Season 1884-85

First Round
Glasgow and District
Sep13 3-3 Whitefield v Thistle (Glasgow)
Sep20 3-1 Thistle (Glasgow) v Whitefield
Sep13 7-0 Possilpark v Cyrus
Sep13 6-4 Northern v* Glasgow University YMCA AC
Sep13 1-2 Clyde v Cowlairs
Sep13 3-2 3rd L.R.V. v Partick Thistle
Sep13 9-1 Partick v Eastern Athletic
Sep13 0-1 Shawlands v Granton
Sep13 4-0 Queen's Park v Pollockshields at Copeland Park
Sep13 6-2 Pollockshields Athletic v Pilgrims
Sep13 8-0 Battlefield v Kinning Park Athletic
Sep13 11-0 Rangers v* Whitehill
scr Orchard v Springburn Hibernian w/o
bye Dean Park
Renfrewshire
Sep13 1-0 Renfrew v Johnstone Rovers
Sep13 3-1 Clippens v Greenock Rovers
Sep13 2-0 Arthurlie v Olympic
Sep13 4-3 St Mirren v Neilston protested
Sep27 1-4 Neilston v St Mirren
Sep13 6-0 Thornliebank v Greenock Northern
Sep13 2-2 Greenock Morton v Abercorn
Sep20 3-4 Abercorn v Greenock Morton protested
Sep27 2-2 Abercorn v Greenock Morton both qualified
Sep13 12-1 Cartvale v Greenock Rangers
Sep13 2-3 Paisley Athletic v Greenock Southern
Sep13 6-1 Port Glasgow Athletic v* 1st Renfrewshire R.V.
scr Kilbarchan v Pollockshaws w/o
Sep13 9-1 Johnstone v* Lyle Athletic
Ayrshire
Sep13 3-2 Cumnock v Mauchline
Sep13 3-7 Dalry v Annbank
Sep20 14-0 Kilmarnock Athletic v Stewarton Cunninghame
Sep20 6-1 Kilmarnock v Hurlford protested
Sep27 3-1 Hurlford v Kilmarnock H. disqualified
Sep13 4-1 Ayr v Lugar Boswell
bye Maybole
Dumbartonshire
Sep13 2-1 Renton v Vale of Leven Wanderers
scr Lenzie v Dumbarton Athletic w/o
Sep13 1-1 Jamestown v Vale of Leven
Sep20 4-1 Vale of Leven v Jamestown
w/o Dumbarton v Levendale scr
Sep13 0-2 Rock v Yoker
w/o Albion v Dunbritton scr
Lanarkshire
Sep20 1-8 Chryston v West Benhar
Sep13 1-4 Clarkston v Hamilton Academical
Sep13 4-6 Airdrie v Shettleston
Sep13 2-6 Tollcross v Westburn
Sep13 1-4 Royal Albert v Cambuslang
w/o Airdriehill v Vale of Avon scr
Sep13 0-6 Drumpellier v Airdrieonians
Sep13 2-1 Wishaw Swifts v Dykehead protested
Sep27 2-5 Dykehead v Wishaw Swifts
Sep13 1-2 Albion Rovers v Glengowan
Stirlingshire
Sep13 1-2 Stenhousemuir v Tayavalla
Sep13 4-0 Grasshoppers v Dunipace
Sep13 0-4 Alloa Athletic v King's Park
Sep13 4-2 East Stirlingshire v Campsie
w/o Falkirk v Strathblane scr
bye Campsie Central
Edinburghshire
Sep13 0-2 Bo'ness v Hibernian
Sep13 10-2 Dunfermline v Newcastleton
Sep13 6-0 St Bernard's v Edina
Sep13 3-0 West Calder v Norton Park
bye Heart of Midlothian
Perthshire
Sep13 8-0 Dunblane v Crieff Juniors
Sep13 scr Aberfeldy Breadalbane v Vale of Teith w/o
Northern Counties
Sep13 1-4 Lindertis v Aberdeen
Sep13 1-5 Angus v Strathmore (Dundee)
Sep13 1-4 Strathmore (Arbroath) v Our Boys (Dundee)
Sep13 3-2 Arbroath v Harp (Dundee)
w/o West End (Dundee) v Perseverance scr
Sep13 8-1 East End v Coupar Angus at Rollo's Pier
Southern Counties
Sep13 0-13 Thornhill v Q.O.S. Wanderers
Sep13 2-5 Moffat v 5th K.R.V.
Sep13 1-4 Volunteer Athletic v Vale of Nith
Second Round
Glasgow and District
Oct04 2-0 Dean Park v Springburn Hibernian
Oct04 1-2 Cowlairs v Pollockshields Athletic
Oct04 2-2 3rd L.R.V. v Rangers
Oct11 0-0 Rangers v 3rd L.R.V. both qualified
Oct04 0-3 Possilpark v Battlefield
Oct04 1-3 Granton v Northern
Oct04 1-4 Thistle (Glasgow) v Queen's Park
bye Partick
Renfrewshire
Oct04 1-0 Arthurlie v Abercorn
Oct04 2-2 Greenock Southern v Pollockshaws
Oct11 3-3 Pollockshaws v Greenock Southern both qualified
Oct04 1-0 Thornliebank v Port Glasgow Athletic protested
Oct18 2-2 Port Glasgow Athletic v Thornliebank
Oct25 2-1 Thornliebank v Port Glasgow Athletic
Oct04 1-7 Clippens v Renfrew
Oct04 3-0 St Mirren v Johnstone
bye Cartvale, Greenock Morton
Ayrshire
Oct04 1-4 Maybole v Kilmarnock Athletic
Oct04 4-1 Annbank v Kilmarnock
Oct04 5-0 Ayr v Cumnock
Dumbartonshire and Stirlingshire
Oct04 14-0 Vale of Leven v Campsie Central
Oct04 17-0 Yoker v Tayavalla
Oct04 3-1 Dumbarton Athletic v King's Park
Oct04 2-10 East Stirlingshire v Renton
Oct04 2-0 Dumbarton v* Albion
Oct04 1-4 Grasshoppers v Falkirk
Lanarkshire
Oct04 9-1 West Benhar v Shettleston protested
Oct18 4-1 West Benhar v Shettleston at Airdrie
Oct04 2-2 Airdrieonians v Cambuslang
Oct11 10-2 Cambuslang v Airdrieonians
Oct04 4-1 Glengowan v Westburn
Oct04 8-2 Wishaw Swifts v Airdriehill
bye Hamilton Academical
Edinburghshire and Perthshire
Oct04 1-11 Dunfermline v Heart of Midlothian H.o.M. disqualified
Oct04 5-1 Hibernian v Vale of Teith
Oct04 0-1 West Calder v Dunblane
bye St Bernard's
Northern Counties
Oct04 8-1 Our Boys (Dundee) v West End (Dundee)
Oct04 1-1 Strathmore (Dundee) v East End
Oct11 2-5 East End v Strathmore (Dundee) abandoned 70min conceded
Oct04 1-7 Aberdeen v Arbroath
Southern Counties
Oct04 3-4 5th K.R.V. v Q.O.S. Wanderers
bye Vale of Nith
Third Round
Glasgow and District, Dumbartonshire and Stirlingshire
Oct25 4-1 Pollockshields Athletic v Dumbarton
Oct25 9-2 Renton v Northern
Oct25 2-2 Dean Park v Dumbarton Athletic at Copeland Park protested
Nov01 0-3 Dean Park v Dumbarton Athletic
Oct25 4-1 Vale of Leven v Yoker
Oct25 0-3 3rd L.R.V. v Rangers
Oct25 2-3 Queen's Park v* Battlefield
Oct25 4-2 Partick v Falkirk
Renfrewshire and Ayrshire
Oct25 5-0 Greenock Morton v Greenock Southern
Oct25 3-0 Arthurlie v Cartvale
Oct25 1-0 St Mirren v Renfrew protested
Nov08 3-0 St Mirren v Renfrew abandoned 45min protested
Nov13 6-3 St Mirren v Renfrew
Nov01 4-0 Thornliebank v Pollockshaws
Oct25 4-2 Ayr v Kilmarnock Athletic
bye Annbank
Edinburghshire and Lanarkshire
Oct25 5-1 Hibernian v Glengowan
Nov01 7-1 Wishaw Swifts v Dunfermline
Oct25 5-1 West Benhar v St Bernard's
Oct25 3-0 Cambuslang v Hamilton Academical
Forfarshire and Perthshire
Oct25 2-4 Dunblane v Arbroath
Oct25 5-1 Our Boys (Dundee) v Strathmore (Dundee)
Southern Counties
Oct25 0-6 Vale of Nith v Q.O.S. Wanderers
Fourth Round
Nov15 5-1 Hibernian v Ayr
Nov15 0-3 Pollockshields Athletic v Battlefield
Nov15 2-2 Our Boys (Dundee) v West Benhar
Nov22 8-3 West Benhar v Our Boys (Dundee)
Nov15 5-2 Annbank v Q.O.S. Wanderers
Nov15 4-3 Arbroath v Rangers protested
Dec20 1-8 Arbroath v Rangers
Nov15 1-2 Wishaw Swifts v Greenock Morton
Nov15 2-2 Cambuslang v Thornliebank
Nov22 0-0 Thornliebank v Cambuslang both qualified
Nov15 6-3 Dumbarton Athletic v Partick
Nov15 1-2 Arthurlie v Vale of Leven
Nov15 2-1 Renton v St Mirren
Fifth Round
Dec06 1-4 Dumbarton Athletic v Cambuslang
Dec06 5-1 Annbank v West Benhar
Dec06 4-0 Hibernian v Greenock Morton
bye Renton, Battlefield, Rangers,
Vale of Leven, Thornliebank
Sixth Round
Dec27 - Battlefield v Cambuslang at Kinning Park B. did not appear
Jan10 3-1 Cambuslang v* Battlefield
Dec27 5-0 Hibernian v Annbank
Dec27 5-3 Renton v Rangers
Dec27 3-4 Thornliebank v Vale of Leven
Semi-finals
Jan31 0-0 Vale of Leven v Cambuslang at Alexandria
Feb07 1-3 Cambuslang v Vale of Leven at Cambuslang
Jan24 2-3 Hibernian v Renton at Easter Road
Final
Feb21 0-0 Renton v Vale of Leven at Hampden Park
Feb28 3-1 Renton v Vale of Leven at Hampden Park