Season 1882-83

First Round
Glasgow and Suburbs
Sep09 2-4 Battlefield v Partick Thistle
Sep09 0-4 Jordanhill v Rangers
Sep09 6-5 Pollockshields Athletic v Alexandra Athletic
Sep09 12-1 Queen's Park v Thistle (Glasgow)
Sep09 0-3 South Western v 3rd L.R.V.
Sep09 4-1 Cowlairs v Whitefield
Sep16 0-4 1st Lanarkshire R.V. v Northern
Sep09 3-1 Mavisbank v Granton
Sep09 0-6 Possilpark v Pilgrims
Sep16 5-0 Partick v Petershill
Sep09 4-0 Clyde v Luton
bye Apsley, Glasgow University
Ayrshire
Sep16 7-0 Annbank v Largs Athletic
Sep09 4-1 Lugar Boswell v Kilbirnie
Sep16 0-2 Mauchline v Kilmarnock
Sep09 1-1 Portland v Hurlford
Sep16 3-2 Hurlford v Portland
Sep16 3-5 Stewarton Cunninghame v Ayr
w/o Maybole v Rankinston scr
Sep09 4-2 Beith v Beith Thistle
Sep09 2-1 Kilmarnock Athletic v* Cumnock
Lanarkshire
Sep16 2-0 Wishaw v Holytown
Sep09 1-2 Bellshill v West Benhar
Sep09 3-3 Airdrieonians v Royal Albert
Sep16 3-3 Royal Albert v Airdrieonians both qualified
Sep16 4-3 Drumpellier v Clarkston protested
Sep23 2-5 Drumpellier v Clarkston
Sep16 0-5 Hamilton Academical v Cambuslang
Sep16 0-7 Airdriehill v Shotts
Sep09 5-1 Airdrie v Plains Blue Bell
Stirlingshire
Sep16 1-5 Dunipace v Falkirk
Sep09 2-1 Milngavie v East Stirlingshire
Sep16 0-1 Lenzie v Strathblane
w/o Southfield v Aberfeldy Breadalbane scr
bye King's Park
Forfarshire
Sep09 7-2 Harp (Dundee) v Perseverance
Sep09 4-3 Arbroath v East End
Sep09 1-2 Angus v Balgay
Sep16 0-1 Strathmore (Dundee) v West End (Dundee)
Sep09 5-1 Our Boys (Dundee) v* Hibernian (Dundee)
Renfrewshire
Sep09 10-1 Abercorn v* Ladyburn
Sep16 0-3 Johnstone Athletic v Cartvale
Sep09 1-1 Woodland v Sir John Maxwell
Sep16 5-3 Sir John Maxwell v Woodland
Sep16 7-1 Thornliebank v Greenock Southern
Sep09 7-0 Arthurlie v Bute Rangers
Sep09 8-0 St Mirren v Yoker
Sep09 2-3 Clippens v Glenpatrick
Sep16 3-2 Pollock v Renfrew
Sep16 0-6 Woodside v Kilbarchan
Sep09 6-2 Johnstone v Paisley Athletic
Sep09 3-2 Port Glasgow Athletic v Lochwinnoch
Sep09 2-1 Greenock Morton v Johnstone Rovers
Dumbartonshire
Sep09+ 1-3 Alclutha v Renton
scr Kilmaronock Thistle v Dumbarton w/o
Sep09 7-1 Jamestown v Vale of Leven Hibernian
bye Vale of Leven
Edinburgh
Sep09 w/o West Calder v Kinleith scr
Sep09 1-1 Heart of Midlothian v St Bernard's
Sep16 3-4 St Bernard's v Heart of Midlothian
Sep16 8-0 Hibernian v Brunswick
w/o Addiewell v Dunfermline scr
bye Edinburgh University
Perthshire
Sep16 0-1 Vale of Atholl v Vale of Teith
Sep16 1-3 Coupar Angus v Dunblane protested
Sep23 1-6 Coupar Angus v Dunblane
Southern Counties
w/o 1st Dumfries R.V. v Dumfries Academicals scr
w/o Q.O.S. Wanderers v Lochmaben scr
Sep16 9-0 Moffat v East End Rovers
Sep16 8-0 5th K.R.V. v Drumlanrig Rangers
Second Round
Glasgow and Suburbs
Sep30 13-0 Cowlairs v* Apsley
Sep30 0-0 Northern v Pollockshields Athletic
Oct07 4-0 Pollockshields Athletic v Northern
Sep30 2-1 Partick v* Pilgrims
Sep30 14-2 Partick Thistle v* Mavisbank
Sep30 3-2 Queen's Park v Rangers
Sep30 2-0 3rd L.R.V. v Clyde protested
Oct07 3-0 3rd L.R.V. v Clyde
bye Glasgow University
Ayrshire
Oct07 4-5 Annbank v Kilmarnock Athletic
Oct07 6-3 Maybole v Ayr
Sep30 6-1 Lugar Boswell v Beith
Sep30 2-6 Kilmarnock v Hurlford
Lanarkshire
Oct07 1-3 Airdrieonians v Cambuslang
Oct07 6-2 Airdrie v Wishaw
Oct07 10-1 West Benhar v Shotts
Sep30 3-5 Royal Albert v Clarkston
Dumbartonshire and Stirlingshire
Sep30 8-0 Dumbarton v King's Park
Sep30 16-0 Vale of Leven v Milngavie
Sep30 1-14 Southfield v Renton
Oct07 12-1 Jamestown v Strathblane
bye Falkirk
Forfarshire and Perthshire
Oct07 1-4 Aberdeen v Harp (Dundee) A. admitted Second Round
Sep30 3-1 Dunblane v Arbroath
Sep30 5-3 Our Boys (Dundee) v Balgay
Sep30 5-1 Vale of Teith v West End (Dundee)
Renfrewshire
Sep30 0-7 Kilbarchan v Johnstone
Sep30 2-2 Abercorn v Pollock
Oct07 2-2 Pollock v Abercorn both qualified
Sep30 5-1 Greenock Morton v St Mirren
Sep30 7-0 Thornliebank v Glenpatrick
Sep30 5-3 Sir John Maxwell v Port Glasgow Athletic protested
Oct07 2-6 Sir John Maxwell v Port Glasgow Athletic
Sep30 2-1 Cartvale v Arthurlie protested
Oct07 1-3 Cartvale v Arthurlie
Edinburgh
Oct07 0-14 Addiewell v Heart of Midlothian
Oct07 2-3 West Calder v Hibernian
bye Edinburgh University
Southern Counties
Oct07 5-3 Q.O.S. Wanderers v 1st Dumfries R.V.
Sep30 5-3 5th K.R.V. v Moffat
Third Round
Glasgow and Lanarkshire
Oct21 3-0 Pollockshields Athletic v West Benhar
Oct21 13-0 Queen's Park v Clarkston
Oct21 3-3 Cambuslang v Partick Thistle
Oct28 3-3 Partick Thistle v Cambuslang both qualified
Oct21 4-0 Partick v Cowlairs
Oct21 3-0 3rd L.R.V. v Airdrie
bye Glasgow University
Ayrshire and Renfrewshire
Oct28 2-5 Port Glasgow Athletic v Kilmarnock Athletic
Oct21 1-0 Arthurlie v Thornliebank protested
Oct28 0-0 Arthurlie v Thornliebank
Nov04 0-0 Thornliebank v Arthurlie both qualified
Oct21 6-0 Lugar Boswell v Pollock
Oct28 8-0 Abercorn v Maybole
Oct28 2-1 Johnstone v* Greenock Morton
bye Hurlford
Stirlingshire, Dumbartonshire and Edinburgh
Oct21 2-2 Falkirk v Renton
Oct28 4-1 Renton v Falkirk
Oct21 8-1 Vale of Leven v Heart of Midlothian
Oct21 8-1 Dumbarton v Jamestown
bye Hibernian, Edinburgh University
Forfarshire and Perthshire
Oct21 0-5 Harp (Dundee) v Dunblane
Oct28 6-4 Vale of Teith v Our Boys (Dundee)
Dumfriesshire
Oct28 3-2 Q.O.S. Wanderers v 5th K.R.V.
Fourth Round
Nov11 2-3 Vale of Teith v Hurlford
Nov11 2-2 Hibernian v Partick
Nov18 1-4 Partick v Hibernian
Nov25 0-2 Edinburgh University v Vale of Leven
Nov18 3-1 Arthurlie v Q.O.S. Wanderers
scr Glasgow University v Partick Thistle w/o
Nov11 5-0 Queen's Park v* Cambuslang
Nov11 3-5 Renton v Lugar Boswell
Nov11 1-7 Dunblane v 3rd L.R.V.
Nov11 5-2 Kilmarnock Athletic v Abercorn
Nov11 1-3 Johnstone v Pollockshields Athletic
Nov11 0-3 Thornliebank v Dumbarton
Fifth Round
Dec02 1-1 Lugar Boswell v Vale of Leven
Dec23 5-1 Vale of Leven v Lugar Boswell
Dec23 7-2 Queen's Park v Hurlford
Dec02 3-4 Hibernian v Arthurlie protested
Dec23 6-0 Arthurlie v Hibernian at Kinning Park
bye 3rd L.R.V., Dumbarton, Kilmarnock Athletic,
Partick Thistle, Pollockshields Athletic
Sixth Round
Feb10 0-4 Partick Thistle v Vale of Leven
Dec30 1-1 Arthurlie v Kilmarnock Athletic
Feb03 1-2 Kilmarnock Athletic v Arthurlie protested
Feb10 1-1 Arthurlie v Kilmarnock Athletic at Cathkin Park
Feb17 0-1 Arthurlie v Kilmarnock Athletic at Cathkin Park
Feb03 3-1 Dumbarton v Queen's Park
Dec23 1-1 3rd L.R.V. v Pollockshields Athletic
Feb03 5-2 Pollockshields Athletic v 3rd L.R.V.
Semi-finals
Feb24 1-1 Vale of Leven v Kilmarnock Athletic at Alexandria
Mar17 0-2 Kilmarnock Athletic v Vale of Leven at Holm Quarry
Feb24 0-1 Pollockshields Athletic v Dumbarton at Hampden Park protested
Mar17 5-0 Dumbarton v Pollockshields Athletic at Boghead Park
Final
Mar31 2-2 Dumbarton v Vale of Leven at Hampden Park
Apr07 2-1 Dumbarton v Vale of Leven at Hampden Park