Season 1993-94Dundee United
 Qualifying Cup North First Round
Sep04  4-2  Deveronvale v Elgin City
Sep04  2-0  Inverness Thistle v Inverness Caledonian
Sep04  1-1  Peterhead v Golspie Sutherland
Sep11  1-2  Golspie Sutherland v Peterhead
Sep04  4-0  Fort William v Wick Academy
 Qualifying Cup North Second Round
Sep25  2-2  Brora Rangers v Nairn County
Oct02  0-3  Nairn County v Brora Rangers
Sep25  1-3  Buckie Thistle v Cove Rangers
Sep25  2-2  Deveronvale v Inverness Thistle
Oct02  6-1  Inverness Thistle v Deveronvale
Sep25  1-2  Forres Mechanics v Clachnacuddin
Sep25  3-1  Huntly v Peterhead
Sep25  2-2  Keith v Ross County
Oct02  2-1  Ross County v Keith
Sep25  1-1  Lossiemouth v Fraserburgh
Oct02  3-1  Fraserburgh v Lossiemouth
Sep25  3-1  Rothes v Fort William
 Qualifying Cup North Third Round
Oct09  0-0  Clachnacuddin v Rothes
Oct16  3-1  Rothes v Clachnacuddin
Oct09  4-0  Cove Rangers v Brora Rangers
Oct09  1-5  Fraserburgh v Huntly
Oct09  1-1  Ross County v Inverness Thistle
Oct16  1-4  Inverness Thistle v Ross County
 Qualifying Cup North Semi-finals – teams qualified for the cup proper
Oct23  2-1  Huntly v Cove Rangers
Oct23  5-0  Ross County v Rothes
 Qualifying Cup North Final
Nov13  1-2  Huntly v Ross County  at Borough Briggs a.e.t. 1-1
 First Round
Dec11  0-0  Albion Rovers v Huntly
Jan15  5-3  Huntly v Albion Rovers
Dec11  3-3  Stranraer v Whitehill Welfare
Dec18  0-4  Whitehill Welfare v Stranraer
Dec11  1-1  Cowdenbeath v Queen’s Park
Dec14  2-3  Queen’s Park v Cowdenbeath
Dec11  5-0  East Fife v Rothes
Dec11 11-0  Ross County v St Cuthbert Wanderers
Dec11  8-3  Forfar Athletic v Queen of the South
 Second Round
Jan15  0-3  Selkirk v Arbroath
Jan15  4-0  Alloa Athletic v Gala Fairydean
Jan08  4-1  East Stirlingshire v Cove Rangers
Jan22  1-2  Huntly v Stranraer
Jan08  1-2  Meadowbank Thistle v Montrose
Jan08  1-0  Berwick Rangers v East Fife
Jan08  0-4  Forfar Athletic v Ross County
Jan15  1-0  Cowdenbeath v Stenhousemuir
 Third Round
Jan29  2-2  Greenock Morton v Cowdenbeath
Feb08  1-2  Cowdenbeath v Greenock Morton
Jan29  1-1  Airdrieonians v Dunfermline Athletic
Feb08  1-3  Dunfermline Athletic v Airdrieonians
Jan29  1-1  Clydebank v Dundee
Feb09  2-1  Dundee v Clydebank
Feb08  2-0  Alloa Athletic v Ross County
Jan29  2-1  Stranraer v Falkirk
Jan29  2-1  Hibernian v Clyde
Jan29  1-0  Stirling Albion v Berwick Rangers
Jan29  2-0  St Mirren v Montrose
Jan29  2-1  Kilmarnock v Ayr United
Jan29  2-3  Arbroath v Dundee United
Jan29  0-1  Partick Thistle v Heart of Midlothian
Jan29  4-1  Rangers v Dumbarton
Jan29  2-0  Raith Rovers v Brechin City
Jan29  1-0  Motherwell v Celtic
Jan29  2-0  St Johnstone v Hamilton Academical
Feb08  1-3  East Stirlingshire v Aberdeen
 Fourth Round
Feb20  3-1  Dundee v St Mirren
Feb19  1-0  Airdrieonians v Stranraer
Feb19  6-0  Rangers v Alloa Athletic
Feb19  0-1  Greenock Morton v Kilmarnock
Feb20  1-2  Hibernian v Heart of Midlothian
Feb28  3-3  St Johnstone v Stirling Albion
Mar02  0-2  Stirling Albion v St Johnstone
Feb19  2-2  Dundee United v Motherwell
Mar01  0-1  Motherwell v Dundee United
Feb19  1-0  Aberdeen v Raith Rovers
 Fifth Round
Mar12  1-0  Kilmarnock v Dundee
Mar12  0-0  Airdrieonians v Dundee United
Mar15  2-0  Dundee United v Airdrieonians
Mar12  2-0  Rangers v Heart of Midlothian
Mar12  1-1  St Johnstone v Aberdeen
Mar15  2-0  Aberdeen v St Johnstone
 Semi-finals
Apr10  0-0  Kilmarnock v Rangers at Hampden Park
Apr13  1-2  Kilmarnock v Rangers  at Hampden Park
Apr09  1-1  Dundee United v Aberdeen  at Hampden Park
Apr12  1-0  Dundee United v Aberdeen  at Hampden Park
 Final
May21  1-0  Dundee United v Rangers  at Hampden Park