals
Jan23 0-2 Hibernian v Renton at Easter Road
Jan16 0-4 3rd L.R.V. v Queen's Park at Cathkin Park abandoned just after half-time
Final
Feb13 3-1 Queen's Park v Renton at Cathkin Park