Season 1881-82

First Round
Glasgow and Suburbs
Sep17 0-7 1st Lanarkshire R.V. v Cowlairs
w/o Harmonic v Govan disbanded
w/o South Western v Jordanhill scr
Sep10 2-1 Rangers v 3rd L.R.V.
w/o John Elder v Shawlands Athletic disbanded
dbd Windsor v Whitefield w/o
b/d Athole v Ingram both disbanded
Sep17 14-0 Queen's Park v Caledonian (Glasgow)
scr Clydesdale v Clyde w/o
w/o Alexandra Athletic v Possil Blue Bell disbanded
b/d Dennistoun v City both disbanded
Sep17 5-1 Partick v Possilpark
dbd Oxford v Pilgrims w/o
Sep10 1-3 Mavisbank v Partick Thistle
Sep10 1-3 Pollockshields Athletic v Petershill
scr Kelvinbank v Kinning Park Athletic w/o
Sep10 1-1 Annfield v Eastern Athletic
w/o Eastern Athletic v Annfield disbanded
Sep10 1-3 Battlefield v Northern
bye Luton, Glasgow University
Renfrewshire
Sep17 6-1 Paisley Athletic v Port Glasgow Athletic
Sep10 8-1 Kilbarchan v Ladyburn
Sep10 9-1 Johnstone v* Greenock Southern
Sep03 5-1 St Mirren v Johnstone Rovers
Sep10 5-0 Thornliebank v Johnstone Athletic
Sep10+ 1-4 Netherlee v Wellington Park
Sep17 4-2 Cartvale v Renfrew
Sep10 4-2 Levern v Greenock Morton
dbd Kennishead v Yoker w/o
dbd Cartside v Pollock w/o
Sep10 3-3 Abercorn v Arthurlie
Sep17 4-0 Arthurlie v Abercorn
Sep10 0-2 Barrhead v Glenkilloch
Ayrshire
Sep17 7-1 Kilmarnock Athletic v Ayr
Sep17 7-0 Maybole v Rankinston
- Largs v Girvan Tie in draw but not played
Sep10 3-0 Lugar Boswell v Lanemark
dbd Irvine v Hurlford w/o
scr Coylton Coila v Beith w/o
dbd Dean v Auchinleck Boswell w/o
Sep10 6-0 Kilmarnock v Largs Athletic
Sep17 0-10 Stewarton Cunninghame v Portland
Sep10 1-1 Cumnock v Mauchline
Sep17 5-1 Mauchline v Cumnock
w/o Kilbirnie v Catrine disbanded
bye Annbank
Dumbartonshire
w/o Star of Leven v Kirkintilloch Athletic disbanded
Sep10 2-6 Kilmaronock Thistle v Helensburgh
dbd Renton v Jamestown w/o
Sep10 5-1 Shotts v Drumpellier
Sep10 9-1 Dumbarton v Alclutha
scr Lennox v Vale of Leven w/o
bye Victoria (Helensburgh)
Stirlingshire
Sep17 1-1 Bridge of Allan v Thistle Athletic a.e.t. 1-1
Oct01 8-0 Thistle Athletic v Bridge of Allan
Sep10 3-0 Falkirk v King's Park
Oct01 7-0 Strathblane v Dunipace
w/o Grasshoppers v Campsie Central disbanded
dbd Campsie Athletic v Lenzie w/o
Sep10 0-3 Southfield v Milton of Campsie
Lanarkshire
scr Lanark v Clarkston w/o
Sep10+ 2-4 Glengowan v West Benhar
Sep10 5-0 Cambuslang v Royal Albert
scr Upper Clydesdale v Uddingston w/o
w/o Thistle (Lanark) v Stonelaw disbanded
w/o Airdrie v Tollcross scr
w/o Airdriehill v Bellshill disbanded
Sep10 1-0 Hamilton Academical v Plains Blue Bell
bye Airdrieonians
Edinburgh
Aug27 7-0 Hibernian v Addiewell
Sep10 1-0 St Bernard's v Heart of Midlothian
Sep10 2-3 Hanover v Brunswick at Tynecastle Park
Sep17 5-1 West Calder v Kinleith
bye Dunfermline, Edinburgh University
Perthshire
Sep10 0-4 Blairgowrie v Coupar Angus
scr Dunkeld v Rob Roy w/o
w/o Vale of Teith v Aberfeldy scr
Forfarshire
w/o Strathmore (Dundee) v St Clement disbanded
Sep10 1-2 Arbroath v Our Boys (Dundee)
bye Harp (Dundee)
Wigtownshire
w/o Stranraer v Cree Rovers disbanded
Dumfriesshire
Sep17 3-2 5th K.R.V. v Moffat a.e.t. 2-2
bye Q.O.S. Wanderers
Second Round
Glasgow and Suburbs
Oct01 1-9 Luton v Northern
Oct08 2-2 Queen's Park v Cowlairs
Oct15 9-0 Queen's Park v Cowlairs
Oct01 3-0 Partick v Kinning Park Athletic
w/o Rangers v Harmonic scr
scr Eastern Athletic v South Western w/o
scr John Elder v Clyde w/o
Oct01 4-1 Alexandra Athletic v Whitefield
Oct01 3-1 Partick Thistle v Pilgrims protested
Oct15 7-1 Partick Thistle v Pilgrims
bye Petershill, Glasgow University
Renfrewshire
Oct08 3-1 Paisley Athletic v St Mirren
Oct08 3-4 Wellington Park v Kilbarchan
Oct01 3-0 Arthurlie v Pollock
Oct01 3-4 Levern v Thornliebank
Oct08 2-0 Glenkilloch v Yoker
bye Johnstone, Cartvale
Ayrshire
Oct08 3-1 Lugar Boswell v Annbank
Oct08 1-1 Mauchline v Portland
Oct15 1-5 Portland v* Mauchline
Oct01 5-0 Kilmarnock Athletic v Maybole
Oct08 7-1 Kilmarnock v Auchinleck Boswell
Oct01 3-3 Beith v Hurlford
Oct08 4-4 Hurlford v Beith both qualified
bye Kilbirnie
Lanarkshire
Oct01 6-2 Cambuslang v Airdrieonians
Oct01 10-0 Thistle (Lanark) v Uddingston
Oct01 1-1 Airdrie v Airdriehill protested
Oct22 2-3 Airdriehill v Airdrie
Oct08 2-1 Shotts v Hamilton Academical
Oct01 1-2 Clarkston v West Benhar
Stirlingshire
Oct08 0-5 Grasshoppers v Falkirk
Oct08 3-1 Milton of Campsie v Lenzie protested
Oct15 2-0 Milton of Campsie v Lenzie
Oct08 3-2 Thistle Athletic v Strathblane
Dumbartonshire
w/o Helensburgh v Victoria (Helensburgh) scr
Oct01 0-2 Vale of Leven v Dumbarton
Oct08 5-0 Jamestown v Star of Leven
Edinburghshire
w/o West Calder v Dunfermline scr
Oct08 2-1 Hibernian v St Bernard's
bye Brunswick, Edinburgh University
Perthshire
Oct08 2-6 Dunblane Wanderers v Vale of Teith D.W. omitted in R1
Oct01 3-1 Rob Roy v Coupar Angus
Forfarshire
Oct08 1-1 Harp (Dundee) v Our Boys (Dundee)
Oct15 5-2 Our Boys (Dundee) v Harp (Dundee)
bye Strathmore (Dundee)
Dumfriesshire
Oct08 1-2 5th K.R.V. v Q.O.S. Wanderers a.e.t. 1-1
Wigtownshire
bye Stranraer
Third Round
Glasgow and Suburbs
Oct22 2-2 Petershill v Partick Thistle
Oct29 2-0 Partick Thistle v Petershill protested
Nov05 3-2 Partick Thistle v Petershill a.e.t. 2-2
Oct22 3-1 Rangers v Alexandra Athletic
Oct22 1-2 Northern v Clyde
Oct22 1-2 Partick v South Western protested
Nov05 1-0 South Western v Partick abandoned first half
bye Queen's Park, Glasgow University
Renfrewshire
Oct29 2-1 Kilbarchan v Johnstone protested
Nov05 2-2 Kilbarchan v Johnstone a.e.t. 2-2 (20mins extra time)
Nov12 3-0 Johnstone v Kilbarchan
Oct29 0-3 Glenkilloch v Cartvale
Oct29 7-1 Arthurlie v Paisley Athletic
bye Thornliebank
Lanarkshire
Oct29 4-4 Airdrie v Shotts
Nov05 5-0 Shotts v Airdrie
Oct22 4-2 Cambuslang v West Benhar protested
Nov05 3-2 West Benhar v Cambuslang
bye Thistle (Lanark)
Ayrshire
Oct22 2-0 Kilmarnock v Kilbirnie abandoned 70min Kilb. left the field
Oct22 0-0 Hurlford v Mauchline
Oct29 2-0 Mauchline v Hurlford
Oct22 0-1 Lugar Boswell v Beith
bye Kilmarnock Athletic
Stirlingshire
Oct22 0-2 Thistle Athletic v Falkirk
bye Milton of Campsie
Dumbartonshire
Oct22 5-0 Dumbarton v Jamestown
bye Helensburgh
Edinburgh
Oct22 4-1 West Calder v Brunswick
bye Hibernian, Edinburgh University
Perthshire
Oct22 1-6 Rob Roy v Vale of Teith
Forfarshire
Oct29 1-4 Strathmore (Dundee) v Our Boys (Dundee)
Dumfriesshire
Oct22 4-1 Stranraer v Q.O.S. Wanderers abandoned 83min Q.o.S.W. left the field
Fourth Round
Nov12 3-1 Falkirk v Milton of Campsie
Nov12 1-1 Helensburgh v Arthurlie
Nov19 1-0 Arthurlie v Helensburgh
Nov12 0-2 Thornliebank v Rangers
Nov12 2-3 Edinburgh University v Clyde
Nov19 3-1 Queen's Park v Johnstone
Nov12 2-3 Mauchline v Kilmarnock Athletic
Nov12 0-1 Thistle (Lanark) v Partick Thistle
Nov19 4-5 Glasgow University v Cartvale
Nov19 4-4 West Benhar v Hibernian
Nov26 8-0 Hibernian v West Benhar
Nov12 9-2 Kilmarnock v Our Boys (Dundee)
w/o West Calder v Stranraer scr
bye South Western, Dumbarton, Beith,
Vale of Teith, Shotts
Fifth Round
Dec10 4-1 Arthurlie v Kilmarnock
Dec10 4-2 West Calder v Falkirk
Dec03 10-0 Queen's Park v Partick Thistle
Dec03 0-5 Vale of Teith v Shotts
Dec03 2-0 Kilmarnock Athletic v Beith
Dec03 4-5 Clyde v Cartvale
Dec03 2-6 Hibernian v Dumbarton protested
Dec24 2-6 Hibernian v Dumbarton
Dec03 1-2 South Western v Rangers protested
Dec24 4-0 Rangers v South Western
Sixth Round
Jan07 15-0 Queen's Park v* Shotts
Jan14 5-2 Kilmarnock Athletic v Arthurlie
Jan28 2-1 Dumbarton v Rangers protested
Feb04 5-1 Dumbarton v Rangers
Dec31 3-5 West Calder v Cartvale
Seventh Round
Feb18 3-2 Queen's Park v Kilmarnock Athletic at Hampden Park
Feb18 11-2 Dumbarton v Cartvale at Boghead Park
Final
Mar18 2-2 Dumbarton v Queen's Park at Cathkin Park
Apr01 4-1 Queen's Park v Dumbarton at Cathkin Park