Season 1912-13Falkirk

7th May 1912
Scottish Association – League Clubs and Exemptions
The annual general meeting of the Scottish Football Association was held on Tuesday night at 6 Carlton Place – A. M. Robertson, president (Stenhousemuir), in the chair.
Cup Competition Rules
Mr Nicol (Falkirk), seconded by Mr Craig (Rangers), moved that 18 clubs be exempted from participation in the Qualifying Cup. The previous question was moved by Mr Williamson (East of Scotland) and seconded by Mr Saunders (Alloa), but on a vote the motion was carried by a large majority. The effect of this motion will be that probably all the Scottish League First Division clubs will be exempted from the Qualifying Cup ties. It was proposed that only one Saturday be devoted to Scottish Cup ties. Hitherto two Saturdays have been allowed. The previous question became the finding of the meeting. Further alterations in the Cup competition rules were made, the important being – ” A Cup tie cannot be abandoned, and the game continued as a firendly match;” and “If the ground is declared unplayable for a Cup tie, no other match shall be played.” The entire rule relating to protests was deleted, the new rule substituted being – “Protests must be intimated to the referee and the captain of the opposing club by the captain of the club protesting before the players leave the field of play, and must be lodged in writing with the secretary of the Association, accompanied by a deposit of 10s, not later than 12 noon on the second day after the match (Sunday not being included as a day). The council shall have power to retain the deposit, and to order either club to pay the expense connected with the protest. Should a protest be sustained, the council, whose decision is final, shall act as they deem fit, but successful protests against players for violations of Articles of Association shall not be sufficient cause for the replay of a tie.” The alteration means that protests for close season or professional infringements will not be valid.
Ref: Motherwell Times 10th May 1912

28th May 1912
Scottish Qualifying Cup – First Division League Clubs Exempted
The first meeting of the new Scottish Football Council was held in Glasgow last night, when there was a full attendance. Mr R. M. Robertson presided. The first business was the exemption of clubs from taking part in the Qualifying Cup competition. By virtue of their being semi-finalists, Celtic, Clyde, Rangers, and Heart of Midlothian were exempted. Mr Nicol, Falkirk, the moved that the remaining clubs in the First League Division make up the exempted 18. This was agreed to unanimously.
Ref: Aberdeen Press and Journal 29th May 1912

 Qualifying Cup First Round
 Southern Counties
Sep07  2-0  Dumfries v 5th K.O.S.B.
Sep07  1-2  Newton Stewart v Douglas Wanderers
Sep07  2-0  Stranraer v Dalbeattie Star
Sep07  8-1  Nithsdale Wanderers v Whithorn
Sep07  1-2  Mid-Annandale v Thornhill
Sep07  scr  Creetown Volunteers v St Cuthbert Wanderers w/o
       bye  Tarff Rovers
 Ayrshire
Sep07  1-0  Lanemark v Annbank
Sep07  3-0  Girvan Athletic v Maybole
Sep07  2-2  Galston v Ayr United
Sep14  1-1  Ayr United v Galston
Sep21  0-0  Galston v Ayr United  at Love Street a.e.t. 0-0
Sep25  0-3  Galston v Ayr United  at Rugby Park
Sep07  1-0  Hurlford v Beith
 Glasgow, Dumbartonshire, Lanarkshire, and Renfrewshire
Sep07  6-0  Abercorn v Paisley Grammar School F.P.
Sep07  2-2  Arthurlie v Dumbarton
Sep14  0-0  Dumbarton v Arthurlie
Sep21  1-2  Arthurlie v Dumbarton  at Cathkin Park
Sep07  2-0  Albion Rovers v Dykehead
Sep07  2-0  Wishaw Thistle v Renton
Sep07  5-0  Dumbarton Harp v Paisley Academicals
Sep07  7-1  Vale of Leven v Cameronians
Sep07  3-2  Johnstone v Royal Albert
 East of Scotland
Sep07  0-1  Leith Amateurs v St Bernard’s
Sep07  3-1  Armadale v Musselburgh
       scr  West Lothian Albion v Bathgate w/o
Sep07  8-1  West Calder Swifts v* Black Watch
Sep07  2-0  Broxburn United v Bo’ness
Sep07  6-0  Leith v Broxburn Shamrock
 Border Counties
Aug31  8-1  Peebles Rovers v* Duns
Sep07  1-2  Coldstream v Gala Fairydean
Sep07  2-1  Selkirk v Vale of Leithen
       bye  Berwick Rangers
 Fifeshire
Sep07  1-4  Lochgelly v Dunfermline Athletic
Aug31  2-0  Kirkcaldy United v Hearts of Beath
Sep07  1-8  Lochgelly United v Cowdenbeath
       bye  East Fife, St Andrews University
 Stirlingshire, and Clackmannanshire
Sep07  2-1  Clackmannan v Alloa Athletic
Sep07  1-2  Stenhousemuir v East Stirlingshire
       bye  King’s Park
 Perthshire West
Sep07  2-2  Tulloch v Crieff Morrisonians
Sep14  1-0  Crieff Morrisonians v Tulloch
Sep07  2-3  Allanvale v Huntingtower
Sep07  3-1  St Johnstone v Dunblane
 Perthshire East
Sep07  2-1  Luncarty v Scone
Sep07  3-3  Vale of Atholl v Stanley
Sep14  1-1  Stanley v Vale of Atholl
Sep21  3-2  Vale of Atholl v Stanley  at Pitlochry
Sep07  5-1  Breadalbane v Blairgowrie Amateurs
 Aberdeenshire
Sep07  1-7  Peterhead v Fraserburgh
       bye  Aberdeen University
 Forfarshire
Sep07  3-0  Dundee Hibernian v Montrose
Sep07  8-0  Arbroath v Dundee Wanderers
Sep07  1-3  Arbroath Amateurs v Brechin City
       bye  Forfar Athletic
 North of Scotland
Sep07  3-3  Inverness Thistle v Elgin City
Sep14  5-3  Elgin City v Inverness Thistle
Sep07  5-2  Forres Mechanics v Wick Academy
Sep07  2-2  Inverness Caledonian v Clachnacuddin
Sep14  0-1  Clachnacuddin v Inverness Caledonian
       bye  Buckie Thistle
 Qualifying Cup Second Round
 Southern Counties
Sep21  scr  Tarff Rovers v Stranraer w/o
Sep21  1-5  Douglas Wanderers v Nithsdale Wanderers
Sep21  0-0  Thornhill v St Cuthbert Wanderers
Sep28  1-3  St Cuthbert Wanderers v Thornhill
       bye  Dumfries
 Ayrshire
Sep28  3-3  Hurlford v Ayr United
Oct05  4-2  Ayr United v Hurlford
Sep21  1-2  Lanemark v Girvan Athletic abandoned 78min awarded to G.A.
 Dumbartonshire, Lanarkshire, and Renfrewshire
Sep21  2-2  Vale of Leven v Dumbarton Harp
Sep28  1-0  Dumbarton Harp v Vale of Leven
Sep21  1-1  Albion Rovers v Wishaw Thistle
Sep28  0-0  Wishaw Thistle v Albion Rovers
Oct05  0-1  Albion Rovers v Wishaw Thistle  at Broomfield Park
Sep21  0-0  Johnstone v Abercorn
Sep28  3-1  Abercorn v Johnstone
       bye  Dumbarton
 East of Scotland, and Border Counties
Sep21  3-1  Selkirk v Berwick Rangers
Sep21  1-0  Gala Fairydean v Armadale
Sep21  2-1  Peebles Rovers v Leith abandoned 77min crowd break-in. P.R. awarded tie
Sep21  1-2  Bathgate v St Bernard’s
Sep21  1-0  Broxburn United v West Calder Swifts
 Stirlingshire, Clackmannanshire, and Perthshire
Sep21  3-0  King’s Park v* Crieff Morrisonians
Sep21  2-1  St Johnstone v Luncarty
Sep21  4-0  Breadalbane v* Huntingtower
Sep28  7-0  East Stirlingshire v Vale of Atholl
       bye  Clackmannan
 Forfarshire, and Fifeshire
Sep21  1-3  Forfar Athletic v Dundee Hibernian
Sep21  1-0  East Fife v Brechin City
Sep21  0-1  Kirkcaldy United v Arbroath
Sep21  2-2  Dunfermline Athletic v Cowdenbeath
Sep28  0-0  Cowdenbeath v Dunfermline Athletic
Oct05  1-0  Dunfermline Athletic v Cowdenbeath
       bye  St Andrews University
 Aberdeenshire, and North of Scotland
Sep21  1-2  Buckie Thistle v Inverness Caledonian
Sep21  1-0  Fraserburgh v Forres Mechanics
       bye  Elgin City, Aberdeen University
 Qualifying Cup Third Round
 Southern Counties
Oct05  4-1  Thornhill v Stranraer
Oct05  0-2  Dumfries v Nithsdale Wanderers
 Ayrshire, Dumbartonshire, Lanarkshire, and Renfrewshire
Oct12  0-0  Wishaw Thistle v Abercorn
Oct19  1-0  Abercorn v Wishaw Thistle
Oct12  3-0  Ayr United v Girvan Athletic
Oct05  0-0  Dumbarton Harp v Dumbarton
Oct12  3-1  Dumbarton v Dumbarton Harp
 East of Scotland, and Border Counties
Oct05  1-1  Gala Fairydean v Peebles Rovers
Oct12  3-0  Peebles Rovers v Gala Fairydean
Oct05  1-3  Selkirk v St Bernard’s
       bye  Broxburn United
 Stirlingshire, Clackmannanshire, Fifeshire, Forfarshire, and Perthshire
Oct12  6-0  Dunfermline Athletic v St Andrews University
Oct05  3-0  Arbroath v King’s Park
Oct05  2-0  East Fife v Clackmannan
Oct05  3-6  Breadalbane v St Johnstone
       bye  Dundee Hibernian, East Stirlingshire
 North of Scotland
Oct05  0-0  Inverness Caledonian v Fraserburgh
Oct12  1-3  Fraserburgh v Inverness Caledonian
Oct05  3-1  Aberdeen University v Elgin City
 Qualifying Cup Fourth Round – These 16 teams qualified for the First Round proper
 South of Scotland
Oct19  1-1  Dumbarton v East Stirlingshire
Oct26  0-1  East Stirlingshire v Dumbarton
Oct19  1-5  Thornhill v Nithsdale Wanderers
Oct26  2-1  Abercorn v Ayr United
 North of Scotland
Oct19  4-0  Inverness Caledonian v Aberdeen University
 Midlands
Oct19  0-1  Broxburn United v Dundee Hibernian
Oct19  1-2  East Fife v St Johnstone
Oct19  1-0  Arbroath v Peebles Rovers
Oct19  0-0  Dunfermline Athletic v St Bernard’s
Oct26  1-1  St Bernard’s v Dunfermline Athletic
Nov02  1-0  Dunfermline Athletic v St Bernard’s  at Easter Road
 Qualifying Cup Fifth Round
 North
Nov02  1-1  Inverness Caledonian v Dundee Hibernian
Nov09  0-2  Dundee Hibernian v Inverness Caledonian
Nov02  0-1  St Johnstone v Arbroath
 South
Nov16  1-1  Abercorn v Dunfermline Athletic
Nov23  0-1  Dunfermline Athletic v Abercorn
Nov02  4-1  Nithsdale Wanderers v Dumbarton
 Qualifying Cup Semi-finals
Nov30  1-0  Abercorn v Nithsdale Wanderers
Nov16  4-0  Arbroath v Inverness Caledonian
 Qualifying Cup Final
Dec07  1-1  Abercorn v Arbroath  at Gymnasium
Dec28  2-2  Abercorn v Arbroath  at North End Park, Cowdenbeath
Jan25  4-1  Abercorn v Arbroath  at Cathkin Park
 Consolation Cup First Round
 Galloway
Jan25  3-1  St Cuthbert Wanderers v Whithorn
       w/o  Dalbeattie Star v Newton Stewart scr
Jan01   –   Stranraer v Douglas Wanderers drawn match
Jan11  w/o  Douglas Wanderers v Stranraer scr
 Ayrshire, and Dumbartonshire
Jan11  3-0  Annbank v 5th K.O.S.B.
Jan18  1-2  Maybole v Hurlford
Jan18  2-0  Girvan Athletic v Lanemark
Jan11  5-1  Beith v Mid-Annandale
Jan11  6-3  Galston v Dumfries
 Glasgow, Lanarkshire, and Dumbartonshire
Jan18  2-2  Royal Albert v Dumbarton Harp
Jan25  3-2  Dumbarton Harp v Royal Albert
       w/o  Dykehead v Albion Rovers scr
Jan11  0-2  Wishaw Thistle v Renton
       scr  Arthurlie v Paisley Grammar School F.P. w/o
       scr  Vale of Leven v Cameronians w/o
       scr  Johnstone v Paisley Academicals w/o
 East of Scotland
Jan11  2-1  Armadale v Leith Amateurs
Jan11  1-1  Bathgate v Broxburn Shamrock
Jan18  2-3  Broxburn Shamrock v Bathgate
       scr  Black Watch v West Calder Swifts w/o
       w/o  Bo’ness v Leith scr
       bye  Musselburgh
 Border Counties
Jan18  4-0  Selkirk v Duns
Jan11  2-4  Coldstream v Vale of Leithen
       w/o  Berwick Rangers v Gala Fairydean scr
 Fifeshire
Jan11  1-1  Hearts of Beath v Lochgelly
Jan25  4-0  Lochgelly v Hearts of Beath
       w/o  St Andrews University v Lochgelly United scr
       bye  Kirkcaldy United
 Stirlingshire, and Clackmannanshire
Jan11  2-0  Stenhousemuir v Clackmannan
Jan11  2-0  Alloa Athletic v King’s Park abandoned 65min snowstorm
Jan18  1-2  Alloa Athletic v King’s Park
 Forfarshire
Jan11  3-0  Montrose v Brechin City
Jan11  2-0  Forfar Athletic v Dundee Wanderers abandoned xxmin
Feb08  4-0  Forfar Athletic v Dundee Wanderers
       bye  Arbroath Amateurs
 Perthshire West
       scr  Tulloch v Crieff Morrisonians w/o
       w/o  Dunblane v Huntingtower scr
       bye  Allanvale
 Perthshire East
Feb08  3-3  Vale of Atholl v Luncarty
Feb15  1-2  Luncarty v Vale of Atholl
Feb01  5-3  Stanley v Scone played in 4 inches of snow
Jan11  4-3  Blairgowrie Amateurs v Breadalbane
 Aberdeenshire
Jan18  2-1  Fraserburgh v Peterhead
 North of Scotland
Jan11  4-1  Clachnacuddin v Forres Mechanics
Jan11  4-1  Inverness Thistle v Wick Academy
Jan11  2-0  Buckie Thistle v Elgin City
 Consolation Cup Second Round
 Ayrshire, and Southern Counties
Jan25  3-2  Beith v Girvan Athletic
Jan18  scr  Dalbeattie Star v Annbank
Jan18  8-2  Galston v* Douglas Wanderers
       scr  St Cuthbert Wanderers v Hurlford w/o
 Glasgow, Dumabrtonshire, Lanarkshire, and Renfrewshire
Jan18  0-4  Paisley Academicals v Dykehead
Feb01  0-1  Dumbarton Harp v Renton
Jan18  1-6  Paisley Grammar School F.P. v* Cameronians
 East of Scotland, and Border Counties
Jan18  3-1  Musselburgh v Berwick Rangers
Feb08  3-0  Armadale v Bo’ness
       w/o  Selkirk v West Calder Swifts scr
Jan25  4-1  Bathgate v Vale of Leithen
 Strilingshire, Clackmannanshire, and Perthshire
       scr  Allanvale v Stanley
Feb08  1-3  Crieff Morrisonians v Dunblane
Feb22  6-1  King’s Park v* Vale of Atholl
Feb08  0-6  Blairgowrie Amateurs v Stenhousemuir
 Forfarshire, and Fifeshire
Feb15  3-1  Forfar Athletic v St Andrews University
Jan18  1-3  Arbroath Amateurs v Kirkcaldy United
Feb08  0-0  Lochgelly v Montrose
Feb15  1-2  Montrose v Lochgelly
 Aberdeenshire, and North of Scotland
Jan25  6-0  Clachnacuddin v Fraserburgh
Jan18  1-3  Inverness Thistle v Buckie Thistle
 Consolation Cup Third Round
 North of Scotland
Feb01  0-1  Buckie Thistle v Clachnacuddin
 Forfarshire, Fifeshire, Perthshire, and Stirlingshire
Feb15  1-2  Kirkcaldy United v Stenhousemuir
       bye  Lochgelly, King’s Park, Forfar Athletic,
            Stanley, Dunblane
 Ayrshire, Lanarkshire, Glasgow, Dumbartonshire, Renfrewshire, and Southern
Feb08  5-1  Hurlford v Annbank
       bye  Galston, Beith, Dykehead, Renton,
            Cameronians
 East of Scotland, and Border Counties
Feb08  4-0  Bathgate v Musselburgh
       bye  Selkirk, Armadale
 Consolation Cup Fourth Round
 North of Scotland
Feb25  0-0  Forfar Athletic v Stenhousemuir
Mar01  6-2  Stenhousemuir v Forfar Athletic
Feb25  4-2  Lochgelly v Cameronians
Mar01  4-0  King’s Park v Clachnacuddin
Feb15  2-2  Stanley v Dunblane
Feb22  3-0  Dunblane v Stanley
 South of Scotland
Feb15  1-0  Beith v Bathgate
Feb15  4-1  Galston v Hurlford
Feb15  0-2  Selkirk v Dykehead
Feb15  1-1  Renton v Armadale
Feb22  2-0  Armadale v Renton
 Consolation Cup Fifth Round
 North
Mar08  2-1  Stenhousemuir v King’s Park
Mar01  5-0  Lochgelly v Dunblane
 South
Mar01  2-3  Armadale v Beith
Mar01  3-1  Galston v Dykehead
 Consolation Cup Semi-finals
Mar15  5-0  Stenhousemuir v Lochgelly
Mar15  1-1  Galston v Beith
Mar22  1-1  Beith v Galston
Mar29  4-1  Galston v Beith  at Rugby Park
 Consolation Cup Final
Apr19  2-2  Stenhousemuir v Galston  at Ibrox
Apr26  0-2  Stenhousemuir v Galston  at Celtic Park
 First Round
Jan25  3-0  Kilmarnock v Nithsdale Wanderers
Jan25  0-0  Hamilton Academical v St Bernard’s
Feb01  0-3  St Bernard’s v Hamilton Academical
 Second Round
Feb08  0-3  Aberdeen University v Peebles Rovers  at Pittodrie Park
Feb08  3-1  Heart of Midlothian v Dunfermline Athletic
Feb08  2-2  Greenock Morton v Falkirk
Feb15  3-1  Falkirk v Greenock Morton
Feb08  2-1  Dumbarton v Aberdeen
Feb08  0-2  Ayr United v Airdrieonians
Feb08  0-0  Clyde v East Stirlingshire
Feb15  1-1  East Stirlingshire v Clyde
Feb18  1-0  Clyde v East Stirlingshire  at Shawfield Park
Feb08  4-2  Queen’s Park v Dundee Hibernian
Feb08  5-0  Dundee v Thornhill
Feb08  0-0  St Mirren v Third Lanark
Feb15  0-2  Third Lanark v St Mirren
Feb08  5-0  Raith Rovers v* Broxburn United
Feb08  1-1  Motherwell v Hibernian
Feb15  0-0  Hibernian v Motherwell
Feb19  2-1  Hibernian v Motherwell  at Celtic Park
Feb08  4-0  Celtic v Arbroath
Feb08  3-0  St Johnstone v East Fife
Feb08  1-1  Hamilton Academical v Rangers
Feb15  2-0  Rangers v Hamilton Academical
Feb08  5-1  Kilmarnock v Abercorn
Feb08  4-1  Partick Thistle v Inverness Caledonian
 Third Round
Feb22  1-0  St Mirren v Airdrieonians
Feb22  1-0  Clyde v Queen’s Park
Feb22  0-2  Kilmarnock v Heart of Midlothian
Feb22  1-3  Rangers v Falkirk
Feb22  1-0  Dumbarton v St Johnstone
Feb22  0-1  Partick Thistle v Dundee
Feb22  2-2  Raith Rovers v Hibernian
Mar01  0-1  Hibernian v Raith Rovers
Feb22  3-0  Celtic v* Peebles Rovers
 Fourth Round
Mar08  1-0  Falkirk v Dumbarton
Mar08  0-1  Celtic v Heart of Midlothian
Mar08  2-1  Raith Rovers v St Mirren
Mar08  0-0  Dundee v Clyde
Mar15  1-1  Clyde v Dundee
Mar19  2-1  Clyde v Dundee  at Hampden Park
 Semi-finals
Mar29  0-1  Heart of Midlothian v Falkirk  at Ibrox Park
Mar29  1-1  Clyde v Raith Rovers  at Tynecastle Park
Apr05  0-1  Clyde v Raith Rovers  at Tynecastle Park
 Final
Apr12  2-0  Falkirk v Raith Rovers  at Celtic Park